reklama

Vyčural se? Zahrňte ho potleskem!

Oslavilo vaše batole druhé narozeniny, ale k nočníku si stále zachovává odstup stejně opatrný jako pravý gurmán k principům racionální výživy? Nezoufejte, je to úplně normální. Zejména pokud jde o chlapečka.

Dítě na nočníku
Dítě na nočníku | Foto: Profimedia.cz

Oslavilo vaše batole druhé narozeniny, ale k nočníku si stále zachovává odstup stejně opatrný jako pravý gurmán k principům racionální výživy? Nezoufejte, je to úplně normální. Zejména pokud jde o chlapečka.

Musíte vzít v úvahu odlišnost vývoje - každé dítě je jiné. Jedno dřív sedí a chodí, jiné dřív mluví, další je má skvělou jemnou motoriku. Ani jedno však nekombinuje všechny dovednosti naráz. Nenechejte se proto nervovat kamarádkou, která má pochopitelně to nejúžasnější, nejchytřejší a nejšikovnější dítě na světě! To, že její Vendulka chodila spolehlivě na nočník už v jednom roce, může být sice pravda, ale zato její holčička sotva řekne „bába" nebo neumí držet tužku a malovat tak, jako váš upovídaný Josífek.

Jak poznat správný okamžik

Obecně platí, že živé, akční dítě, nemusí chtít na nočníku sedět ani ve dvou letech. Nechápe, proč by mělo ztrácet čas s nepohodlně holou zadnicí, vždyť mu mezitím utíká plno zajímavých činností, kterým se může věnovat místo toho. Oproti tomu pohodlnější prcek >>nočníčkuje<< docela rád. Baví ho jenom tak v klidu posedět, vyčůrat se a ještě za to sklidit bouřlivé ovace.

Kdy tedy s „nočníčkováním" začít? V principu můžete s prvními pokusy o nočníkový výsadek pozvolna přicházet, jakmile dítě dokáže samo spolehlivě sedět, tedy někdy od 8. měsíce věku. Ale opravdu jen pozvolna a bez stresů. Rozhodně necpěte prcka na nočník, pokud to kategoricky odmítá.

Nedělejte si násilí - a ani dítěti

Také jste čas od času na pískovišti všimnete vystresovaných mamin, která s sebou táhnou batoh plný čistých kalhotek a tepláčků, aby do nich pětkrát za odpoledne počůranou ratolest převlékly? A každou čtvrthodinu je kontrolují? Tak to je zbytečné. Prostě dítěti dejte plenku a počkejte si. Ve většině případů ohlásí nepohodlné mokro samo. Také nočníček kupte obyčejný. Nemá cenu utrácet za speciální modely autíček či hracích želv. Ostatně nočník s hudebním doprovodem se míjí účinkem, speciální modely odvádí od čůrání pozornost. Prcek do něj obvykle místo čůrání lije vodu, aby mu hezky zahrál.

Jak tedy na to?

Začněte ráno, třeba při převlékání z pyžamka, když je prcek nasnídaný a dobře naladěný. Posaďte ho na nočník a řekněte mu s patřičným nadšením, aby se vyčůral. Pokud vstává, utíká, a nebo se dokonce vzteká, netahejte ho násilím zpět, ale oblečte mu plenku a úkon zopakujte později. Zato když se dítě vyčůrá, patřičně to oceňte! Zatleskejte mu a vychvalujte ho, jak je šikovné. „Výsledek akce" jděte společně vylít a nočník potom odstavte na snadno dosažitelné místo.

Na den D mu oblečte jen spodní prádlo, tepláky a tričko, aby se mu dobře svlékalo, až se půjde vyčůrat - body a punčocháče jdou dolů těžko. Doma ho nechejte běhat bez plenky, tu mu dejte pouze na procházky venku, odpolední spaní a na noc. Pokud se mrňous počůrá, přidělá vám to sice práci navíc, ale jemu to bude nepříjemné a snáz pochopí, že je třeba nepohodlí předcházet. Rozhodně se na něj nezlobte, kvůli práci s mokrým oblečením navíc. Zato ho jděte hned posadit na nočník, aby mu došly souvislosti.

Jsou mu pomalu tři roky a vy podléháte nervozitě? Zbytečně ještě má rok i víc času. Uvidíte, že nakonec vše hravě zvládne. Když si počkáte, tak se dočkáte bez zbytečného nervování a učení proběhne hladce. Na odbornou lékařskou radu je čas až po čtvrtém roce.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama