reklama

Rychlostudent? Šest vysokoškolských titulů za sedm let!

Kdybyste čekali manažerského supermana jako z úvodní ilustrační fotografie, byli byste překvapeni. Na rozhovor přišel obyčejný, sympatický, upovídaný kluk s načervenalým čírem. Na vizitku by si ale mohl dát Ing. Bc. Jiří Matěj Brůna, DiS., C.M., MBA, MSc.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kdybyste čekali manažerského supermana jako z úvodní ilustrační fotografie, byli byste překvapeni. Na rozhovor přišel obyčejný, sympatický, upovídaný kluk výrazný snad jen načervenalým čírem...

Od roku 2006 do dnešních dnů vystudoval devětadvacetiletý Jirka celkem šest oborů na šesti různých školách. Na vizitku by si mohl dát Ing. Bc. Jiří Matěj Brůna, DiS., C.M., MBA, MSc.

Žádný z těch titulů si nezaplatil, jako někteří neblaze proslulí plzeňští absolventi. Každý zakončil zcela regulérně poctivou zkouškou. Všechny složil hned napoprvé a obvykle s vyznamenáním. Pelhřimovská agentura Dobrý den ho zaregistrovala jako člověka, který stihl vystudovat nejvíc vysokých škol v nejkratší době.

Bylo by mi trapné říkat si rodičům

Už několik let si na studia vydělává sám. "Sehnat brigádu je sice problém, ale já jsem měl vždycky štěstí. Podařilo se mi najít takovou, která mi něco dala pracovně a ještě jsem si na studenta docela slušně vydělal. Pracoval jsem jako tazatel průzkumů veřejného mínění a jako referent správního oddělení leasingové společnosti. Peníze jsem neutratil, ale ukládal si je bokem na další studium. Třeba na MBA, což bylo moje vytoužené, jsem si ušetřil sám. Bylo mi by trapné říkat si o peníze rodičům - i když u nich dodnes bydlím a mám servis," říká.

Prostě mě to baví

Za jeho studiem není nechuť zapojit se do pracovního procesu, ale opravdová touha po poznání a vzdělání. "Studentská léta jsou fajn," přiznává Jirka. "Bavilo mě nejen povinné studium, ale bral jsem si i předměty navíc. Ani nudnější hodiny jsem nepovažoval na nutné zlo, člověk si dokáže na všem najít něco, co ho posune dál. Prostě se snažím dělat věci tak, aby se za mě rodiče nemuseli stydět." Možná mu v tom pomáhá i poděděný literární talent - Jirka je synovcem pražského básníka Jiřího Brůny a vnukem spisovatele Otakara Brůny.

Náš tip: Češi jsou národ podvodníků, ne vysokoškoláků

Jak se studují dvě školy naráz? Podle něj snadno: "Když to člověka baví a sám chce, nepřijde mu škola těžká. Ale určitě je to do značné míry způsobeno tím, že moje obory jsou méně náročné než třeba jaderná fyzika nebo medicína."

Kdo je ten blázen?

Po ukončení pražské Obchodní akademie v Dušní ulici, kde maturoval s vyznamenáním, pokračoval čtyři roky na Vyšší odborné škole ekonomická (titul DiS). Spolu s ní už poslední rok studoval i Nottingham Trent University (titul C.M., Certificate in Management) a tříletý Středočeský vysokoškolský institut v Kladně (titul Bc.). V roce 2009, kdy obhájil titul bakalář, studoval zároveň v prvním ročníku Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT, kde zvládl magisterský program za tři roky (titul Ing.). No a v posledních třech letech si vzdělání doplnil ještě na Central European Management Institute (titul  MBA) a London International Graduate School (titul MSc., Master of Science).

Čtěte také: Jaké vzdělání zajistí dětem úspěch?

Docela slušné, ne? K tomu ještě pár vzdělávací kurzů (profesionální obchodní dovednosti, finanční ekonomie pro budoucí manažery) a mezinárodních výměnných studijních programů (Socrates), aby o prázdninách nevyšel ze cviku, státnice z těsnopisu, angličtina, němčina, účetnictví, práce na počítači... "Prostě mě to baví," zdůvodňuje. "Přestože se hrdě hlásím ke všem školám, jež jsem studoval, nikterak to nepřeceňuji. Vzdělání člověka má mít mnohem širší rozměr, zdaleka není jen o školách, diplomech a titulech. I z toho důvodu mě hodně štvou lidi, kteří dávají ostatním najevo svou nadřazenost jen kvůli tomu, že vystudovali."

Učitelé jsou dobří, ale společnost podvádí

A co si oficiální český rekordman myslí o českém vysokém školství? "Není tak špatné, jak se někdy povídá. Pozitivem je hlavně lidský prvek - učitelé a ředitelé škol, kteří mají ještě pořád učení jako poslání," chválí.

Doporučujeme: Chytřejší než Einstein: Nobelova cena ve 12 letech?

Za nejhorší vůbec považuje podvádění, které se stalo standardem jednání v celé české společnosti. "Ve školství se to projevuje jako plagiátorství. Nejde jen o problém nepoctivých studentů. Spousta firem nabízí napsání seminárky nebo diplomky na zakázku - a každému je to jedno. Poctivost se prostě nenosí. Díky tomu je na školách spousta studentů, kteří tam nepatří. Vedle sebe fungují studenti výborní i podprůměrní - a právě těm slabším se přizpůsobuje laťka," konstatuje Jiří Brůna.

A Jirkovy plány do budoucna? Právě ho přijali na Univerzitu Komenského do Bratislavy. "Chtěl bych si tam udělat doktorát. To už bude poslední škola," slibuje. Jedno je jisté - on při psaní závěrečné práce určitě podvádět nebude.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Učit anglicky malé děti? Často vyhozené peníze!

Reinkarnace: Cameron, chlapec, který žil už "předtím"

Vyhřezlá ploténka - příčiny, příznaky a léčba

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama