reklama

Svěření do péče: Otcové mají smůlu!

Rozvod pro muže obvykle znamená ztrátu dítěte, které bývá v 93 % případů svěřeno do péče matkám. Jedná se o diskriminaci, nebo jde o správný krok?

Foto: Isifa/Thinkstock

Rozvod pro muže obvykle znamená ztrátu dítěte, které bývá v 93 % případů svěřeno do péče matkám. Jedná se o diskriminaci, nebo jde o správný krok?

Tady je každá dobrá rada drahá. Hodně záleží na věku a pohlaví dítěte, ale také na osobních vazbách. Pokud jde o dítě v předškolním a mladším věku, bývá svěření do péče matky rozumné. Vzhledem k fyzické vazbě z těhotenství a kojení a k tomu, že matka strávila s dítětem dlouhou dobu na mateřské dovolené, je na ni dítě daleko víc fixováno. Úplně jiná situace však nastává, jde-li o patnáctiletého puberťáka a navíc kluka. Tam může být svěření do péče otce docela na místě.

Právník radí

Jak se moci o dítě co nejvíc starat i po rozvodu? "Podejte si návrh na úpravu styku se svým dítětem," radí Mgr. Miroslav Zeman na webu profipravnik.cz. "Otcové mohou navrhnout například péči o dítě každý druhý víkend od pátku do neděle. Kromě toho mohou navrhnout právo na styk s dítětem v době letních prázdnin v rozsahu až jednoho měsíce či na svátek vánoční. Jen je třeba, aby návrh byl dostatečně přesný včetně určení časů převzetí a vrácení dítěte domů. Pokud se do doby rozvodu otec o dítě dobře staral, je velká pravděpodobnost, že mu soud vyhoví."

Systematické vytěsňování otců?

Co říkají čísla? Více než 90 % dětí je po rozvodu nebo rozchodu rodičů svěřováno do výlučné péče matky. Pouze 3 - 4 % dětí jsou svěřovány do střídavé nebo společné péče rodičů, a to prakticky pouze v případě, kdy se na ní rodiče vzájemně dohodli už před rozvodem.

"Soud při rozhodování o svěření dítěte do péče vůbec nepřihlíží k tomu, jak kvalitním rodičem je matka nebo otec. České opatrovnické soudy paušálně a šablonovitě rozhodují podle hesla Dítě patří matce. Obecné povědomí o mizivých šancích otců na získání výlučné, střídavé či společné péče je natolik silné, že se o to většina mužů ani nepokouší," konstatuje web tatove.info. Jde opravdu o systémové a bezdůvodné vytěsňování rozvedených otců ze života jejich dětí?

Čas vše změní

Nemusí to tak být vždy. "Já mám spíš zkušenost, že otcové se do péče o děti, zejména o ty menší, příliš nehrnou. Existují samozřejmě výjimky, ale obecný trend je jasný," shrnuje pražská soudkyně Jarmila.

A u otců, kteří zájem mají, se někdy podepíše čas a nová rodina. "S bývalým manželem jsme se rozváděli velmi slušně a po vzájemné dohodě. Dceři byly čtyři roky a já mu vyšla s péčí o ni vstříc, jak se dalo. Měl ji na starosti každý druhý víkend a polovinu prázdnin. Zájem mu vydržel docela dlouho, několik let. Mezitím si však našel nový vztah, založil druhou rodinu a s přibývajícími starostmi začal dceru zanedbávat. Postupně mu stačilo vidět ji jednou za tři týdny, potom už jen jednou za měsíc. A skončilo to tak, že když jsem - po 14 letech! - navrhla, aby zvýšil výživné na dceru, které činilo 1000 korun měsíčně, bránil se, že jde o moje dítě a že on má svých dalších dost," vypráví paní Manka.

Nejhorší emoce jsou na začátku

"To je poměrně častý jev, nejvíce vypjaté emoce bývají v době okolo rozvodu. Pak postupně zájem otců upadá. Je to logickým důsledkem nových zájmů, ale také menší možnosti vytvořit si v omezeném čase k dítěti úzký vztah," potvrzuje pražská psycholožka PhDr. Vlasta Svobodová. "Ale škodí to všem zúčastněným, a především dítěti samotnému. I když má třeba hodného nového tátu, ten jeho pravý je jediný a mělo by být cílem všech dospělých udržet dítěti rodové vazby. Ještě jsou tu přece také babička a děda z otcovy strany, bratranci, sestřenice… Celá širší rodina dává dítěti povědomí o jeho kořenech a byla by velká škoda o ně potomka připravit. Vždyť ani strom s polovinou kořenů neroste příliš rovně…"

Jak tedy přistupovat k dítěti po rozvodu? Rodič, kterému je dítě svěřeno do péče, by měl umožnit tomu druhému vídat potomka co nejčastěji. A "vzdálenější" rodič by si měl uvědomit, že záleží hlavně na jeho snaze, zda dokáže vztah s dítětem pěstovat i v obtížnějších podmínkách. Jde přece o jeho vlastní krev

Jaký je názor vás, čtenářek a čtenářů? Ženy, máte dojem, že se rozvedení mužové starosti o potomka většinou zříkají rádi a dobrovolně? Mužové, cítíte se ošizeni a pečovali byste rádi o své děti víc, než vám to rozvedené manželky umožňují? Mělo by se při rozvodu zohledňovat třeba zavinění v případě nevěry partnera? Je fér, aby dostal dítě do péče muž, přestože nebyl na mateřské dovolené? O tom všem můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rekordy a kuriozity batolat: Tomu neuvěříte!

Jen nás nechte, ať si hrajem! Radí svůdce žen...

Magický Karlův most drží pohromadě syrečky!

reklama
Doporučené recepty
    reklama