reklama

10 nejčastějších těhotenských obav

Mohou nastávající maminky chodit plavat do veřejného bazénu a opalovat se na sluníčku nebo v soláriu? A co sex, neublíží miminku? Můžu si dál barvit vlasy či zajít na akupunkturu? Na desatero těhotenských dotazů zodpovídá psychogynekoložka MUDr. Helena Máslová.

Foto: Profimedia.cz

Spolu s miminkem roste v bříšku u mnoha budoucích maminek také jedna obava za druhou. Co všechno smí a nesmí?

Mohou chodit plavat do veřejného bazénu a opalovat se na sluníčku nebo v soláriu? A co sex, neublíží miminku? Můžu si dál barvit vlasy či zajít na akupunkturu? Desatero těhotenských dotazů zodpovídá psychogynekoložka MUDr. Helena Máslová.

1. Ráda chodím do bazénu, sauny nebo páry. Je to dobře v těhotenství?

Bazén doporučuji. Sauna a pára vyžadují kvůli extrémní teplotě perfektní zdravotní stav. Těhotným ženám se může zvýšit krevní tlak a vzniklá zátěž na krevní oběh může způsobit nevolnost až kolaps, případně zatížit cirkulaci krve. Extrémní pocení u žen s kolísavým tlakem potom představuje riziko dehydratace. Dovedu si představit, že bylinková sauna, kde je 60 °C, zdravou těhotnou příjemně osvěží a zrelaxuje. Také si ale dokážu představit ženu, která následkem extrémní zátěže potratí. Jde však v obou případech o hypotetický předpoklad, statistické údaje o vztahu saunování a komplikacích v těhotenství nemám k dispozici.

2. Občas zajdu i do solária. Nemůže to miminku uškodit?

Miminku solárium neublíží, ale vaší pokožce jednoznačně ano. V těhotenství je vyšší tendence k depigmentaci - k tvorbě jak pigmentových tmavých skvrn, tak k vybledlým mapám na kůži. Solárium průkazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže a toto riziko v těhotenství ještě roste. Samoopalovací krémy by na dítě vliv mít neměly.

Více o těhotenství se dozvíte na Babyweb.cz

3. Měla bych se vyvarovat barvení vlasů nebo trvalé?

Těhotné ženy potřebují více než kdo jiný žít v čistém prostředí, pít nezávadnou vodu a jíst zdravé potraviny. V období těhotenství, zejména když vznikají u plodu základy orgánů, je totiž tělo mnohem více citlivé i na minimální přítomnost škodlivin. Množství a kvalita živin v matčině krevním oběhu, vzduch, který dýchá, voda, kterou pije, to vše má vliv i na miminko.

Kvalita psychického a fyzického zdraví matky jsou navíc určující i pro zdravotní stav dítěte v jeho dospělém věku. Každý zbytečný kontakt s chemikáliemi je tedy nežádoucí. Podle některých hypotéz se škodlivé složky z chemických přípravků na vlasy vstřebávají pokožkou a dostávají se do organismu, kde působí karcinogenně. Není mi však známo, že by bylo vysloveno podezření z přímého poškození plodu.

4. Prožíváme v rodině velmi stresovou situaci. Všichni mne straší, že pokud se nezklidním, budu mít uplakané a neklidné miminko.

O vlivu psychického komfortu matky na plod můžeme hovořit na podkladě výzkumu z několika studií, jejich závěry uveřejnil časopis Time. Zjistilo se, že kvalita nitroděložního prostředí má vliv na orgánové a mozkové funkce. Neprojeví se to hned, ale až v dětství a v dospělosti. Až dosud se mělo za to, že mozek dosud nenarozených dětí je natolik nezralý, že není schopen zpracovat emoční ani paměťovou stopu.

Stále více se však ukazuje, že emoční stopa vzniká mnohem dřív, už v děloze. Jakým mechanismem dochází k přenosu stresu matky na plod, se však dosud nepodařilo plně objasnit. Zvýšený krevní tlak, tepová frekvence a hladiny stresových hormonů však nemají při jednorázové expozici prokazatelný vliv, roli hraje pouze delší časová expozice.

5. Při sexu s partnerem používáme vibrátor. Je to pro dítě rizikové?

Vibrátoru bych se během gravidity zřekla, ale jde pouze o pocit. Nemám k dispozici žádnou studii o vlivu vibrátoru na plod.

6. Již pět let chodím na akupunkturu. Můžu v tom pokračovat?

Ano. Akupunktura by vám ani miminku uškodit neměla.

7. Ze všech stran slyším, že bych neměla v těhotenství přibrat víc než 12 kg. Je nadváha opravdu tak nezdravá?

Moje osobní zkušenost se neslučuje s výzkumy. I já jsem pokaždé, tedy třikrát, přibrala 20 kg, a ani jedno dítě nemá nadváhu. Avšak podle studie prezentované na 58. kongresu Americké porodnické a gynekologické asociace má obezita těhotné matky na obezitu člověka v dospělosti větší vliv než genetika a stravovací návyky v rodině. Ženy, které před těhotenstvím podstoupily přísnou antiobezitní terapii, porodily děti, které měly o 52 % nižší výskyt obezity než kontrolní vzorek obézních matek bez redukce hmotnosti.

Čtěte také: Popíjení v těhotenství dítěti neuškodí, tvrdí Dánové

Tento příznivý vliv pokračoval i v době puberty až do dospělosti. S obezitou klesly u sledovaného vzorku populace i další sledované choroby: vysoký krevní tlak, cukrovka, přetížení kloubů a páteře, nemoci tepen a srdce. Vysvětlení spočívá v adaptaci metabolismu plodu na přísun cukrů a tuků v pupečníkové krvi.

8. Mohou některé bylinky vyvolat předčasný porod?

Nejsem úplný odborník na fytoterapii, ani mi není známo, že by byly nějaké potratové bylinky - tedy kromě těch jedovatých. Obecně bych se držela zdravé střední míry i v konzumaci bylinkových čajů. Vím, že by těhotné neměly pít toniky s obsahem chininu.

9. Prý bych si jako těhotná neměla dávat sushi. Je to tak?

Sushi bych si dala, pokud by mi vonělo. Určitě je vhodnější než hamburger. Naštěstí jsou těhotné vybaveny zvýšenou senzorickou citlivostí - lépe rozeznávají pachy a chutě, takže snadno poznají, když nějaká potravina není čerstvá. Obecně lze říci, že těhotné ženy jsou pravidelně stresovány různými doporučeními „jezte tohle, pijte tamto". Jsou jim nabízeny drahé potravinové doplňky. Stres, zda dělají všechno správně, vede k tomu, že těhotenství je ve skutečnosti období plné viny, obav z rizika možného selhání. Těhotné ale ve skutečnosti potřebují zcela základní věci - živé potraviny, čistý vzduch a nezávadnou vodu, v neposlední řadě i přirozený pohyb.

10. Chtěla bych letět v létě na dovolenou - budu v 6. měsíci. Je to už nebezpečné?

Ženy běžně létají letadlem až do 8. měsíce, později to letecké společnosti nedoporučují z jednoduchého důvodu - aby nemusely řešit porod na palubě. Já osobně bych asi letadlem zbytečně necestovala, ale spíše z důvodu komfortu a stresu s odletem, nikoliv z obavy o dítě. Jízda autem je určitě horší ať už z pohledu vibrací, tak z pohledu pravděpodobnosti dopravní nehody.

zdroj: babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kdy je ideální otěhotnět? Ani to nechtějte vědět!

Miminko Brianna: Příběh, který otřásl světem

Stát nám zasahuje i do sexu. Co všechno reguluje?

 

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama