reklama

Škrkavky a tasemnice: To vše můžete chytit od zvířátek

Milujete zvířátka a ona vám to oplácejí. Občas ale k náklonnosti přidají i něco navíc: blechy, tasemnici, klíště, škrkavky, červy... Nejsnadnějším terčem nákazy jsou děti.

Foto: Thinkstock

Milujete zvířátka a ona vám to oplácejí. Občas ale k náklonnosti přidají i něco navíc: blechy, tasemnici, klíště, škrkavky, červy... Nejsnadnějším terčem nákazy jsou vaše děti.

Larvální toxokarózou, způsobenou škrkavkou psí se nakazí přibližně jeden člověk ze sta. Parazit napadá oči a vnitřní orgány. Larva měchovce psího zase může způsobit zanícení lidské pokožky. A psí tasemnice prospívá i v lidských střevech.

Nejlepším možným řešením, i finančním,  je pravidelná ochrana domácího mazlíčka před vnitřními parazity. Případné léčení zmíněných onemocnění by vás totiž přišlo podstatně dráž. Nehledě na to, že tyto nemoci jsou zákeřné. Nákaza může probíhat i bez příznaků nebo mohou být příznaky přičítány jiným onemocněním - důsledky mohou být velmi vážné.

Nenápadní, ale škodliví

Stačí nechtěné olíznutí... Pokud psovi nebo kočce zůstala na tlamě blecha, může ji člověk při mazlení pozřít - a s ní i tasemnici psí. A škrkavky? Ty dorůstají v těle zvířete do délky 5 až 15 cm, v jeho okolí však škodí mnohem nenápadněji, v podobě infekčních vajíček obsažených v trusu infikovaného zvířete.

Doporučujeme: Úsměvná videa: Vtipná zvířátka pro vaše děťátka

Jediná škrkavka během jednoho dne vyprodukuje až 200 000 vajíček. Ta jsou pouhým okem neviditelná, ale dokážou přežít v okolí až několik let. Jeden gram trusu jich obsahuje 10 000 a  déšť je roznáší i do míst, kde se zvíře nemuselo pohybovat, třeba na dětská hřiště a pískoviště.

Paraziti? Mají je skoro všichni!

Zvířata jsou vnitřními parazity napadena v 90 %. Štěňata jsou nakažena od matky už v průběhu březosti a následně i sáním mateřského mléka. Koťata jsou napadena okamžitě po narození, neboť parazité pronikají do mateřského mléka. Štěňata lze chránit od druhého týdne života a kočky od týdne čtvrtého.

Patero nejčastějších omylů

  • Psí blechy na člověka nejdou! Kdepak - blecha sice preferuje psí či kočičí kůži, když je ale hladová, vezme zavděk i člověkem.
  • Už jsme odblešili! Nikoli - na zvířeti sice najdete pouze blechy dospělé, vajíčka však vypadávají do okolí. Mohou se uchytit doma na koberci, v autě, na sedačce. Z nich se vylíhne larva a z larvy kukla, která přežije i více než 100 dní. Jednorázové odblešení proto funguje do doby, než se v průběhu dalších týdnů postupně dovylíhnou blechy další. Je proto důležité důkladně vysát a vytřít podlahy, vyčistit pelíšek domácího mazlíčka, ale také pohovku, na které s námi pes či kočka lehají.
  • Doma se nenakazí! I psi a kočky, kteří neopustí byt, se mohou nakazit. Vajíčka červů přinesete domů na botách v nepatrné hromádce půdy. Odčervování je proto nutné provádět pravidelně alespoň jednou za čtvrt roku.
  • Klíšťata jsou sezónní záležitost! Ani to už úplně neplatí. Výskyt klíšťat se v rámci ročních období prodlužuje. Důvodem je neustálé zvyšování zimních teplot a současně narůstající tolerance klíšťat k nižším teplotám. A klíšťata jsou původci závažných onemocnění jako lymská borelióza, babezióza a klíšťová encefalitida.
  • Bodnutí komárem pes necítí! Je pravda, že jsou zvířata chráněna hustou srstí, ovšem ani ta je plně nechrání proti nepříjemným parazitům. Navíc mohou být komáři přenašeči nebezpečných infekcí jako srdeční červivost či leishmanióza. Ochrana je jediná, přípravek s dlouhodobým repelentním účinkem.

zdroj: MVDr. Václav Bartoš, Veterinární klinika ZooVET, Hradec Králové

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Drsný experiment: Ztratila se mi maminka!

Rodičovské úlety aneb Nechutné rozmazlování dětí penězi

Jaké krmivo je vhodné pro naše mazlíčky? Zjištěno!



 

reklama
Doporučené recepty
    reklama