Zuby plné kazů: Zhnusit dětem sladkosti? Stačí čistit!
Kdyby si děti správně čistily zuby, vyhnout se trápení ve stomatologické ordinaci. Zubní kaz je totiž onemocnění jako každé jiné - dá se mu předcházet. Přesto ho má téměř polovina pětiletých dětí v ČR.
Kdyby si děti správně čistily zuby, vyhnout se trápení ve stomatologické ordinaci. Zubní kaz je totiž onemocnění jako každé jiné - dá se mu předcházet. Přesto ho má téměř polovina pětiletých dětí v ČR.
Na vině nejsou jen sladkosti, ale také špatné čištění a nedostatek prevence. Mohou za to rodiče, kteří tento problém velmi často přehlížejí, ať už kvůli lenosti nebo nedostatečné informovanosti. Přitom by spoustu zdravotních problémů zachránily preventivní prohlídky.
Doporučujeme: Zubní kaz se dá zahojit bez vrtání!
Ideální je, aby se děti seznámily se stomatologickou ordinací už v době, kdy není nutný žádný zákrok. Získají tak pocit důvěry a nespojí si zubní ordinaci s nepříjemným zážitkem, takže napříště budou na kontroly chodit beze strachu. Ideální je dát jim preventivní prohlídku jako dárek už k 1. narozeninám.
K zubaři? Proč, když ho nic nebolí...
Pravidelné skupinové zubní prohlídky ve školách byly zrušeny - což je často diskutovaným problémem mezi odborníky - a tak hlavní odpovědnost za zdravé zuby svých dětí nesou rodiče. Nemají se na co vymlouvat: Prevence je jednoduchá a snadno dostupná všem. Děti na ni mají nárok každý půlrok.
Jenže zatímco na roční prohlídku u dětského lékaře zapomene jen málokterá máma, prevence u zubaře jako by pro mnohé neexistovala. Třetina předškolních dětí a pětina školních dětí tam prostě nechodí.
Důsledkem toho je, že průměrné pětileté české dítě má téměř čtyři zubní kazy a skoro tři čtvrtiny jejich zkažených zubů zůstávají neošetřeny. Pouze necelá třetina dětí má zuby bez jediného kazu.
Stačí dobře čistit
Přitom správná technika čištění zubů a důsledná pravidelnost, se kterou se o ně pečuje, drtivé většině problémů se zuby předejde. Když ještě doplníme preventivní prohlídky, děti by zubní vrtačku vůbec nemusely poznat.
Pokud totiž lékař najde kaz včas, sklovina ještě není narušena, pouze oslabená ztrátou minerálů. Kaz pak lze vyléčit fluoridovou pastou, roztokem či gelem. Když ale dojdete k zubaři a na poslední chvíli, ani vynikají péče na nejvyšší úrovni vám poškozený zub nezachrání.
Přitom je to jednoduché
Stačí zabránit tvorbě zubního plaku pravidelným čištěním. Ze začátku se zoubky čistí navlhčeným hadříkem nebo tzv. prsťáčkem - nástavcem na prst - po každém krmení. Po prořezání stoliček přecházíme na dětský kartáček. Pastu používáme zhruba od 2 let. Od 3 let můžete začít s nácvikem samostatného čištění.
Zuby by se měly čistit dvakrát denně (ráno po snídani a večer po večeři) po dobu 2 - 3 minut. Po večerním čištění by už děti neměly nic jíst ani pít sladké nápoje. Sladkostem se děti vyhýbat nemusí, měly by si však vždy, když je sní, zuby vyčistit.
Vynikající domácí prevencí je potom fluoridace. Fluor totiž zvyšuje odolnost zubní skloviny proti působení kyselin a snižuje kazivost zubů až o 60 %. Obsahují ho nejen zubní pasty a ústní vody, ale také minerálky (Hanácká kyselka, Mattoni, Poděbradka) či speciální tablety. Doporučené množství je 1 mg denně.
Jak jsou na tom se zoubky vaše děti? Mají je jako perličky? Nebo je musíte k zubaři dotáhnout, protože vědí, že je čeká vrtačka?
zdroj: Zdrave.cz, allianceforacavityfreefuture.org
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Proč děti zlobí? Protože děláte něco špatně!