reklama

Jak donutit puberťáka uklízet? Jde to snadno!

Nepořádek, kam jen oko padne. Takový je pokojíček spousty dětí a skoro každého puberťáka. Úklid zůstává pořád jen na vás. Co s tím?

Foto: Isifa/Thinkstock

Pořád jen uklízíte, perete a vaříte. Proč vám ostatní nepomůžou? Sotva něco dokončíte, vtrhne rodina do bytu jako velká voda, a rázem je vše zase vzhůru nohama. Vzhůru do boje! Čím později k drezúře přikročíte, tím hůře to půjde.

Nepořádek jako po výbuchu: Takový je pokojíček spousty dětí a skoro každého puberťáka. Úklid zůstává pořád jen na vás. Co s tím?

Doporučujeme: Domácí zvíře zvané Puberťák: Chov, výcvik, krmení

Začněte od manžela - ten by měl držet basu v první řadě. Dost těžko můžete děti přesvědčovat o nutnosti úklidu, když má táta na pracovním stole - s prominutím - bordel jako v tanku. V tom případě snad už pomůže jen varování, že vrátíte muže mamince, aby ho doučila dovednosti patřící k věku docházky do mateřské školky.

Čím dřív se proutek ohýbá…

Chcete-li si ušetřit spoustu zbytečných problémů, učte děti uklízet odmalička. Vychovávat děti k úklidu lze už ve chvíli, kdy dokážou dopravit hračku z bodu A (koberec v obýváku) do bodu B (bedna na hračky v dětském pokoji). Musíte jim ovšem být vzorem. Když maminka protahuje obličej - zase ten pitomý úklid - dítě se rychle naučí dělat to samé. Daleko lepší je kladná motivace: pojď, teď na to vlítneme, uklidíme pěkně všechny hračky a pak nám zbude čas přečíst si pohádku. Kterou bys dneska chtěl nejvíc? Šípkovou Růženku? No tak ta zrovna moc uklizeno neměla, když prospala sto let. Podal bys mi prosím ještě to autíčko? A už to je hotové - můžeme jít číst.

Tak uplyne pár poklidných let a přijde puberta. Vcelku šikovné a vstřícné dítě se ze dne na den změní v nepříjemného skřeta a jeho pokojíček připomíná sluj vzhledem i vůní. Navíc hájí vstup dovnitř vlastním tělem. Co teď? Malinko vydírejte: Úklid je tvoje povinnost - kapesné dostaneš hned, jak bude hotovo. Nedokážete být důslední? Zavřete zvenku a doufejte, že to za pár let přejde…

Je to prostě třeba

Jak přesvědčit rodinu ke spolupráci?

  • Krok číslo 1: Promluvte stranou s manželem - on je první, kdo by měl jít vlastním příkladem.
  • Krok číslo 2: Varujte je předem. Miláčci, dnes je čtvrtek, počítejte s tím, že sobota bude úklidový den. Že má slečna akorát rande - dost času odložit ho na večer nebo na neděli! Plánoval syn jít k vodě se spolužáky? Proč ne, stačí si přivstat. Jakmile zvládne svůj díl práce, může vyrazit.
  • Krok č. 3: Rozdělte úkoly. Buďte demokrat - nesnáší syn nádobí, dcera žehlení a muž vytírání? Ať si dobrovolně vyberou jinou práci: holčička vytře, muž umyje nádobí, chlapeček utře prach a vy zatím vyžehlíte. Nebo mohou losovat…
  • Krok č. 4: Kontrolujte. A nechejte je opakovat tu otravnou činnost tak dlouho, dokud nebude udělaná opravdu dobře.
  • Krok č. 5: Až bude hotovo, chvalte. „Nevím, jak bych to bez vás zvládla" - to je ta správná věta. Hodí se i malá odměna. Co takhle upéct jim za odměnu švestkový koláč, připravit domácí tiramisu, nebo alespoň dobrý zmrzlinový pohár?

Pomáhá celá rodina: finty, které fungují

Odmítají navštívit kuchyň za účelem práce? Využijte jejich mlsotu! Milují děti domácí hranolky? Když umyjí nádobí, dostanou je k večeři. Touží manžel po maminčině domácím štrúdlu? Strčte před něj jablka a škrabku, doprovoďte díky polibkem a zmizte.

Nenávidí dcera pouhý pohled na žehličku?  Naskládejte jí nevyžehlené košile do skříně - buď se smíří s pomačkanými (vy je konec konců nosit nebudete), nebo si je vyžehlí sama.

Prchá synek při pohledu na vysavač? Zkuste mu povyprávět, jak nejmenovaný americký chlapec neuvěřitelně posílil bicepsy urputným vysáváním. Tedy - pokud je mladší osmi let. Jinak ho nejspíš jen pobavíte - ale i tak se třeba nad sebou zamyslí a sám nabídne pomoc.

Jaké zkušenosti s úklidem máte vy? Je to jen na vás, nebo dokážete zapojit ostatní členy rodiny? Poraďte, jak na to, v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak účinně zbavit dítě vztekání: Opravdu to funguje!

Pubertální erotika: Tajné hry dospívajících holčiček

Čtyři zabijáci sexu: Co z toho trápí v posteli i vás?

Evropské dotace půjdou na vědu a moderní technologie | Video: Petr Šoukal
reklama
reklama
reklama