reklama

Zajímavá metoda: Nechte batole, ať se nakrmí samo

Kolem šestého měsíce si dítě nevystačí s kojením. Nastává čas začít s příkrmy. "Já sám!" to je věta, kterou od něj v této době slýcháte hodně často. Využijte ji a vyzkoušejte metodu Baby Led Weaning (BLW).

Foto: Isifa/Thinkstock

Kolem šestého měsíce si dítě nevystačí s kojením. Nastává čas začít s příkrmy. "Já sám!" to je věta, kterou od něj v této době slýcháte hodně často. Využijte ji a vyzkoušejte metodu Baby Led Weaning (BLW).

Metodu vynalezla v devadesátých letech britská porodní sestra Gill Rapleyová. Jakkoliv zní složitě, princip je jednoduchý. Spočívá v tom, že jídlo nakrájíte na malé kousky, s nimiž půjde dobře manipulovat, a naservírujete je dítěti. Krmení si řídí ono samo, stačí ho nechat, aby chutě a potraviny objevovalo po svém.

Zapojíte-li miminko do rodinného stolování, naučíte jej správným návykům a možná odpadnou starosti s přemlouváním, aby něco snědlo - Odmítat, když ostatním chutná, je těžké...

Přirozená cesta

Někteří rodiče metodu občas používají, aniž by o ní zvlášť přemýšleli. Je totiž přirozená. Miminka ráda napodobují, snaží se sebrat jídlo z talíře rodičů nebo sourozenců a jsou šťastná, když se dokážou nakrmit sama. Polovina jídla sice skončí na zemi, na oblečení a všude kolem, ale dítě je spokojené.

Více o jídle pro děti se dozvíte na Babyweb.cz >>

Výhodou metody je, že dává dětem možnost si na vlastní kůži ohmatat odlišné textury potravin či vybrat nejlákavější kousek, a to všechno s chutí. Děti, které rodiče nechají, aby se samy nakrmily, obvykle bez protestů konzumují od útlého věku širokou škálu potravin. Navíc se nemusí přeučovat z mixované na pevnou stravu.

S dítětem můžete v klidu sdílet většinu zdravého jídla, které konzumujete v rodině. Na místě je ale ukázněnost při přípravě: Omezte sůl, cukr a koření. Vhodné je ovoce, zelenina, libové maso, rýže, těstoviny. Nemusíte se obávat ani vykostěných ryb. Čím pestřejší bude strava, tím lépe. Vyhněte se jen polotovarům, medu, uzeninám, nadýmavým potravinám, sladkostem a dalším jídlům nevhodným pro kojence.

Jak začít?

Nabídněte dítěti nutričně vyváženou, na kousky nakrájenou stravu, nejlépe v době, kdy sami jíte. Stěžejní je zásada Nevkládat dítěti jídlo do úst. Nechte jej, aby se najedlo úplně samo.

Čtěte také: 13 nejlepších věcí, které můžete udělat pro své děti

Až si jídlo připravíte, posaďte dítě ve vzpřímené poloze směrem ke stolu. Ujistěte se, že může dobře manipulovat oběma rukama. Následně před něj naservírujte kousky jídla nebo mu je postupně podávejte a nechte, ať si jídlo vezme z vaší ruky. Začněte kousky, které půjdou snadno uchopit. Nečekejte, že zpočátku sní dítě vše, co mu dáte. Pokud zkonzumuje alespoň několik kousků, bude to úspěch.

U starších kojenců nabídněte během jídla dítěti vodu. Důležité je neztrácet trpělivost a nespěchat. Nechte dítě, ať si s kousky jídla pohraje a zkusí je uchopovat. Nezapomeňte, že první pokusy s pevnou stravou jsou spíše o zábavě a objevování.

Některé kousky mohou jít špatně žvýkat, rozmačkané stravy sní dítě pravděpodobně víc. Možností je kompromis: ze začátku poskytnout dítěti jak rozmačkanou, tak pevnou stravu.

Už žádné kašičky!

Na rozdíl od tradičního krmení s různými pyré, kdy dítě nejdřív polyká a až později se učí stravu kousat, u řízeného krmení je tomu naopak: Nejdřív musí dítě jídlo rozkousat, pak polknout. Stěžejní je nechat ho, aby s nabízeným jídlem dělalo, co chce, a aby samo přišlo na to, jak správně jíst.

Doporučujeme: Jak dítě odnaučit, aby si strkalo prsty do pusy?

Neřešte proto případný nepořádek a nesnažte se jej omezovat. Čím bude vaše dítě při jídle obratnější, tím mohou být kousky jídla menší. Dítě se tak bude muset více snažit, aby stravu uchopilo, čímž procvičí jemnou motoriku.

Pro koho se BLW nehodí?

  • pro děti, které trpí nechutenstvím
  • pro děti, které jsou na svůj věk menší
  • pro děti s potravinovou alergií

Někteří rodiče se obávají, že by se dítě mohlo pevnou stravou snadno dusit nebo dávit, zastánci metody však argumentují, že jakmile dítě dokáže vzpřímeně sedět a dokáže jídlo správně uchopit nebo rozžvýkat, vše by mělo být v pořádku. Přesto platí zásada nenechávat nikdy při jídle dítě samotné, abyste byli po ruce v případě, že mu zaskočí.

Tak co, líbí se vám metoda BLW? Vyzkoušeli byste ji doma? O tom můžete hlasovat v anketě.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ztratila jsem nejlepší kamarádku, záviděla mi dítě

Má 6 dětí a 36 plastik: Máma vypadá jako hambatá Barbie

Dal mi kopačky, prý jsem moc upovídaná

reklama
Doporučené recepty
    reklama