reklama

Uložila jsem zdravé miminko, za hodinu už nedýchalo

Je to horší než strašné: Miminko prospívá, je čilé, přibývá na váze, začíná se smát. Uložíte ho k odpolednímu spánku a za hodinu najdete už jen studené tělíčko bez jiskřičky života... Plíce přestanou bez zjevné příčiny pracovat, srdce se zastaví. Tak zákeřný je SIDS.

Foto: Isifa/Thinkstock

Je to horší než strašné: Miminko prospívá, je čilé, přibývá na váze, začíná se smát. Uložíte ho k odpolednímu spánku a za hodinu najdete už jen studené tělíčko bez jiskřičky života...

Plíce přestanou pracovat, srdce se zastaví. Jen tak, bez zjevné příčiny. Ani náznak varování. Tak zákeřný je SIDS (Sudden Infant Death Syndrome) neboli Syndrom náhlého úmrtí kojence. Noční můra každé maminky, jež má doma malé miminko. Nejohroženější skupinou jsou nedonošené děti a kojenci od dvou do čtyř měsíců. Nejrizikovější bývají studená roční období.

Jako když sfoukne svíčku...

"Těším se na spánek, který mi umožní na chvíli zapomenout. Snažím se žít a nevnímat tu bolest. Ale vrátí se vždycky, jakmile ráno přijdu k vědomí. Každý den hledám důvod, proč vstávat z postele," napsala nám paní Lída N. z Ostravy. "Letos v červenci umřela moje Anetka na SIDS. Bylo to vymodlené miminko, o které jsme se tři roky snažili, krásné, zdravé, čilé... V poledne jsem ji nakojila. Broukala spokojeností a usmívala se jako sluníčko. Do hodiny začala usínat. Bylo velké vedro, tak jsem ji nechtěla dusit mezi molitanovými válečky. Uložila jsem ji v klidné ložnici a dala se do nádobí. Když se po hodině neozvala, šla jsem ji zkontrolovat. Ležela na bříšku a byla jako vosková panenka: krásná - a mrtvá." Slova útěchy neexistují, snad jen čas dokáže trochu ulevit.

Podobná selhání nejsou naštěstí častá. Podle posledních průzkumů může být na vině nedostatek nervových buněk v mozku, který tak nedokáže včas zalarmovat organismus v případě krize. Svědčil by o tom i fakt, že SIDS si vybírá oběti dokonce přímo v porodnicích, kde děti leží na monitorovací podložce a kvalifikovaní lékaři poskytnou okamžitou první pomoc.

Pozor na varovné signály

SIDS nelze klasifikovat jako nemoc, jelikož nemá žádnou zjevnou příčinu. Lze však zaznamenat varovné signály. Jedná se o stavy, které nekončí smrtí, ale pořádně vyděsí. A právem. Tyto příhody ohrožující život dítěte (ALTE neboli Apparent Life-Threatening Events) zvyšují riziko vzniku SIDS čtyřikrát. Patří k nim:

  • kombinace krátkodobé zástavy dechu se změnou prokrvení (modravé až modrofialové zbarvení kůže a sliznic, které se objevují při nedostatečném okysličení krve)
  • snížení nebo zvýšení svalového napětí, záškuby končetin
  • časté zvracení

Jde nějak snížit riziko vzniku SIDS? Odpověď zní - ano! Některé rizikové faktory dokážete redukovat i vy: Nekuřte v přítomnosti miminka, nepokládejte ho bez dozoru na bříško, a už vůbec ne na příliš měkkou matraci a v přetopené místnosti. Hodně pomohou speciální polohovací válečky, jež omezí pohyb dítěte a stabilizují ho v bezpečné poloze, ale hlavně monitor dechu. Citlivá elektronika trvale sleduje a zobrazuje frekvenci dýchání a při jeho absenci spustí hlasitý poplach.

Obvykle stačí s miminkem lehce zatřást či je probudit a dýchání se obnoví. Pokud nastane situace, kdy dýchání nenaskočí, jeden z rodičů by měl volat záchrannou službu a druhý dítě oživovat. "Byl to můj nehorší zážitek v životě," vzpomíná maminka Eva. "Málem jsem přišla o dceru, když jí byly dva měsíce. Zachránil ji monitor dechu, který nás upozornil včas. Manžel naštěstí nezpanikařil a dával Janičce umělé dýchání, dokud nepřijela záchranka. Trvalo to jen několik minut, ale mně se při té vzpomínce dělá zle od žaludku ještě dnes."

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Neuvěřitelné video: Porod v přímém přenosu

Kameňáky o dětech: Drsné, neseriózní, ale vtipné!

Kupujete nemovitost: Poradíme vám, jak nenaletět!

Rizikové faktory SIDS

  • Rodinná anamnéza (pokud se SIDS v rodině již vyskytl)
  • Kouření v přítomnosti miminka
  • Pokládání miminka bez dozoru na bříško
  • Příliš měkká podložka pod miminkem
  • Přetápění v místnosti určené pro spaní
  • Nízká porodní hmotnost
  • Vrozené srdeční vady
  • Poruchy srdečního rytmu a centrální nervové soustavy
  • Chronická hypoxie (nedostatek kyslíku)
  • Apgar skóre nižší než 7 (mezinárodní bodovací systém Apgar posuzuje zdravotní stav dítěte bezprostředně po narození. Nejvyšší hodnota je 10, čím nižší, tím méně příznivá prognóza)

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama