reklama

Rovnoprávnost? Kdepak! Ženy muže na mateřské nechtějí

Zdá se, že čeští muži jsou čím dál moudřejší. Stále víc jich chce zůstat tátou na plný úvazek, aby si své potomky doopravdy užili. Nemají ale moc šancí. Ženy totiž svou tradiční mateřskou roli urputně brání a na rodičovskou dovolenou partnery nechtějí pouštět.

Foto: LOM

Zdá se, že čeští muži jsou čím dál moudřejší. Stále víc jich chce zůstat tátou na plný úvazek, aby si své potomky doopravdy užili. Nemají ale moc šancí.

Ženy totiž svou tradiční mateřskou roli urputně brání a na rodičovskou dovolenou partnery nechtějí pouštět. Vyplynulo to z exkluzivního výzkumu agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů.

Doma mi šéfovat nebude...

Čeští muži jdou s dobou, o nástupu na rodičovskou dovolenou uvažuje 90 % otců. S dětmi doma však nakonec zůstane jen mizivý zlomek z nich. Brání jim v tom jednak finanční nevýhodnost, ale překvapivě také velmi rezervovaný postoj matek.

Čtěte také: Na mateřské dovolené můžete slušně vydělat: Jak na to?

 
„Stačí, že manžel velí v práci. Jen ať úkoluje svoji sekretářku a rozděluje odpovědnost obchodním manažerům. Chod domácnosti určuji já - od nákupů a jídelníčku až po úklid a dovolené. Že by se staral o miminko? To je ale blbost... Příroda dobře ví, proč k tomu předurčila ženy! Jejich místo je u dítěte. Žádný chlap nemůže úplně porozumět malému dítěti tak jako matka," tvrdí úřednice Táňa.

Souhlasí s ní bezmála dvě třetiny žen oslovené v průzkumu. Nepřejí si dokonce, aby jejich partner zůstal s dítětem na rodičovské dovolené na kratší dobu.

Muži zmoudřeli, ženy stávkují?

Rodičovská dovolená už nepředstavuje pro české táty ponižující nouzovku, ale zajímavou možnost, jak navázat se svým dítětem užší a pevnější vztah. Celých 90 % Čechů ve věku mezi 20 a 55 lety by na ni rádo šlo. A každý desátý s ní dokonce napevno počítá. Kromě své přirozené touhy po intenzivním vztahu s dítětem uvádějí jako další důvody touhu vyzkoušet si netradiční roli a také snahu usnadnit manželce nástup do práce.

Doporučujeme: Otec na rodičovské dovolené: Jsem na vrcholu blaha!

I kdyby se jim však ženu podařilo přemluvit, ve skutečné realizaci tohoto přání brání většině rodin finance. Pro mnoho z nich znamená totiž ztráta příjmu muže daleko výraznější ekonomický propad než ztráta příjmu ženy. A podceňovat nelze ani obavy ze ztráty zaměstnání či zablokovaný kariérní postup: o tom by mohly ženy - matky vyprávět...

Bloudění v kruhu

A tak nastává  bloudění v kruhu diskriminace. Mladé ženy zaměstnavatelé odmítají: „Vdáte se nám, půjdete na mateřskou - a co my potom..." Když už je přijmou, tak na pozici, kde se s kariérním postupem nepočítá. Logickým důsledkem je nižší plat a mizivá motivace.

Pak žena na mateřskou opravdu odejde. Za tři roky strávené s dítětem v domácnosti její kvalifikace klesne a kariérní postup zmizí definitivně v nedohlednu. Když chce po mateřské dovolené nastoupit, slyší jen obměnu toho, co jí zaměstnavatelé říkali před mateřskou: „Máte malé děti, když onemocní, zůstanete s nimi doma - a co my potom..."

A pokud se jí nástup do práce konečně podaří? Kolegové opačného pohlaví a stejného věku jsou už platově i postavením někde úplně jinde. Logický důsledek: průměrné platy žen na srovnatelných pozicích jsou až o 10 % nižší než platy mužů. Další důvod, aby na rodičovskou šla žena. A kruh se uzavírá.

Kudy z toho ven?

Celou situaci dobře dokumentují statistiky. Na rodičovskou dovolenou odešlo v roce 2012  okolo 5200 mužů, tedy 1,7 % z celkového počtu rodičů. Žen v produktivním věku s dětmi do šesti let pracuje pouze 35 %. Pro srovnání: evropský průměr je 60 %, švédský 75 %, nizozemský 78 %, slovinský 81 % a v Dánsku je zaměstnáno 82 procent matek ve věku 20 - 49 let. Co všechno by se muselo změnit, abychom zmíněné země dohonili? Pár návrhů bychom měli:

  • umožnění částečných úvazků, případně práce z domova ženám na mateřské dovolené
  • zlepšení dostupnosti mateřských škol a jeslí
  • budování firemních školek
  • zavedení placené otcovské dovolené po narození dítěte (alespoň týden)

Napadají vás nějaké další? Připojte se do diskuze pod článkem!

zdroj: tatanaplnyuvazek.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vaginální mapování - víc než pouhá masáž

Reinkarnace: Cameron, chlapec, který žil už "předtím"

9 rad pro babičku aneb Aby senioři nenaletěli zlodějům!


 

reklama
reklama
reklama