Rady "šílené" mamince Karle: Kdo vyhrál v soutěži?
Nastávající maminka Karla, povoláním vrcholová manažerka, čeká své první miminko. Ve svých 37 letech se na něj moc těší, ale přesto jí stále nějak nedochází, že je těhotná. Požádali jsme vás proto o radu a pomoc. Sešla se nám spousta krásných, zajímavých či vtipných dopisů s mnoha užitečnými radami. Všem zasilatelkám velmi děkujeme a cenu posíláme paní A., paní Alžbi a Jarmile Dvořákové . A nyní už vaše poslední příspěvky…
Nastávající maminka Karla, povoláním vrcholová manažerka, čeká své první miminko. Ve svých 37 letech se na něj moc těší, ale přesto jí stále nějak nedochází, že je těhotná. Požádali jsme vás proto o radu a pomoc.
Sešla se nám spousta krásných, zajímavých či vtipných dopisů s mnoha užitečnými radami. Všem zasilatelkám velmi děkujeme a cenu posíláme paní A., paní Alžbi a Jarmile Dvořákové. A nyní už vaše poslední příspěvky.
Původní článek najdete zde.
Tereza Dostálová: Po porodu času dost
Stará pravda říká, že nenarozenému dítěti se nemá nic kupovat. Z hlediska historického tato pravda naráží na vysokou úmrtnost novorozenců. Ani dnes však člověk není pánem světa, a tak bych krom pár kousků oblečení, postýlky a kočárku nechala nákupy až na dobu po porodu.
Miminko toho moc nepotřebuje. Kromě postýlky a pár chrastítek, která stejně dostane od příbuzných a kamarádek ještě v porodnici. Závisí jen na praxi, co daná maminka už s miminkem v náručí vyhodnotí jako vhodné, třeba odsávačku na mléko, přebalovací pult, vaničku.
A co s sebou do porodnice? Z logiky věci je třeba mít jedno miminčí oblečení na cestu domů. Kočárek vyberete podle potřeby a místa bydliště. Ze zkušenosti mohu říci, že i starší, těžší a hůře ovladatelné modely mají velké plus: díky nim zhubnete nadbytečná kila úplně zadarmo. Ale je to rozdíl asi jako mezi Škodou 120 a Škodou Octavií. Obě vás dovezou z místa na místo, posilovač řízení, klimatizace a další vychytávky však mají své kouzlo.
Karin Hrušková: Jsem také nemožná
Milá Karlo, pro redakci budu asi nemožná také, protože jsem také nic neřešila. Vezměte si s sebou do porodnice pohodlnou košili s knoflíčky, prsní vložky - až začne téct mléko, ať nenasákne prádlo - a nějakou větší podprsenku. Také je dobré mít láhev nebublinkové vody. Na doma pro miminko nemá smysl schraňovat padesát dupaček, stačí, když jich budete mít pár aspoň ve třech velikostech, k tomu bodíčka, trika s krátkým, dlouhým rukávem, vestičku, svetřík... to vše se dá koupit kdykoliv. Hadrové pleny jsou dobré na utření blinek po kojení, vlhké ubrousky nemusím asi ani připomínat. Mé děti spaly v košíku na kolečkách, dobře se přemisťoval třeba z ložnice do kuchyně, abych měla mimi u sebe. Držím palce, ať máte stejně rychlé porody jako já, první 3 hodiny, druhý pouhých 30 minut.
Běla Křížová: Byl to záhul
Se zájmem jsem si přečetla váš článek a vzpomněla si na své těhotenství. Břicho jsem měla snad i na zádech, dvacet kilo navíc, oteklé nohy, zvednutý žaludek, lenost a k tomu doma už dvouleté dítě. Byl to záhul, i když jsem celá obě těhotenství strávila doma, protože byla riziková.
Hlavně si, milá Karlo, vezměte s sebou do porodnice o dvě čísla větší podprsenku. Třetí den od porodu budete mít pocit, že nedáte ruce k tělu. A jestli mohu radit: kojte, kojte, kojte! Hned od začátku a pořád: místo dudlíka cucnout. Pak budete mít dostatek mléka na dlouhou dobu a ušetříte spoustu peněz za sunar nebo nutrilon. A dítě bude zdravější.
Doma by to chtělo mít alespoň postýlku. Za nás se kupovala i vanička, ale dnes je běžné dítě koupat ve velké vaně. Pleny se neperou, balík jednorázovek na první tři dny postačí. S oblečením pro dítě poradí v každém krámu zkušená prodavačka. Přeji bezproblémový porod, zdravé, krásné miminko, hezké zážitky s ním a hlavně nemějte z ničeho strach!