reklama

Srdceryvné video: šikanovaný školák bojuje o důstojnost

Jmenuje se Jonah Mowry. Dívá se vám přímo do očí a přitom mu tečou slzy. Nechce plakat, ale nemůže si pomoci. Jeho žal je příliš velký.

Jonah Mowry
Jonah Mowry | Foto: youtube.com

Jmenuje se Jonah Mowry. Dívá se vám přímo do očí a přitom mu tečou slzy. Nechce plakat, ale nemůže si pomoci. Jeho žal je příliš velký.

Čtrnáctiletý Jonah je pěkný mládenec, za kterým by se ráda otočila nejedna slečna. Jenže je gay. A za to ho spolužáci už dlouhé roky krutě šikanují. Tak krutě, že už myslel i na sebevraždu.

Je teprve osmák, ale má za sebou trápení jako starý muž. Spolužáci ho šikanují už od první třídy. On sám se kvůli své odlišnosti nenáviděl natolik, že si několikrát ublížil řeznými ranami. Když si později uvědomil svou homosexuální orientaci, vše se ještě zhoršilo.

Statečná upřímnost

Už chtěl vzdát vlastní život. Nakonec se však rozhodl o všem otevřeně promluvit. Jeho video na youtube.com dojalo spoustu lidí. Podporu mu vyjádřily i některé celebrity. „Nevzdávej se. Vždy měj na paměti, že jsi silný," zareagoval na jeho statečnost v přímém přenosu portorický zpěvák Ricky Martin, který se loni sám přihlásil k homosexuální orientaci, přestože je otcem dvojčat Mattea a Valentina.

„Jsem vděčná, že mohu sdílet tvůj příběh. Děkuji ti," napsala popová hvězda Lady GaGa, která se sama řadí mezi bisexuály a otevřeně podporuje gay komunity, zejména mladých lidí. „Jsem pyšná na tebe i na tvou krásnou duši," uvedla zpěvačka a tanečnice Paula Abdul, oblíbená porotkyně americké obdoby Superstar.

Podívejte se, co je tak dojalo:

zdroj: youtube.com

Dobrý konec?

A pak se stalo něco jako zázrak. Dejme slovo samotnému Jonahovi. Toto je jeho vzkaz umístěný pod videem. „Milí přátelé a příznivci! Toto video jsem natočil před čtyřmi měsíci, těsně předtím, než začala škola. Bylo mi 13 let a z hlediska emocí to bylo velmi temné období mého života. Natáčel jsem ho ve 4 hodiny ráno. V té době jsem málo spal, příliš mnoho věcí se mi honilo hlavou. Děsil jsem se, že se budu muset vrátit zpátky do školy a nedokázal jsem to doma přiznat. Věděli o tom jen mí nejbližší přátelé. Musel jsem myslet na všechno strašné, co jsem ve škole zažil. Nemohl jsem snést pomyšlení, že budu dál předstírat, že je všechno v pořádku.

Video bylo určeno mým přátelům, kteří odešli studovat vysokou školu a báli se o mne, a také těm, kteří mě ve škole nenávidí. Zůstanu a neodejdu! To jsem jim chtěl sdělit. Potom jsem se rozhodl svěřit všem. Doufal jsem, že to snad pomůže i někomu jinému, kdo je v podobné situaci. A tak se věci daly po pohybu. Nikdy by mě nenapadlo, že můj vzkaz bude mít takový ohlas. Jsem doopravdy vděčný a trochu i zahanbený z lásky a podpory lidí na celém světě. Úplně mě to zaskočilo a nevím, co na to říci. Velmi, velmi vám všem děkuji.


Nakonec vše dobře dopadlo. Staří přátelé mi zůstali a objevili se noví - ti, kteří mi ubližovali, a bylo jim to líto. V posledních měsících spadla z mých ramenou velká tíha. Jsem šťastný, jsem přijímán takový, jaký jsem, a cítím se sebevědomější a silnější každým dnem. Všem vám děkuji a přeji lásku a pokoj těm, kterým někdo ubližuje."

Jonah se sice díky statečnosti dokázal porvat se životem sám, ale otázky zůstávají. Jak je možné, že si chlapcova zoufalství nevšimli za celou tu dobu rodiče? Proč se jim chlapec nesvěřil? Jak to, že nic nezaregistrovali učitelé ve škole? Proč mlčeli celou dobu všichni spolužáci? Diskutovat o tom můžete pod článkem.

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama