reklama

Tiché války matek - nenápadné, ale žahavé

Soutěživost je přirozená lidská vlastnost. Kde ji má však realizovat maminka na mateřské dovolené? Seberealizaci v práci dočasně ztratila, muž ani bezdětné kamarádky ji nechápou, a tak nezbývá, než se srovnávat s ostatními maminkami.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kojila jste jen tři měsíce? Ještě sám nechodí na nočník? To nevadí, že má spláclou hlavičku...

Soutěživost je přirozená lidská vlastnost. Kde ji má však realizovat maminka na mateřské dovolené? Seberealizaci v práci dočasně ztratila, muž ani bezdětné kamarádky ji nechápou, a tak nezbývá, než se srovnávat s ostatními matkami.

Vstupní rituál do mateřství

Já jsem vydržela kojit do dvou let a Barunka ještě nebyla nemocná. Náš Jenda chodil sám na nočník ve dvou letech. Když se Adélka narodila, říkali v porodnici, že má nádherný tvar hlavy...

Čtěte také: 5 typů nemožných matek, které denně potkáváte na ulici

Cílem není zranit maminku, který neměla tolik mléka, dává tříletému prckovi ještě pro jistotu na noc plínky nebo vozí v kočárku miminko s ortézou hlavičky. Jde o to dokázat, že já jsem dobrá matka!

To je totiž svatá povinnost všech žen. Nebo aspoň povinnost, kterou vtloukají do holčiček už od narození. Což by nebylo tak zlé, kdyby zároveň nebylo jasně dáno, jak má taková matka vypadat. A běda, když se od ideálu jen o kousek odchýlí!

Každý krok novopečené maminky bývá leckdy pečlivě hodnocen a vážen zkušenějšími sousedkami a její rodičovské schopnosti jsou podrobeny přísné kritice. To je v podstatě vstupní rituál do mateřství. Oběťmi války maminek jsme my všechny. Poradíme vám, jak z nich vyplout se zdravou kůží.

Má velkou hlavičku...

Potkaly se dvě čerstvé maminky na srazu spolužáků ze střední školy.

 • "Jak ten tvůj chlapeček vypadá?" ptala se jedna druhé, která zapomněla vzít fotku.
 • "No prostě jako miminko: Má velkou hlavičku a kouličky, prdí a křičí," shrnula lapidárně mamka, která si dokázala udržet nadhled
 • "No jo, makrocefalie, to je hrozná choroba," zatvářila se rázem soustrastně ta druhá.

Některé poznámky pustíte rázem z hlavy, jiné - jak třeba tahle, byť miminko bylo zcela zdravé - tnou do živého. Může to být "moudrá" rada tchýně, kterou nezištně poskytla při víkendovém grilování, že miminko kazí, když ho pořád chováte.  Může jít o podotknutí vaší maminky, že byste měla prcka tepleji oblékat. Vlastně ani moc nezáleží na obsahu nevyžádané rady, drsného komentáře či jen nevinné poznámky pod čarou. V hlavě vám uvízne jediné - něco se mi nedaří. Jsem špatná matka!

Kritizuje každý rád...

Ta zodpovědnost, únava, frustrace... Od žen se totiž očekává, že budou dokonalé matky. Nemají jinou volbu. Pokud jen trochu uhnou stranou, čeká je velké odsouzení.

Doporučujeme: Jsem nervózní matka, ječím na své dítě

Jaké je zděšení ostatních, když se maminka rozhodne jít do práce a dát roční miminko do jeslí! Když z vlastního rozhodnutí přestane kojit po třech měsících. Co všechno musí máma od miminka?

 • kojit co nejdéle
 • být s dítětem doma alespoň do dvou let
 • zvládat domácnost
 • dobře vypadat
 • nepodléhat náladám
 • vařit miminku bio
 • věšet ponožky na šňůře vedle sebe v páru
 • a vůbec spoustu dalších věcí

Proč to dělají

Na vině bývají obvykle vlastní zveličené obavy z nezvládnutí mateřství, a tudíž potřeba pochlubit se, jak dokonale ho zvládáme (je to přece naše náhrada za práci!). Někdy také maminky, které zůstaly déle doma, mají potřebu obhajovat své rozhodnutí nejít do práce a zdůraznit, co všechno užitečného doma dělají. A navíc je prostě v lidské přirozenosti dávat rady a prosazovat svoje názory, jen to občas neděláme vhodnou formou. Takže berte vše s humorem a zůstaňte nad věcí. Jak na to?

"Tvůj Tonda ještě nemluví?" (miminku je rok). Nezačněte koktat něco ve smyslu, že sem tam vyrazí slabiku ta-ta. Daleko lepší je odpověď: "Zrovna jsem četla nejnovější průzkum, podle kterého děti, co začínají mluvit později, mají vyšší IQ."(co na tom, že je to pitomost, nasadíte jí brouka do hlavy)

Přistupujte prostě k mateřství podobně jako tátové k otcovství. Muž nechápe, proč matka zcela zkolabuje, že není mléko v lednici. Má širší horizont. Poučme se o nich. Zajistěte dítěti bezpečí, ale nevyšilujte nad maličkostmi. Ono prostě někdy není od věci být špatná matka a chvilku myslet jen sama na sebe...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dcera zavraždila matku. "Spala s mým mužem!" hájí se

Holčička přežila potrat - matka ji teď zbožňuje

Už osmnáct let nepracuju. Živí mě partner

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama