reklama

Zmalované puberťačky: Nevinná hra na ženy?

Už malé holčičky si půjčují máminy korále a rtěnku. Ale kde je hranice?

Foto: Thinkstock

Krása je bezesporu výhodou, ať už si to přiznáváme, nebo nikoli. U žen to platí dvojnásob, a tak není divu, že se chtějí líbit. Však se jim také říká "krásnější pohlaví".

Už jako malé holčičky si půjčují máminy korále a rtěnku, prostě malé parádnice. Ale kde je hranice?

Pubertální zranitelnost

Citlivý věk nastává zejména u náctiletých. Kouzlo lolitek patří k nejpůsobivějším: ani žena, ani dítě - kdo by odolal? Nicméně pokud se na něj nanesou barvičky ve snaze ho ještě umocnit, bývá výsledek spíš tragikomický.

Doporučujeme: Je jí čtrnáct let aneb Lolitku je třeba seřezat včas

Jenže smát se máma nesmí, za žádnou cenu. Holčičky v pubertě jsou totiž na svůj vzhled extrémně háklivé a jejich sebevědomí je velmi zranitelné. Ublížit dokáže necitlivá poznámka nebo mimovolný úsměv.

Místo Amálky Morticia

Křehká psychika ovšem malým a větším slečnám nebrání, aby hledaly, objevovaly a zkoušely, kam až mohou zajít. Chtějí být jedinečné a zároveň splynout s kolektivem vrstevnic, a tak se inspirují trendy jako metal, rock či emo.

Výrazný make up, silné černé linky a lak na nehty, tmavé stíny, temně rudá rtěnka - a z vaší víly Amálky je najednou členka Addamsovy rodiny. V lepším případě Wednesday, v tom horším Morticia...

Nepodléhejte panice a berte to jako dočasný stav, který jednou přejde. Kritika by mohla ublížit, zákazy vyvolat pubertální odpor.

Co všechno je inspiruje?

Leccos. Stačí, aby přišla první zmalovaná spolužačka. Mine pár týdnů a ve třídě to vypadá, jako by se naklonovala Lady Gaga.

Čtěte také: Domácí zvíře zvané Puberťák: Chov, výcvik, krmení 

Šminky jsou levné a výměnný obchod jen kvete: modré stíny za šedé, oranžová rtěnka za fialovou. Sakra, zapomněla jsem si řasenku, můžeš mi ji půjčit? A vyzkoušej si tenhle mejkap, ten je super... Podobná konverzace probíhá na toaletách o velké přestávce zcela běžně.

Trend udávají mediální ikony, zejména hudební a herecké idoly. Inspirují ale i obyčejné ženy z okolí: kamarádky, starší sestra, slečna, která prodává v parfumérii, mladá paní učitelka, dokonce i máma.

Poradit by měla máma

A právě maminka by to měla být, kdo dceru zasvětí do tajů krásy: Upravené vlasy, vyčištěné zuby, malování přiměřené. Aby rtěnka ladila s lakem na nehty, jak vyrobit kouřové líčení. Jak kombinovat šperky. Je toho spousta, co můžete předat dál.

Jak poznáte, že k tomu nastal správný čas? Snadno. Vaše malá princezna o sebe začne víc pečovat. Bude si vybírat, co vezme na sebe, zatouží experimentovat s barvou vlasů. Obvykle to všechno nastane někdy v období kupování první podprsenky.

Stůjte v té době při ní. Máte před sebou bílé plátno. Vznikne z něj gejša s fialovým přelivem, nebo přirozená slečna, jejímž největším půvabem je mládí? To záleží jen na vás a důvěře, kterou si ve vztahu k dceři dokážete vybudovat!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

To je hustý, ty aliene! aneb Puberťácky snadno a rychle

Posmrtné zkušenosti: Existuje nejen nebe, ale i peklo!

Usnout za minutu? Naučí vás to metoda 4-7-8!

Schwarzenegger překvapil skvělou formou. V 73 letech posiluje a tasí meč jako zamlada | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama