reklama

Kojením proti syndromu náhlého úmrtí kojenců!

Kojení zřejmě funguje jako účinná prevence proti smrti - konkrétně proti SIDS (syndromu náhlého úmrtí kojenců). Podle nových zjištění vědců z virginské univerzity se riziko úmrtí u plně kojených dětí snižuje až o 73 %.

Foto: Profimedia.cz

Kojení zřejmě funguje jako účinná prevence proti smrti - konkrétně proti SIDS (syndromu náhlého úmrtí kojenců). Podle nových zjištění vědců z virginské univerzity se riziko úmrtí u plně kojených dětí snižuje až o 73 %.

V červnu 2011 byla v časopisu Pediatrics publikována analýza vědců z University of Virginia  pod vedením prof. Dr. Ferna R. Haucka věnovaná souvislosti mezi kojením a syndromem náhlého úmrtí dítěte (Sudden Infant Death Syndrome, SIDS).

Přesvědčivá čísla

Autoři na základě 18 relevantních studií dospěli k závěru, že kojení má velký ochranný vliv proti SIDS. Poté, co vědci vzali v úvahu vedlejší faktory jako socioekonomický statut, kouření a polohu dítěte při spánku, byl u částečně kojených dětí zaznamenán pokles rizika SIDS o 45 % a u plně kojených dětí o 73 %. U dětí, které nebyly kojeny, bylo riziko SIDS čtyřikrát vyšší ve srovnání s dětmi plně kojenými.

Možné důvody

Podle autorů je možným vysvětlením, že kojené děti trpí méně často průjmy a infekcemi horních a dolních cest dýchacích, naopak děti, které na tyto nemoci trpí, jsou také náchylnější k SIDS. Podařilo se rovněž prokázat, že děti zemřelé na SIDS trpěly v posledních dnech života často nevýznamnými infekčními potížemi, které samy o sobě nemohly úmrtí vyvolat. Vztah mezi kojením a SIDS ještě není  zcela objasněn, dále se zkoumá především vliv doby kojení.

Kojit, kojit, kojit...

Zveřejněná studie poskytuje podle  MUDr. Mydlilové z Národního laktačního centra - Laktační ligy další důvod k tomu, aby ženy kojily své děti. „Větší podpora kojení a nevystavování dětí pasivnímu kouření je také cestou, jak snížit počty dětí zemřelých na SIDS. Podpora kojení by měla být jednou z priorit naší společnosti, protože veřejné zdraví začíná kojením," uvedla.

zdroj: pediatrics.aappublications.org

Nová fakta o SIDS

  • SIDS je v mnoha zemích včetně ČR stále hlavní příčinou úmrtí novorozených dětí ve věku od 1 týdne do 1 roku.
  • V ČR na SIDS umírá asi dvacet dětí ročně. Přesto se počet dětí zemřelých na SIDS podařilo v posledních letech výrazně snížit.
  • Hlavní příčinou jsou osvětové kampaně na podporu správné polohy dětí při spánku, tj. na zádech.
  • Ke snížení rizika SIDS autoři studie rovněž doporučují sdílet s dětmi pokoje, ale ne lůžka. To má usnadnit kojení dítěte, ale zabránit jeho přehřátí či zadušení.

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama