reklama

Psychické týrání může bolet víc než bití

V dětství či mládí bylo opakovaně psychicky týráno 70 % dnešní dospělé populace. A co je daleko horší, mechanismy nevhodné výchovy přenášejí dál na svoje děti.

Foto: Isifa/Thinkstock

Většina dnešních dospělých byla v dětství týrána. A co je daleko horší, mechanismy nevhodné výchovy přenášejí dál na svoje děti. Výchovné katastrofy se tak dědí od děda přes syna k vnukovi, od babičky přes mámu k vnučce.

Podle výzkumu Linky bezpečí bylo v dětství či mládí opakovaně psychicky týráno 70 % dnešní dospělé populace ve věku 18 - 44 let. Mnozí účastníci výzkumu dokonce některé formy psychického násilí vnímali jako výchovnou praktiku a zasloužený trest za své přestupky.

Doporučujeme: Slova, která vraždí dětskou lásku: znáte je?

Nejčastější formou psychického týrání bylo ponižování a nadávky, vyhrožování, nespravedlivé obviňování a ústrky, manipulace neustálým srovnáváním se sourozencem, omezování svobody pohybu a zákazy sociálního kontaktu, nerespektování soukromí a odpírání citové odezvy.

Nevědí, co dělají?

Na rozdíl od modřin způsobených bitím nejsou na dítěti týraném psychicky na první pohled patrné stopy násilí. Je však zásadně ohrožen duševní vývoj, což se může negativně projevit až v  dospělém životě, ať už v chování vůči partnerovi a dětem, kolegům nebo přátelům.

Vyzkoušejte si test: Také týráte své dítě?

Dlouhodobé psychické zanedbávání může vyústit v syndrom CAN, tedy syndrom týraného a zanedbávaného dítěte. Vyvolává ho nejen fyzické týrání a sexuální zneužívání, ale také zanedbávání. Nejhorší přitom je, že mnoho rodičů si devastující vliv svého chování vůbec neuvědomuje.

Nedostatek pohybu, nezdravá strava, mnoho počítačů a málo společné činnosti, věčná zaneprázdněnost rodičů... I to stačí. U dětí, kterých si nikdo nevšímá, se brzy rozvine pocit opuštěnosti a zanedbanosti, začnou si připadat bezmocné. Pak hledají způsob, jak navázat kontakt se světem, v tom, že se chovají nepříjemně a negativně, často až agresivně, čímž upoutávají pozornost svého okolí.

Co s dítětem udělá psychické týrání?

Dlouhodobé psychické týrání vede k poruchám chování a pokřivení náhledu dítěte na sebe samotné. Jak se s tlakem vyrovná, to záleží na jeho temperamentu a odolnosti. Mezi následky psychického násilí páchaného na dětech patří:

  • tělesné, duševní či citové opoždění ve vývoji
  • citová plochost, nedůvěřivost
  • afektivní výbuchy, impulzivita
  • nápadná pasivita nebo agresivita v chování
  • nízké nebo naopak přebujelé sebevědomí
  • nejistota či neschopnost navazovat vztahy
  • sklony k sebeobviňování a sebedestrukci
  • egocentrismus
  • nepřiměřené reakce na bolest
  • častější nemocnost sklony k obezitě, neurózy, deprese, poruchy příjmu potravy, sklony k závislostem

Povzbuzení na závěr

Přijde vám, že se výchova dítěte nedá vlastně zvládnout? Nezoufejte! Ideální rodičovská výchova neexistuje, je zbytečné klást si nereálné požadavky. Řešení konfliktů patří k životu.

Důležité je, aby dítě vyrůstalo v laskavém prostředí, s milujícími rodiči, kteří jej přijímají a respektují jako jedinečnou bytost, věnují mu čas, kladou na něj přiměřené požadavky a zároveň jsou důslední ve svých postojích a rozhodnutích. Aby vědělo, že se na mámu s tátou může kdykoli bez obav obrátit. Pak rodina překlene i krizová období.
zdroj: sancedetem.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jsem nervózní matka, ječím na své dítě

Cena za práci na mateřské? 55 000 Kč měsíčně!

Pohanka: Detox po flámu a pomoc při menstruaci

reklama
Doporučené recepty
    reklama