Výchovné tresty, které opravdu fungují
Nejsou drastické ani násilné a dokážete s nimi víc, než s křikem.
Puberta dá zabrat dětem i rodičům. Na straně adolescenta zmatené tápání a bolestné hledání sebe sama, na straně rodiče únava a pochyby: Mám já tohle vůbec zapotřebí?
Nabízíme pár vyzkoušených tipů na výchovné tresty, které opravdu fungují. Navíc nejsou drastické ani násilné a dokážete s nimi daleko víc než křikem nebo pohlavky. Chce to jen mít v sobě trochu komediantství a pevné nervy. Možná se nakonec budete při výchově i dobře bavit.
Bič a marcipán: Osvědčeno Bismarckem
Už pan Bismarck věděl, jak na to. Fungovalo to při sjednocování Německa, bude to fungovat i u vás v rodině! Základem je důslednost, kterou musíte vyvážit laskavostí.
Doporučujeme: Domácí zvíře zvané Puberťák: Chov, výcvik, krmení
"Zpočátku jsem měla tendence všechno dceři vysvětlovat, ale záhy mi došlo, že pouhá laskavost nestačí. Když chyběl trest, nefungovala," popisuje výchovné tápání čtenářka Laďka.
"Takže jsem jí nejdřív pořádně vynadala a nechala trochu vydusit. Sama jsem tím upustila páru a když jsem za ní po hodince přišla už s mírným vysvětlením, proč to tak v životě nejde, byla schopná naslouchat. Díky střídání přísnosti oslazené trochou pochopení jsme se nakonec její pubertou úspěšně prokousaly."
Jak ty k nám, tak my k tobě
A před kamarády, to je důležité! Leckterý puberťák si projde obdobím sprostých slov. Šikovnou cestu, jak ho zkrátit na minimum, praktikoval náš čtenář Pavel z Litoměřic.
"Syn Marek začal okolo patnáctého roku mluvit jako dlaždič. "Vole" z toho bylo nejmírnější, prostě běžné citoslovce. Napomínání nezabíralo, a tak jsem se rozhodl k drastičtějšímu zásahu. "Když k nám přišli Markovi kamarádi a padlo první "vole", zapojil jsem se do diskuze. A hezky zhurta, slovníkem, na který bych se normálně styděl a pomyslet. Puberťáci z toho byli úplně vedle, kvapem se vypařili. Myslím, že se mě začali trochu bát," vzpomíná.
Když pak synek tátovi vyčítal, že mu dělá ostudu, padlo vysvětlení: "Mluvil jsem tak, jako mluvíš ty! Tak se ti to přece líbí, ne?" Od té doby nebyly s Markovým slovníkem žádné větší problémy...
Chceš to? Máš to mít!
Jak uchránit dítě před neřestmi? Seznamte je bez milosti s důsledky, jako to udělal náš čtenář Jindřich V. z Kroměříže. Když se jeho syn Vojta v pubertě chytil špatné party, začal chodit na pivo a kouřit, uspořádal táta pro syna mejdan.
Čtěte také: Jak účinně zbavit dítě vztekání: Opravdu to funguje!
"Večírek se, tedy z mého pohledu, náramně vydařil. Aby byl úspěch zaručen, koupil jsem cinzano, vodku, sekt a meruňkovici a tyto značky synovi střídavě naléval. Já sám téměř nepil, zato Vojtovi jsem neustále doléval, zapaloval mu jednu cigaretu za druhou a hecoval ho: ,Ty to piješ jako slečinka. Kopni to tam, pití máme až až!‛ Doutník, který jsem mu ve finále nabídl, ho totálně dorazil," popisuje.
Výchovná lekce se neminula účinkem. Vojtovi bylo celý víkend příšerně zle. A třebaže od té doby uběhlo deset let, dodnes nekouří a alkohol pije jen zcela výjimečně!
Vytloukat klín klínem!
Tato rada se osvědčila naší čtenářce Evě. "Když mi chlapeček řekl, že chce zvýšit kapesné, protože já už mám život za sebou, kdežto on ne a měla bych to chápat, uvědomila jsem si, že je na čase něco změnit. Oprášila jsem vzpomínky a začala se chovat obrazně řečeno jako on," vzpomíná.
"Našla jsem si partu, začala jezdit na zábavy, přizpůsobila oblečení a doma jsem se s ním hádala, čí muzika je lepší a kdo má právo si ji pouštět víc nahlas. O práci jsem mluvila jako o trapárně, kterou bohužel musím absolvovat, když potřebujeme ty blbý prachy, a povinnosti jsem prezentovala jako debility, jež by každý rozumný člověk prostě nedělal, nicméně musí, protože nás k tomu nutí pitomá společnost nic nechápajících blbců," vypráví.
Kupodivu uspěla. Muzika se začala pouštět přes sluchátka, o povinnosti se podělili (svorně nadávajíce) a i škola fungovala, protože se rovnala práci. Kamarádi klukovi záviděli hustou matku, a ona jeho pubertu ve zdraví přežila. Dnes je synovi 29 let a společně na to s úsměvem rádi vzpomínají.
Budeš bez peněz!
Možná prvoplánové, leč velmi účinné. "Když na syna přišlo trucovité období, vyváděl jednu lumpárnu za druhou. Jako naschvál musel udělat pravý opak toho, co jsme mu nařídili. Pomohlo jediné, sebrat peníze," konstatuje paní Ludmila.
"Kapesné jsme mu zrušili a dostal ho jen tehdy, kdy řádně plnil své povinnosti. Kupodivu to alespoň částečně zabralo v době, kdy začal chodit s děvčaty a zvát je na zmrzlinu či na víno. Peníze potřeboval, tak sekal latinu," dodává.
Máte nějaké další osvědčené tipy na výchovu puberťáka vy? Poraďte ostatním v diskuzi pod článkem!
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak donutit puberťáka uklízet? Jde to snadno!