reklama

Sedmnáctiletý lékař a další nejchytřejší mladí světa

Talent zázračných dětí často s jejich dospíváním zmizí. Ti, o nichž budeme psát, si ho však uchovali do dospělosti a patří k nejchytřejším lidem žijícím v současnosti na planetě Zemi. Balamurali se stal lékařem už v 17 letech, Erik má místo mozku malý počítač, Terry dělá čest superchytré rodině matematiků a Daniel Tammet je geniální autista, který hovoří deseti světovými jazyky a dokázal překonat i bariéru svého postižení.

Foto: Isifa/Thinkstock

Talent zázračných dětí často s jejich dospíváním zmizí. Ti, o nichž budeme psát, si ho však uchovali do dospělosti a patří k nejchytřejším lidem žijícím v současnosti na planetě Zemi.

Balamurali se stal lékařem už v 17 letech, Erik má místo mozku malý počítač, Terry dělá čest superchytré rodině matematiků a Daniel Tammet je geniální autista, který hovoří deseti světovými jazyky a dokázal překonat i bariéru svého postižení.

Ambati: nejmladší lékař na světě

Americký oční lékař Balamurali Ambati (*1978) promoval už v sedmnácti letech. Že byste se takovému mladíkovi rozhodně do rukou nesvěřili? Ale rádi! Vystudoval medicínu na Harvardu, dnes je mu 35 let, obhájil profesuru a je uznávanou světovou kapacitou. Pracuje na univerzitě v Utahu a v roce 1995 byl zaznamenán v Guinnesově knize rekordů jako nejmladší lékař na světě.

Doporučujeme: Čtyřletý vysokoškolák aneb Nejchytřejší děti všech dob!

Ambati počítal už ve čtyřech letech. V jedenácti letech nastoupil studia na vysoké škole a podílel se jako spoluautor na knize o AIDS. Inteligenci má v rodině. Na univerzitě studoval se svým otcem Raem Ambatim, který je také lékařem (ale zvládl ji dvakrát rychleji než jeho spolužáci). I jeho bratr je lékař. Maminka pochází z indického etnika Tamilů a je lingvistka a matematička.

Demaine: místo mozku procesor

Erik D. Demaine (*1981) je profesorem počítačových věd na renomované Massachusetts Institute of Technology (MIT), obdobě české ČVUT. Začal zde učit ve dvaceti jako nejmladší profesor v historii školy.

Demaine se narodil v Halifaxu v kanadské provincii Nové Skotsko. Jako sedmiletý procestoval se svým otcem Martinem, který je sochař a výtvarník, celou Severní Ameriku. Do školy nechodil, učil ho táta. Na univerzitu nastoupil ve dvanácti letech a studia ukončil doktorátem ve dvaceti. Jeho vysoce oceňovaná disertační práce byla zaměřena na designový CAD program modelující, jak mohou být ohýbány různé materiály včetně papíru. Na základě jeho počítačových modelů pak spolu se svým otcem vytváří umělecká díla - matematické origami.

Tao: chytré čínské geny

Australský matematik Terence "Terry" Chi-Shen Tao (* 1975) učí na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA). Ve 24 zde obhájil profesuru, a stal se tak nejmladším nositelem tohoto titulu na UCLA.

Terry už jako dvouletý prý učil své pětileté bratrance aritmetiku a angličtinu. Jak se počítá a čte, na to prý přišel sám. Univerzitní kurzy matematiky navštěvoval už v devíti letech. Jako desetiletý se poprvé účastnil Mezinárodní matematické olympiády, kde se umístil třetí. K bronzové medaili připojil v následujících letech také stříbrnou a zlatou medaili. Na univerzitu nastoupil čtrnáctiletý. Ve dvaceti získal doktorát a v 21 letech ukončil postgraduální studium na Princetonské universitě. Tao mluví také kantonštinou. Jeho rodiče jsou totiž první generací čínských imigrantů z Hong Kongu do Austrálie. Otec je dětský lékař, maminka fyzička a matematička. Terryho dva bratři také reprezentovali Austrálii na mezinárodní matematické olympiádě, manželka Laura je inženýrka a pracuje pro NASA.

Tammet: geniální autista

Pamatujete na film Mercury, ve kterém malý autista Simon rozluští přísně tajný vládní kód? Britský spisovatel Daniel Tammet (*1979) je na tom podobně jako on. V roce 2006 vydal své paměti, které se rázem staly bestsellerem. Kniha nese název Born on a Blue Day a autor se v ní svěřuje s pocity génia uvězněného v těle autisty. Následovaly další dva romány, Embracing the Wide Sky a Thinking in Numbers. Tammetovy knih byly přeloženy do dvaceti jazyků.

Daniel se narodil v Londýně jako nejstarší z devíti dětí. Odmalička trpěl epilepsií a v 25 letech mu diagnostikovali Aspergerův syndrom -  celoživotní handicap, který patří mezi autistické poruchy a vyznačuje se potížemi v komunikaci a sociálním chování. Střední školu ukončil v devíti letech s vynikajícím prospěchem. Místo studií dal však přednost cestování. Vyplatilo se mu to. Hovoří deseti jazyky včetně latiny, galštiny, welštiny a islandštiny - tu se naučil za týden pro potřeby televizního dokumentu... Se svým prvním partnerem, softwarovým inženýrem Neilem Mitchellem, založil Daniel společnost Optimnem, která nabízela on-line jazykové kurzy. Nyní žije s francouzským fotografem Jérômem Tabetem.

zdroj: en.wikipedia.org

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Miss Einstein (12): Chytřejší než Steven Hawking!

Máma kojí školačku. Nevidí na tom nic divného

Slavný šéfkuchař: Údělem žen není být kuchařskou hvězdou

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama