reklama

Rodinu drží pohromadě dvě V: vstřícnost a vzpomínky!

Víte, jaká pouta udrží rodinu doopravdy pohromadě? Vzájemná náklonnost a vyprávění příběhů. Musíte ale vědět, o čem a jak vyprávět.

Foto: Isifa/Thinkstock

Víte, jaká pouta udrží rodinu doopravdy pohromadě? Vzájemná náklonnost a vyprávění příběhů. Musíte ale vědět, o čem a jak vyprávět.

Díky rodinným vzpomínkám si děti uvědomí návaznost generací, vztah k rodičům a prarodičům. Získají pocit jistoty, že jsou součástí velké tlupy lidí. Patří k nim strýcové a tety, hejno bratranců a sestřenic, a dokonce i generace dávno minulé. Čím víc o nich vědí, tím lépe se cítí.

Tak nějak normálně...

"Naše rodina je taková normální. Máme se rádi - také tak nějak normálně. Ale moc blízcí si nejsme. Já jsem vystudovala v Praze a už tam zůstala, starší brácha si udělal průmyslovku a odstěhoval se do sousedního města a rodiče, už v důchodu, zůstali a žijí ve vesnici, kde jsme se narodili. Vídáme se tak jednou za čtvrt roku - na Vánoce, když mají naši narozeniny a potom v létě, když k nim vezeme děti na prázdniny. Jako minulý týden," vypráví Alžběta, která pracuje jako manažerka v pražské reklamní agentuře.

Proč nutně potřebujete babičku s dědou? To se dozvíte ZDE>>

"Byla to krizovka. Maminka začíná zapomínat. Táta ji musí hlídat a starat se o ni a je z toho pěkně přejetý. Brácha právě řešil Facebook své dospívající dcery, kde se ukazuje jen v nové krajkové podprsence. Naše dvojčata řádila jako vždycky u babičky na prázdninách. K tomu všemu horko jako na Sahaře. Napětí stoupalo úměrně s rtutí teploměru.

U oběda jsem se neudržela, a když neteř pod stolem posílala smsky, zatímco všichni jedli, požádala jsem ji, aby si to nenechala na později. Rázem byl oheň na střeše... Švagrová vybuchla, ať si raději zametu před svým prahem. Děda upozornil, že moji kluci včera málem podpálili stodolu. Já si přisadila, že se alespoň nesvlékají na veřejnosti. Slečna se zvedla, že ji přešla chuť k jídlu. A babička se rozplakala, že nechce dojíst její vypečené kuřátko, se kterým se celé dopoledne mořila...

Stačilo pět minut a celé odpoledne jsme každý zarputile mlčky seděli v jiném koutě baráku. Přišlo mi, že se naše rodina úplně rozpadá," popisuje Alžběta situaci, jakých asi znáte ze svého okolí spoustu.

Kde se stala chyba?

Co je tmelem, který drží rodinu pohromadě? A proč časem vyvětrá? Protože málo vzpomínáte. Průzkum psychologa Marshalla Dukea z americké Emory Univerzity potvrdil, že čím víc děti znají svou rodinnou historii, tím jsou sebevědomější a schopnější lépe čelit sociálním problémům i stresu. Cítí se být součástí velké rodiny, která za nimi stojí.

Rodinnou soudržnost budují společné rituály, třeba nedělní obědy nebo posezení se svíčkou a historkami. Můžete klidně řešit aktuální problémy, ale měli byste si najít čas i na vzpomínky. Aby si vaši potomkové uvědomili, že jejich rodina prošla mnohými dobrými časy a ty špatné se jí podařilo překonat.

Z rodinné kroniky

Takhle nějak by to mohlo vypadat: "Naše rodina měla světlé a slabé chvilky, tak je to vždycky. Tvůj pradědeček byl řezník, a proto jím musel být i tvůj děda. Hrozně ho to mrzelo, toužil po vzdělání, chtěl být veterinářem. Nakonec krávy čtvrtil, místo aby je léčil. Vzdělával se sám a ve vesnici si ho vážili. Byl to on, kdo spolu s panem starostou a panem učitelem vítal osvobozeneckou armádu.

Celý život dřel, ale po válce mu komunisti všechno sebrali. Přesto dokázal ušetřit na to, abychom mohli strejda i já vystudovat. A babička ho v tom podporovala. Jako rodina jsme vždycky drželi pohromadě. Zvládli jsme i to, když náš nejmladší bratr ve válce padl. Poznala bys ho na fotce? Byl úžasný silák a měl krásné oči a ty je máš jako on!"

Co se traduje ve vaší rodině? Znáte podobné historky ze svého života? Víte, kde se narodil váš pradědeček a čím byl? Jakou školu studovala vaše babička? Kde se vaši rodiče poprvé setkali. Vyprávěla jste dětem o jejich narození? Pokud ano, tak se svou rodinou určitě vycházíte báječně!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Syndrom týraného tatínka aneb Máte doma tyranosaura?

Pamatuji si na život v děloze! Je to vůbec možné? Ano!

Bolest v podbřišku: Pozor, může být nebezpečná

--------------------------------------------------------------------------------

Náš tip: Online rodinná poradna.

reklama
Doporučené recepty
    reklama