reklama

Rodiče jako kamarádi na Facebooku? Skončilo to střelbou

Máš žádost o přátelství. Osmkrát... Poslala ji tvoje matka. Co dělat? Ignorovat ji - a mamince to nějak šetrně vysvětlit. Určitě to bude lepší, než když povolíte, a mámu si mezi přátele přidáte.

Foto: Isifa/Thinkstock

Máš žádost o přátelství. Osmkrát... Poslala ji tvoje matka. Co dělat? Ignorovat ji - a mamince to nějak šetrně vysvětlit. Určitě to bude lepší, než když povolíte, a mámu si mezi přátele přidáte.

Docela stačí, jak moc upřímní jste ke svým vrstevníkům - rodiče to ale vědět nemusí. Je skvělé, když jsou máma a dcera "nejlepší kamarádky", ale všechno má své hranice. Maminka bude vždycky za svojí holčičkou stát, ať se stane cokoli. To však ještě neznamená, že musí tušit, co její čerstvě slečna vyváděla na včerejší párty na dámských záchodcích... Každá generace potřebuje vlastní soukromí a vztahy v rodině jsou prostě nastaveny jinak než vztahy mezi kamarády.

Máti je skvělá, ale...

"Máti je skvělá! Ale pustit si ji na Facebook? Ste se asi zbláznili, ne?" okomentovala suše dvacetiletá vysokoškolačka Katka. Se svojí mámou Irenou se v tom zcela shoduje.

Čtěte také: Největší chyba, kterou dělají snad všichni rodiče

"Mít profil na Facebooku vyžaduje moje práce. Je to prostě součást prezentace, považovaná v reklamě, kde pracuji, za samozřejmost," říká Irena. "A přestože mám dvě dospívající děti, nikdy mě nenapadlo si je tam vyhledat. Aniž bychom se spolu o tom bavili, bylo mezi námi od začátku jasné, že tudy cesty nevede. Prostě každý máme svoje, a je to dobře - generace by se ve svém soukromí neměly propojovat."

Nepsanou rodinnou dohodu potvrzuje i její dospívající syn Ivor: "Nechci rodiče na Facebooku, i když jsou v pohodě. Nejde o tom, co bych tam dal já, ale třeba v jaké situaci mě někdo jiný označí u sebe - s holkou, pivem, náhodným cigárem... A taky kamarádi by se určitě cítili blbě, kdyby věděli, že jsou pod dohledem mojí máti."

Jak to může dopadnout, když se na Facebooku protnou generace, ukazuje metalová parodie americké skupiny Back of the Class. Jmenuje se My mum's on Facebook! (Máma je na Facebooku!) a byla věnován "všem, jimž maminky zlikvidovaly Facebook". Začíná tesknou vzpomínkou: "Bývalo to místo vyhrazené pro spolužáky ze školy... ale teď se naplnily mé nejhorší noční můry a máma si mě přidala mezi přátele".

Na video se podívejte v článku Matky na Facebook nepatří!

Jak táta přišel o dceru Hanu

Setkání generací na Facebooku může mít i velmi dramatický průběh, který skončí střelbou. "Tohle je video pro moji dceru Hanu a hlavně pro všechny přátele z Facebooku, kteří si mysleli, že její malá rebelská póza je roztomilá. Hano, myslela jsi, že jsi chytrá, když zablokuješ rodičům přístup k příspěvku. Když víš, že tvůj táta pracuje v IT, čekal bych víc rozumu," začíná v jednom z příspěvků na video portálu YouTube muž středního věku. Potom přečte příspěvek, který rodiče neměli vidět, a na konec táta notebook dcery prostřílí několika explozivními náboji za své pětačtyřicítky...

Dcera Hana mu odpověď rovněž zavěsí na YouTube. V té době už je na útěku z domova: "Doufám že jsi pyšný, táto. Udělal jsi ze sebe blázna před miliony lidí. Ale díky za lekce ve střelbě - to, co jsi udělal s mým videem, udělala jsem s tvou dodávkou..."

A tak vám dobře radíme: nedávejte si rodiče - ani děti - jako kamarády na Facebook. Nečtěte deníčky svých puberťáků. Respektujte navzájem své soukromí - jinak skončíte stejně smutně jako Hanka a její táta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Máte profil na Facebooku? Může vás připravit o práci!

Češi jsou národ podvodníků, ne vysokoškoláků

Reinkarnace: Cameron, chlapec, který žil už "předtím"

Univerzita v USA otevřela obor jen pro něj: Musel jsem je přemluvit a sehnat milion | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama