reklama

13 nejlepších věcí, které můžete udělat pro své děti

Samozřejmě že své děti milujete a že pro ně chcete to nejlepší. Ne vždycky však musí být vaše představa ideálu shodná s realitou nebo touhami vašich dětí. Existují však zásady, které platí ve většině případů. Jaké to jsou?

Foto: Isifa/Thinkstock

Samozřejmě že své děti milujete a že pro ně chcete to nejlepší. Ne vždycky však musí být vaše představa ideálu shodná s realitou nebo touhami vašich dětí.

Existují však zásady, které platí ve většině případů. Když se jich budete držet, neuděláte chybu. Jaké to jsou?

Učte je pohádkami

Děti jsou v našem světě nováčky. Nevědí, jak funguje láska, zrada či přátelství mezi dospělými. Pohádky jim mnohé objasní.

Znáte je? Slova, která vraždí dětskou lásku

A když k tomu přidáte třeba vyprávění o moudrém králi Karlu IV. nebo o spravedlivém králi Jiřím z Poděbrad, o africkém králi džungle - lvu nebo o tom, jak Krteček ke kalhotám přišel, položíte v nich základy dějepisu, přírodopisu a dalších věd.

Nebuďte povaleči

Optimální cestou, jak potomky naučit lásce k pohybu, jsou vaše vlastní společné sportovní aktivity. Je úplně jedno, jestli hrajete badminton, jdete si zakopat s míčem na hřiště, jezdíte na kole nebo na lyžích, hlavně že se hýbete. A vůbec nevadí, když přitom občas třeba zmoknete. Vaše děti přece nejsou z cukru!

Poseďte společně u večeře

Ať se děje, co chce, v 18.30 je prostě čas večeře. A povídání: Vyprávění, co kdo přes den dělal, co se mu povedlo, co slyšel, o čem přemýšlí. Vychutnávejte si jídlo i přítomnost ostatních. A zapalte si k tomu třeba svíčku. Společně sdílený obřad utuží rodinné vztahy - a také se o sobě navzájem leccos dozvíte.

Buďte formalisté

Chovejte se k sobě doma stejně slušně jako pod dozorem veřejnosti. Naučte děti při vstupu do místnosti pozdravit, naučte je říkat prosím a děkuji. Ukažte jim, jak mají být umístěny příbory a sklenice, prozraďte jim, kdo se komu představuje. Etiketa je bude provázet celým životem, když se ji děti naučí doma, budou ji tam také praktikovat - bod pro vás.

Naučte se říkat ne - trvejte na tom

Život vždy neprobíhá podle našich představ. I vaše mláďata - jako všechna ostatní - potřebují hranice, aby později dokázala dobře vycházet s ostatními lidmi. Vymezte jim je. Klidně mohou být široké, ale trvejte na jejich respektování. Když se řekne „ne", mělo by to platit - jinak vaše slovo ztrácí hodnotu.

Nikdy je neodsuzujte

Občas mohou děti udělat i něco hodně špatného, ale pořád jsou to vaše děti. Dejte jim velmi jasně znát, že tudy cesta nevede. Naučte se ale trestat s chladnou hlavou a s rozmyslem, nikoli pro úlevu vlastního přetlaku. I když se zlobíte, děti by v každém okamžiku měly vědět, že je pořád máte rádi a že se na vás mohou kdykoli obrátit.

Laskavost se oplácí

A vaše děti by to měly vědět. Naučte je vážit si pomoci druhých a také nabízet svou vlastní pomocnou ruku okolí. Ale také je naučte rozlišovat, kdo jejich pomoc opravdu potřebuje a kdo ji jenom zneužívá.

Naučte je hospodařit

Kapesné, drobný peníz za pomoc v domácnosti nad rámec pravidelných povinností, pomoc se sehnáním zajímavé brigády - to všechno jsou startovní momenty, díky kterým se vaše děti později snáze vyrovnají s vlastní finanční samostatností. Stanovte výši kapesného podle výsledků ve škole (samozřejmě tak, aby to odpovídalo intelektuálním možnostem dítěte), ať si spojí příjem s povinnostmi.

Čtěte také: Největší lži, kterými rodiče balamutí děti

A nechejte je - pod opatrným dohledem z dálky - samotné nakupovat, reklamovat vadné zboží, vytvářet seznam víkendového nákupu. Prostě simulujte realitu - samozřejmě přiměřeně věku.

Naučte je prohrávat

Nemusíte je zrovna válcovat od rána do večera, ale také nemusíte chválit jejich podvádění v kartách či schválně prohrávat v úplně každém kole Člověče, nezlob se! Jen je občas vyhoďte před domečkem - je to dobrá příprava na život...

Doporučujeme: Jak (ne)vychovat z dítěte lakomce

Smějte se s nimi, ale ne jim

Rodina a výchova jsou samozřejmě zásadní a důležité věci, ale i nad nimi se lze občas zasmát. Neberte všechno vážně. Nechte děti, ať se vám klidně zasmějí, když právě působíte komicky - ale nevracejte jim to. Vy jste ve vztahu ti silnější, rodičovský výsměch je nepřípustný.

Prosíme, nekuřte

Tohle je prostě dané. Rodič, který kouří v domácnosti, kde žije dítě, je - s prominutím - čuně. Když už to musí být, kuřte mimo domov a nejlépe tak, aby vás děti nikdy neviděly s cigaretou v ruce. Protože příklady - v tomto případě bohužel - opravdu táhnou.

Řekněte jim o sexu

Nejenže existuje, ale také, jak probíhá. Samozřejmě až je to začne zajímat a vhodnou formou. Ale základní informace o životě včetně toho intimního by děti měly dostat od rodičů. Od nich by měly vědět, že prcinka je správně "vagina" a pindík je "penis". A jak vlastně přišly na svět. Konec konců, byli to rodiče, kdo je tam přivedl, tak proč by jim mechanismus měla vysvětlovat paní učitelka...

Nečekejte od nich zázraky

Ani vy je neděláte. Netrvejte na samých jedničkách na maturitním vysvědčení, vy jste je nejspíš také neměli. A i kdyby ano - každý je jiný. Vaše dítě nejspíš nepůjde cestou, kterou mu hodláte nalinkovat. Nebude se vznášet v hodinách baletu, protože maminka vždycky toužila být baletka. Nemusí mít dělový servis jako táta nadšený volejbalista. Dopřejte svým dětem jejich vlastní hledání, tápání a chyby.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kdy syn potřebuje víc tátu než mámu?

Holčička přežila potrat - matka ji teď zbožňuje

Krásné, slavné a mrtvé: Ženy s tragickým osudem

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama