reklama

Sex v těhotenství: zvolte tu nejlepší polohu!

Hodí se vůbec v jiném stavu myslet na milování? Neuškodí to miminku? A co ženská psychika? Otázek se naskýtá spousta a odpovědí ještě víc.

Těhotná
Těhotná | Foto: Profimedia.cz

Hodí se vůbec v jiném stavu myslet na milování? Neuškodí to miminku? A co ženská psychika? Otázek se naskýtá spousta a odpovědí ještě víc.

Jisté je jen jedno: sex už nikdy nebude stejný, jako býval před prvním otěhotněním. Ale to vůbec neznamená, že by musel být horší! Pokud je nastávající maminka zdravá a těhotenství postupuje bez komplikací, nemusí mít ze sexu obavy. Záleží pouze na ní, zda bude milování vyhledávat. Ani případné děložní stahy při orgasmu nevyvolají předčasný porod ani nezamezí přísunu kyslíku dítěti.

Jediné, co může sex vyloučit, je komplikované či rizikové těhotenství - tady je třeba dbát na názor lékaře. Zejména při nebezpečí potratu nebo předčasného porodu bývá doporučována naprostá sexuální abstinence. Netýká se to jenom soulože, ale i jakéhokoliv sexuálního vzrušení, protože i pouhé dráždění prsních bradavek podporuje vylučování hormonu oxytocinu, který může posilovat děložní stahy. 

Z extrému do extrému

Často se mluví o ženách, které jsou v těhotenství výrazně sexuálně náruživější a vzrušivější, než byly před otěhotněním. Jestliže jsou zdravé, nic jim nebrání, aby si užívaly nové prožitky. „Když jsem otěhotněla a první čtyři měsíce zvracela, musela jsem mít sex i v mezičasech. A v momentě, kdy mi začalo být dobře, jsem si připadala jak úchylák, chuť jsem měla pořád, až mi to i vadilo - naposledy týden před porodem. Ještě v porodnici jsem si říkala, jak vydržím šestinedělí. Co bych za to dala teď, když se z našeho dvacetiměsíčního prcka vyklubal nespavec, takže při pohledu na postel toužím jen po spánku," píše maminka na babywebu.cz.

Zatímco některé nastávající maminky si postelové radovánky vysloveně užívají, jiné se naopak trápí. „Musím přiznat, že neslavné sexování je moje vina - vůbec nemám chuť. Stačilo by mi třeba jednou za týden, za čtrnáct dní. Je to hrůza, můj manžel trpí jako zvíře a snaží se všelijak vetřít, dokonce i vaří. Připadá mi, jako by moje tělo mělo splněno, a tak není proč se vzrušovat," stěžuje si jiná paní tamtéž.

Blažený trimestr 

Na počátku těhotenství bývá některým ženám špatně a sex je to poslední, na co by měly myšlenky. V prvním trimestru se mohou dostavovat nevolnosti, únava, ale také velký strach z možného potratu, zvláště u prvorodiček, které dlouho nemohly otěhotnět. To sexuálnímu vzrušení příliš nepřeje. Zato druhý trimestr je pro sex příznivý: poleví nevolnosti, bříško se začíná kulatit, je menší riziko potratu.

Třetí trimestr bývá pak zatížen potížemi jiného druhu: žena kulatí, tloustne, bříško už může být nepohodlně velké a všechny sexuální zážitky jsou fyzicky náročnější. Dostavují se bolesti zad, otoky nohou a celková únava. Ve druhé polovině těhotenství začíná rostoucí děloha dosahovat nad pupek. Větší bříško může fungovat jako mechanická překážka. Při misionářské poloze vzniká nebezpečí nadměrného tlaku na rostoucí dělohu. Proto se zejména v posledních třech měsících těhotenství doporučuje vystřídat tuto klasiku jinou polohou: z boku, zezadu nebo jízdmo, kdy je žena nahoře. Případně zvolit jiné způsoby sexuálního dráždění, zejména orální styk.

Když tatínek trpí

I když se však chuť nedostavuje, je zapotřebí na partnera nezapomínat. Přestože má tatínek velké pochopení a spontánně se snaží sexuální touhu utlumit, bude se trápit. Nelze před tím schovávat hlavu do písku, protože právě v tuto chvíli se u mnoha párů začne roztáčet začarovaný kruh. Manžel sex potřebuje a vyžaduje, žena na něj nemá ani pomyšlení. Přijde jí nefér, že ona se tak trápí s budoucím potomkem, a muž to nechápe. Ona odmítá, on naléhá, ona odmítá tím víc, až vznikne k sexu i k manželovi odpor.

Situace se ještě zhorší po porodu. Různá zranění a bolesti, mnohem více starostí s péčí o dítě, to vše sexuální nechuť a z ní pramenící neshody prohlubuje. Nejvyšší čas začít rozdíl v sexuálním nastavení a touze řešit! Sexualita je totiž přirozená potřeba jako jídlo či spánek, nedá se odstavit ze života jako nepohodlná záležitost. Její nedostatek dokáže rozbít jinak spokojené partnerské soužití. Je proto třeba hledat kompromis z obou stran. 

zdroj: babyweb.cz

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama