reklama

Velikonoce: Ponižující honba za ženskou zadnicí?

Jsou naše tradice v pořádku? Není honba s pomlázkou za ženskou zadnici ponižující?

Foto: Isifa/Thinskstock

Jsou naše tradice v pořádku? Není honba s pomlázkou na ženskou zadnici ponižující?

Je to barbarský zvyk, nebo dobrá zábava? V tom se možná budou názory mužů a žen trochu lišit...

Tradice proti trendům

"Cože, chlap vezme pár prutů a mrská s nimi ženskou přes zadek?! A tohle je zvyk, který učíte i děti?" zírala na mě kamarádka z Ohia, když jsem jí neobezřetně začala popisovat naše milé jarní tradice. Když pominu možnou salvu protiargumentů, kterou jsem mohla vybalit naopak na účet životního stylu Američanů, bylo její rozčarování úplně pochopitelné.

Čtěte také: Pomlázkou dřív dostávaly ženy, krávy i stromy

V dnešním západním světě, kdy emancipace a rovnoprávnost jsou novodobou variací na hesla Velké francouzské revoluce, se musí naše dovádění s pomlázkou skutečně zdát jako trochu nemístná zábava. Asi by nad tím šlo s úsměvem mávnout rukou a podotknout něco o pouhé symbolice a úctě k národním zvykům, kdybychom shodou okolností neměli naprosto alarmující statistiky o domácím násilí na ženách a dětech.

Co se v mládí naučíš…

Pouhá náhoda? Pravda, tvrdit, že každoroční kolotoč s pomlázkou a vejcem dělá z mužů zrůdy a z žen oběti, by bylo čiré bláznovství. Malého klučinu bude mnohem víc deformovat rodina, kde se tatínek maminky ani nedotkne a dokonce nepostřehne, že vůbec nějaké Velikonoce jsou.

Jenže co říct, když se klučina zeptá, proč vypráskáme maminku a ona nás ne? "Protože se to tak dělá už spoustu let" nebo "Protože to patří k Velikonocím" je docela chabé (nějak takhle vysvětlují ve třetím světě holčičkám, proč je musí obřezat). Má-li ale rodič všech pět pohromadě, dokáže předložit dítku situaci tak, že mu rituál bude připadat zábavný a navíc ho ponížení směrem k mamince vůbec nenapadne.

Klidně mu to vraťte!

Navíc se zdá, že přestože pomlázka symbolem Velikonoc zůstává, čím dál méně slouží ke svému původnímu účelu. Dívčiny z generace našich maminek dostávaly poctivých pár šťavnatých ran a zběsile honily po domě vejce, zatímco dnešní koledníci často pomlázku jen nesměle vytáhnou a procedí mezi zuby sotva slyšitelné "Hody, hody…".

Hospodyně zasypou koledující děti sladkostmi (nebo v horším případě panáky - kam se poděla vejce?!), jen co jim otevřou dveře. Takže po té kontroverzní pachuti násilí zřejmě za chvíli nezbude ani stopa… A jestli se vám to pořád nezdá, klidně svého milého koledníka zlijte vodou, a jste si fifty fifty.

Jak se díváte na sešlehání dámských prdelek vy? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tipy na výlet: Kam s dětmi na velikonoční pondělí?

Jste stará duše? Poznáte, že nežijete na Zemi poprvé?

Ženská obřízka i v Evropě? Častější, než byste řekli

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama