reklama

Ujelo mi to aneb Možnosti postkoitální antikoncepce

Už více než rok je pilulka poslední záchrany k dostání v lékárně i bez předpisu, byť omezeně. Je to dobře, nebo špatně? Ačkoli na názory na to různí, jedno je jisté - umožňuje to svobodné rozhodnutí ženám, které se dostaly do nezáviděníhodné situace. Postkoitální antikoncepce ovšem přináší také rizika.

Foto: Isifa/Thinkstock

Už více než rok je pilulka poslední záchrany k dostání v lékárně i bez předpisu, byť omezeně. Je to dobře, nebo špatně?

Ačkoli na názory na to různí, jedno je jisté - umožňuje to svobodné rozhodnutí ženám, které se dostaly do nezáviděníhodné situace nechtěného těhotenství. Postkoitální antikoncepce ovšem přináší také rizika.

Jak to funguje?

Velká dávka hormonů v antikoncepci obsažená způsobí změny děložní sliznice. Ta se stane nehostinnou pro případně oplodněné vajíčko, a tak zabrání jeho usazení a dalšímu růstu. Míra spolehlivost této metody záleží na čase, který uplynul od styku. Čím dřív se pilulka užije, tím lépe. Spolehlivost klesá v závislosti na čase, proto je ideální, aby první dávka byla podána co nejdříve po styku. Jako hraniční doba se uvádí 72 hodin.

Každá ji nedostane

Na českém trhu jsou dva volně prodejné přípravky, oba obsahují hormon levonorgestrel: Escapelle a Postinor-2. Postinoru obsahuje 2 pilulky, které se užijí po 12 hodinách, Escapelle obsahuje dvojnásobné množství hormonů, proto se užívá pouze jedna pilulka.

Doporučujeme: Boj o vejcovod aneb Mimoděložní těhotenství

Antikoncepce může být vydána jen ženám a dívkám starším šestnácti let, takže při koupi je nutné předložit doklad totožnosti. Lékárník je ze zákona povinen výdej postkoitální antikoncepce zaevidovat. Nesmí také vydat více než jedno balení. A vzhledem k tomu, že na sebe přebírá tak odpovědnost lékaře, je čistě na jeho názoru, zda danou pilulku ženě vydá, nebo zda ji pošle ke gynekologovi. Cena pilulek se pohybuje od 400 do 600 Kč.

Když je nouze nejvyšší

Novinkou na trhu je pilulka EllaOne, kterou lze užít až do 5 dní po nechráněném pohlavním styku. Ta je ovšem pouze na lékařský předpis. Navíc je před užitím nutno vyloučit možné těhotenství. Ženám kojícím či se závažným poškozením jater se použití přípravku nedoporučuje.

Není-li lékárna na dosah, lze použít tzv. Yuzpeho metodu: vzít si najednou 2-4 pilulek (podle množství obsažených hormonů) běžné hormonální antikoncepce do 48 hodin po nechráněném pohlavním styku a to samé zopakovat za 12 hodin. Spolehlivost této metody je zhruba stejná jako u ostatních postkoitálních přípravků.

Pro koho je vhodná?

Pro nikoho - jedná se skutečně o antikoncepci poslední záchrany, nikoliv o antikoncepční metodu vhodnou ke každodennímu užívání. Postkoitální antikoncepci neužívejte častěji než čtyřikrát do měsíce. Tato metoda je obecně riziková, pokud se používá pravidelně. Měly by se jí vyhnout ženy s onemocněním oběhového systému, žilní trombózou a vysokým krevním tlakem.

Postkoitální antikoncepce způsobuje mnoho vedlejší účinků, od nepravidelnosti menstruačního cyklu, silnějšího krvácení, krvácení a špinění mimo menstruaci, bolesti břicha, nevolnost a zvracení až po migrény, kopřivku a vyrážku. Může rozhodit menstruační cyklus i na několik měsíců a u disponovaných žen hrozí dokonce poškození jater. Používejte ji proto s rozmyslem.

zdroj: babyweb.cz, vitalia.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 nejčastějších (a zbytečných) těhotenských obav

Kdy je ideální otěhotnět? Ani to nechtějte vědět!

Stát nám zasahuje i do sexu. Co všechno reguluje?

RU 486: Potratová pilulka

Přínosem pro ženy by bylo použití "potratové pilulky" mifepristonu (Mifegyn), jež je spíše známa pod označením RU 486. Mechanismus účinku této látky ze skupiny antiprogesteronů spočívá v absolutním přerušení činnosti žlutého tělíska vaječníku, což vede k odloučení endometria a ukončení těhotenství. Jediná dávka postačí k přerušení 80 % těhotenství do 42. dne, při pokročilejším těhotenství pak účinnost klesá. RU 486 se s velkým úspěchem používá v zemi svého vzniku, ve Francii ale také v dalších téměř třech desítkách zemí světa. U nás bohužel není registrován.
zdroj: zdravi.e15.cz

reklama
Doporučené recepty
    reklama