Video: Podívejte, jak se rodí císařským řezem!
Operatér provede dva prsty nad stydkou sponou příčný kožní řez. Tím překonává hned několik vrstev: Nejdříve proniká kůží a podkožním tukem, pak se přetne vazivový obal svalů a samotné svaly. Následně provede v dutině břišní malý příčný řez děložní stěnou. Miminko se dostane ven tak, že porodník silně zatlačí na horní část břicha.
Procento prováděných císařských řezů stoupá a ať se nám to líbí nebo ne, nejspíš ještě stoupat bude. Tento trend souvisí s vyšším počtem porodů extrémně nezralých novorozenců, s volbou maminek, které se chtějí vyhnout bolesti přirozeného porodu, ale také s tím, že jim lékaři někdy vyjdou vstříc z finančních důvodů.
K provedení císařského řezu by měl být vždy důvod. Není však vzácností, že se doporučuje ženám i preventivně, aby se předešlo případným komplikacím souvisejícím s vaginálním porodem. Porodník totiž za ně nese právní odpovědnost, takže v některých situacích raději neriskuje.
Doporučujeme: Pravda o úmrtnosti rodiček: Proč se lékaři bojí rodit?
Perinatologická centra v České republice evidují 30 % provedených císařských řezů z celkového počtu porodů. Jen nezanedbatelná část z nich je prováděna plánovaně. Které to jsou?
Kdy lékař volí císařský řez
- když je úzká pánev rodičky a velký plod
- při porodu koncem pánevním
- při vícečetném těhotenství
- při předčasném porodu
- při nedostatečném zásobení plodu kyslíkem (hypoxie)
- při vcestném lůžku nebo předčasném odlučování placenty
- při nepostupujícím porodu
- u starších rodiček
- při těhotenství z asistované reprodukce
- při akutních stavech ohrožujících ženu na životě
- při opakovaném císařském řezu
Ženy dávají předost lokální anestezii
Pokud se jedná o nekomplikovaný porod císařským řezem, dostane většinou budoucí maminka na výběr: lokální (epidurální, spinální nebo jejich kombinaci) či celkovou anestezii. Ženy častěji volí první možnost, aby byly přítomné okamžikům narození děťátka.
Více o císařském řezu se dozvíte na Babyweb.cz >>
Důležité je, aby žena před operací nejedla a nepila. Po příchodu do porodnice se monitoruje děložní aktivita. Pokud žena vybere lokální anestezii, přichází na sál s předstihem, neboť léky začnou působit asi po dvaceti minutách. Po této době rodička necítí oblast od bránice směrem dolů.
Pokud dobře snášíte pohled na krev, můžete se podívat na videu, jak probíhá císařský řez:
Jak to probíhá?
Na operačním sále následně dochází k dezinfekci a zarouškování operačního pole. Když už anestezie funguje, provede operatér dva prsty nad stydkou sponou příčný kožní řez. Tím překonává hned několik vrstev: Nejdříve proniká kůží a podkožním tukem, pak se přetne vazivový obal svalů a samotné svaly. Tím je otevřena dutina břišní. Následně lékař provede malý příčný řez děložní stěnou, který tahem rozšíří do stran.
Miminko se dostane z dělohy tak, že porodník silně zatlačí na horní část břicha. Jakmile se dítě ocitne venku, je přerušen pupečník a novorozenec je předán do péče dětského lékaře. Následuje odstranění placenta s plodovými obaly a lékař začíná postupně šít děložní stěnu, vazivový obal svalů, podkoží a nakonec kůži. Šicí materiál je vstřebatelný a neodstraňuje se.
První část operace trvá asi tak patnáct minut, druhá zabere přibližně půl hodiny. Po operaci je maminka převezena na jednotku intenzivní péče, kde se sleduje její tlak, srdeční tep a okysličení krve. Zde se také poprvé setká se svým miminkem.
zdroj: Babyweb.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Vaginální mapování - víc než pouhá masáž