reklama

První dítě měla v 50 letech. Porodila ho z lásky!

Paní Anna je maminkou rok a půl staré holčičky. Na tom by nebylo nic zvláštního - kdyby Anna letos neoslavila 51. narozeniny... Patří tak k nejstarším prvorodičkám v ČR, pokud není přímo nositelkou prvenství. A přitom to na ní vůbec není vidět.

Foto: archiv Anny C.

Paní Anna dorazila na rozhovor do redakce v moderním fialovém svetříku a minisukni do půlky stehen, která kolegu rušila v pracovním soustředění. Moc jí to slušelo.

Kdybychom nevěděli, proč přišla, hádali bychom jí o deset let méně. Je totiž maminkou rok a půl staré holčičky a letos oslavila 51. narozeniny. Patří k nejstarším prvorodičkám v ČR, pokud není přímo nositelkou prvenství.

Proč právě já?

Paní Anna se nám nejdříve přihlásila na proměnu. "Po pravdě myslím, že změnu nepotřebuji, ale... Pokud usoudíte, že právě já bych si zasloužila dárek, pošlu vám foto," napsala. "A proč byste mě měli vybrat? Za odvahu, víru a vitalitu. Za přesvědčení, že věk je pouhé číslo. Zcela jistě jsem totiž za mnoho posledních let nejstarší prvorodička v republice. Moje holčička se narodila 8. listopadu loňského roku. Mně bylo 15. ledna padesát. Nejednalo se umělé oplodnění, ale o společné rozhodnutí mé a mého mladšího manžela, že to zkusíme přirozenou cestou. Toho pravého jsem totiž poznala relativně pozdě."

Strašně se mi líbil

"Nikdy jsem nevěřila tomu, že ženy mají rodit před třicítkou. Žila jsem, cestovala po světě, podnikala a jsem zabezpečená. Teprve ve dvaačtyřiceti jsem potkala skvělého muže, který mě požádal o ruku přesto, že toužil po rodině a věděl, kolik mi je let," říká Anna.

Anna pracovala léta na volné noze jako průvodkyně turistů, hlavně Italů a Španělů. Domluví se také anglicky, rusky a německy a trochu láme hebrejštinu. Pracovně i soukromě procestovala pěkný kus světa: Mexiko, jižní Afriku, buddhistické země, Evropu, Indonésii, Barmu.

S manželem se Anna seznámila v Barmě, kde cestovala sama jako turistka s batohem. V hromadné noclehárně v Rangúnu spal na palandě přímo nad ní. Začala si s ním jen tak nezávazně povídat. "Abych nevypadala jako antisemita," směje se. "Druhý den jsme se šli projít po městě. Pak mě doprovodil na letiště a já mu napsala z Prahy, protože se mi strašně líbil. Ještě asi rok cestoval po Asii, ale nakonec přijel za mnou, a už tu zůstal," popisuje Anna seznámení, ze kterého nebyli zpočátku příliš nadšeni ani jedni rodiče.

Holčičko, nedělejte to!

Její manžel totiž pochází z Izraele, je o deset mladší a navíc židovského vyznání. Zamilovaná Anna kvůli němu chtěla dokonce konvertovat, ale sám rabín Karol Sidon jí to tehdy rozmluvil: "Holčičko nedělejte to! Než zkonvertujete, tak vám uteče!" varoval. "Ale rabi, mně nikdy žádný chlap neutekl!" bránila se Anna.

"Tak si kupte knihu o judaismu, prostudujte ji a přijďte," rezignoval. "Nakonec se mi ale nechtělo, a tak všechno vyšumělo do ztracena. Manžel není praktikující Žid. Jen nejí vepřové, je víc vázaný na rodinu, dobré jídlo, pohostinství a za tchány jezdíme na návštěvu do kibucu. Ale sňatek byl civilní," podotýká Anna.

Neusilovala jsem a věřila…

Těhotenství bylo vzhledem k věku prvorodičky rizikové. "Kukačku jsem nechtěla. Jen jsem o nic neusilovala a věřila. Podstoupila jsem spoustu vyšetření - všechna byla v pořádku. Dcerka mi neubrala ani na kráse. Přibrala jsem necelých osm kilogramů a pár dní po porodu jsem vážila méně než před otěhotněním. Nemám jedinou pajizévku na břiše a celé těhotenství mi moc slušelo," popisuje Anna.

"Pan doktor, který mi dělal genetické zkoušky, potvrdil, o čem jsem byla vždy přesvědčena. Že věk - to číslo - je pouze relativní. Dítě je zdravé, nádherné - a jak říká paní doktorka - velmi dopředu na svůj věk. Rychle roste a sílí a přece jen mne z ní trochu bolí záda a ruce. Malá daň za tak krásný dar od života!"

Holčička dostala jméno Marlene Fleur. To první po babičce Francouzce z tátovy strany, to druhé po české babičce Květoslavě. Od křtu upustili stejně jako od židovských obřadů. "Holčička ať si vybere!" uzavírá Anna. Teď se jí po světě nestýská, nebo jen trochu, když miminko hodně řve… Ale už má s dcerou velké plány: "Až jí bude patnáct - to mně bude šedesát pět - pojedeme na rok kolem světa!"

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Už mi bylo čtyřicet: Má cenu pořídit si dítě?

Američanka šokovala svět: porodila vlastního vnuka!

Sex v česku? Máme to rádi na hraně!

 

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama