reklama

Trauma na celý život: Selhala jsem u porodu

Diagnózu posttraumatickou stresová porucha poprvé použili psychologové u veteránů z Vietnamu. Posléze se začala používat u lidí, kteří prošli traumatickým zážitkem jako automobilová nehoda, smrt blízké osoby, ale i porod.

Foto: Isifa/Thinkstock

Porod může být pro ženu úžasnou a obohacující zkušeností, která zvýší její sebevědomí i sebeúctu. Může se ale také stát zážitkem, jenž vyvolává pocity selhání.

Diagnózu posttraumatická stresová porucha poprvé použili psychologové u vojáků, kteří se vrátili z války ve Vietnamu. Pacienti vykazovali příznaky deprese, přestože neutrpěli žádná fyzická zranění. Měli záchvaty strachu a vracely se jim vzpomínky na prožité traumatické události. Posléze se tato diagnóza začala používat také u lidí, kteří prošli traumatickým zážitkem, jenž přesahoval jejich dosavadní zkušenost jako automobilová nehoda či smrt blízké osoby.

Více o porodu se dozvíte na Babyweb.cz >>

Patří k nim i z jakéhokoli důvodu nepovedený porod - a někdy dokonce i porod na první pohled zcela bezproblémový. Podle výzkumů trpí rysy posttraumatu až třetina žen po porodu.

Kontrola nad vlastním porodem

Od  poporodní deprese se posttraumatická stresová porucha liší především tím, že nevzniká v důsledku výkyvů hormonálních hladin. Má přímou souvislost s průběhem porodu a jeho vnímáním. Může se objevit i po zdánlivě nekomplikovaném porodu, a to především v situacích, kdy byla žena zdravotníky vmanipulována do pasivní pozice bez možnosti ovlivnit průběh vlastního porodu.

"Porucha se rozvine, pokud žena u porodu cítí, že nemá kontrolu nad tím, co se s ní děje, stejně jako vojáci, kteří měli pocit, že nezmůžou nic se situacemi, do kterých se ve válce dostávali," popisuje rozdíl klinická psycholožka Michaela Mrowetz, která se na léčbu posttraumatické stresové poruchy vzniklé v důsledku porodu specializuje.

Podívejte se: Video: Porodila u řeky - explicitní, něžné, dojemné

"Žena, která má pocit, že bylo rozhodováno za ni, může být zklamaná. Pocit, že porod zvládla a že udělala vše, co se dalo, je velmi důležitý. Odrazí i v lepší péči o miminko," potvrzuje dula Klára Borůvková, která doprovází ženy k porodu už několik let.

"Pamatuji si na maminku, která chtěla rodit přirozeně v porodnici ve Vrchlabí, dlouho a odpovědně se na porod připravovala. Zádrhel nastal, když přenášela a Vrchlabí zavřeli kvůli malování. V tu chvíli konečně začala rodit a musely jsme jet do klasické porodnice v Trutnově. Miminko porodními cestami nepostupovalo, komplikace pokračovaly a maminka nakonec porodila císařským řezem. Prodělala tedy přesný opak toho, co si přála. Přesto vnímala porod pozitivně. Věděla, že sama udělala maximum a dodnes na porod vzpomíná bez stínu pochybností, smutku nebo zklamání jako na zkušenost, která ji velmi obohatila," dodává Klára Borůvková.

Jak se vyhnout pocitu selhání

Mnoho zdravotníků, ale i samotných žen často přisuzuje emoční rozkolísanost po porodu hormonálním výkyvům v šestinedělí. Tyto pocity však často bývají přímým důsledkem nešetrného přístupu k rodičce, nerespektování přirozeného tempa porodu a také separace dítěte od matky.

Pokud chce žena podobným pocitům předejít, je velmi vhodné, aby si vypracovala porodní plán a pečlivě si vybrala porodnici nakloněnou jejím požadavkům. Nesmírně důležitá je též podpora u porodu, měla by s sebou mít někoho, komu může důvěřovat. A měla by mít novorozené miminko u sebe hned, jak to její zdravotní stav dovolí, protože riziko vzniku posttraumatu prudce narůstá v případě omezeného kontaktu mezi matkou a dítětem.

Když už se něco nepovede

"Nejdůležitější je pojmenovat, co se při porodu stalo špatně. Následuje nutnost uvědomit si, že rodička není ten, kdo za špatnou situaci může. Poté je potřeba, aby žena o svých zážitcích mluvila - někdy stačí i kruh zkušených žen, které čerstvou matku podrží. Přirozeným lékem na poporodní trauma je pak kontakt s miminkem. Společné koupání, mazlení, nošení v šátku či spaní v jedné posteli hojí traumata ze všeho nejlépe," uzavírá Michaela Mrowetz.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Neměl šanci žít: Místo v náručí držela syna v dlaních

Má manželství vůbec cenu? Skutečný názor manželů a otců

Nejčastější chyby, které děláme při zařizování bytu

reklama
Doporučené recepty
    reklama