reklama
 

Žárlivost je horší než rakovina: 5 rad, jak jí zabránit

Žárlivost. Hryže jako divoké zvíře, leptá jako kyselina, pálí jako oheň. Ať už je oprávněná nebo ne, ničí vše, čeho se dotkne. Jak se s ní vyrovnat?

Foto: Isifa/Thinkstock

Žárlivost. Hryže jako divoké zvíře, leptá jako kyselina, pálí jako oheň. Ať už je oprávněná nebo ne, ničí vše, čeho se dotkne.

Jen těžko se jí brání. Její muka poznal v životě snad každý: Jako malé dítě v rodině vůči sourozencům, jako školák se spolužáky, jako dospělý v lásce či přátelství. Jak se s ní vyrovnat?

Muka manželské žárlivosti

Lidskou emoci zvanou žárlivost (lat. zelotypia) charakterizuje nadměrné ulpívání na určité osobě a zvýšené obavy o její ztrátu. Zahrnuje komplex negativních emocí: hněvu, pocitů méněcennosti a vlastní nedostatečnosti, deprese. A lež je její rodnou sestrou. Zklamaná důvěra vytváří široké pole pro pochyby, z nichž se žárlivost rodí.

Doporučujeme: Jak zvládnout žárlivost a neztrapnit se?

V mezilidských vztazích jde o běžný jev, který můžeme pozorovat už u pětiměsíčních miminek. Její hlavní doménou je však vztah mezi mužem a ženou. V něm funguje jako rakovina: Postupně prorůstá láskou a pohltí vše dobré, na co narazí. Žárlivost vtahuje do temnoty těch nejhorších lidských pocitů: zrady, zášti, nenávisti. Zůstanou jen pochyby, obavy a výčitky.

Jak se jí bránit? Najděte skutečnou příčinu. Ta totiž bývá skryta hluboko uvnitř toho, kdo žárlí. Ale to nestačí, je třeba udělat daleko víc. Poradíme vám.

5 kroků, jak se ochočí šelma zvaná žárlivost

  1. Přiznejte si princip
  2. Jistotu hledejte v sobě
  3. Nevymýšlejte si pitomosti
  4. Nenalhávejte si nesmysly
  5. Řešte: jasně, rázně, s klidem, hned

1. Přiznejte si princip

Fajn, žárlíme. Ale proč? Protože každá žárlivost má základ v pochybách o sobě samém. Vybrali jste si k lásce někoho krásného, hodného, chytrého - a musí to zákonitě vidět i ostatní. Určitě ho chtějí sami pro sebe, co když ho někdo jiný zaujme víc? Jsem pro něj dost atraktivní? Je mu se mnou nejlépe?

Čtěte také: Podvedl mě. Mám mu odpustit, nebo ho opustit?

Smiřte se s tím, že vždycky - úplně vždycky, bohužel - bude existovat někdo hezčí, chytřejší, mladší, příjemnější, bohatší než vy. Budujte vztah na tom, že jste pro partnera jedineční. Neohlížejte se přes rameno a nesrovnávejte se s jinými.

2. Jistotu hledejte v sobě

Základem života je nejistota - zvykněte si na ni! Jediná jistota, již můžete ovlivnit, je ta, co najdete sami v sobě. Nedělejte proto z partnera středobod vašeho života. Mějte své přátele, své koníčky. Je jistě fajn trávit čas se svým vyvoleným, stejně tak dobře byste si však měli umět užívat volna bez něj.

3. Nevymýšlejte si pitomosti

Představivost je bezva věc, ale pro scénáristy hollywoodských filmů. Máte-li sklony k dramatům, neuvádějte vymyšlené scénáře do života. Pokud vám partner nedal důvod mu nevěřit, nevytvářejte si ho sami. Říká: Miluju tě? Radujte se z toho. Prostě mu věřte.

Přitáhněte otěže představivosti a nenechejte si otrávit život jedem: Přišel domů o chvilku později. Co asi prováděl? Líbal se s ní? Nebylo to poprvé? Jak to, že se chová pořád stejně? Proč mlčí/mluví? Přestala jsem ho bavit? Chce mě opustit?

Tak tudy fakt cesta nevede!

4. Nenalhávejte si nesmysly

Nepouštět představivost příliš na špacír ale neznamená zavírat oči před realitou. Nenalhávejte si proto nesmysly. Chodí domů posledního půl roku pravidelně pozdě? Má náhle neodkladné služební cesty? Začal o sebe dbát, ačkoli předtím na to kašlal? Zavírá se s mobilem na záchodě? Došla mu SMSka o půlnoci a není to poprvé? Máte důvod k zamyšlení. Ale pozor, k zamyšlení a rozhovoru, ne k vymýšlení!

5. Řešte: jasně, rázně, s klidem, hned

Nenechejte přetéct pochyby do žárlivosti, která vám otráví život, řešte situaci hned. V klidu si s partnerem sedněte a přiznejte se ke svým pochybám. Svěřte se mu se svými pocity a chtějte znát důvody, proč tak jedná.

Mějte respekt sami k sobě a vyžadujte ho i u něj. Stanovte pravidla vzájemného soužití a trvejte na svých hranicích ohledně jejich dodržování. Pokud totéž nabízíte, zasloužíte si poctivý vztah s citovými jistotami. Jestliže vám partner neoplácí stejnou mincí, je třeba se porozhlédnout jinde.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pozor na sourozeneckou žárlivost: Buďte spravedliví!

Máma ji odhodila u popelnic. Teď ji dcera (46) našla

Manželka mě pořád sleduje. Není to už stalking?

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama