reklama

Přírodní špína dětem prospívá, přehnaná čistota škodí

Máte doma vždy vycíděno? Možná děláte chybu. Dnešní generaci plnou alergiků a přecitlivělých dětí možná mají na svědomí právě rodiče, kteří to přehánějí s hygienou a doma vytvářejí takřka sterilní prostředí. Když totiž dítě opustí přečistý domov, neumí si jeho malý organismus poradit při setkání s neznámými bacily.

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte doma vždy vycíděno? Možná děláte chybu. Dnešní generaci plnou alergiků a přecitlivělých dětí možná mají na svědomí právě rodiče, kteří to přehánějí s hygienou a doma vytvářejí takřka sterilní prostředí.

Chránit děti před jakoukoli sebemenší špínou není úplně rozumné. Když se snažíme děti držet ve sterilním prostředí, můžeme jim tak spíš uškodit a oslabit jejich imunitní systém. Když totiž dítě opustí přečistý domov, neumí si jeho malý organismus poradit při setkání s neznámými bacily.

Není špína jako špína

Výpravy a hry za špínou, které děti přitahují jako magnet, začínají prvními samostatnými krůčky a končí kolem pěti let. Většina maminek řeší důsledně špínu na podlaze v okamžiku, kdy jejich děti začínají lézt. Je pochopitelné, že budou častěji vytírat či luxovat, ale i tady platí, že nic se nesmí přehánět. Jakmile odstraníte z místa, ve kterém dítě vyrůstá, všechny mikroskopické nepřátele, nemá absolutní šanci posilovat imunitu.

Co se stane, když dítě spolkne baterii? To se dozvíte ZDE >>

Jsou totiž různé špíny. Některá může opravdu ublížit a jiná může dítěti dokonce prospět. Pokud bydlíte ve městě, je samozřejmé, že nechcete, aby vaše dítě ochutnávalo rohlíky z chodníku nebo osahávalo v parku každou nečistotu. Výkaly toulavých koček zase mohou obsahovat nebezpečný parazitický prvok toxoplazmózy, která dokáže pořádně znepříjemnit život. A zvědavé děti kolem jednoho roku věku zkoumají svět nejen rukama, ale i pusou, takže zvýšená opatrnost jen na místě. Ale...

Přírodní špína neškodí

Existuje také přírodní špína. Když dětem dopřejete radost z budování tunelů a průplavů po dešti či je necháte skotačit v kalužích, možná budete muset víc prát, ale tento druh špíny dětem určitě neublíží, naopak posiluje jejich imunitu.

Pokud sami z nějakého důvodu nemůžete mít doma nějaké zvíře, umožněte dětem častý kontakt se zvířaty. Najděte ve svém okolí třeba farmu nebo navštěvujte přátele, kteří mají psa či kočku. Častý kontakt se zvířaty je totiž další příjemný způsob posilování imunity, navíc minimalizuje riziko vzniku alergie a v neposlední řadě působí pozitivně i na psychiku dětí.

Nebuďte proto úzkostlivými rodiči, venkovské děti jsou fyzicky mnohem odolnější než děti, které žijí ve městě. Rčení, že si každé dítě musí za život sníst svůj škopíček špíny, možná není daleko od pravdy...

zdroj: Zdravě.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rodičovské úlety aneb Nechutné rozmazlování dětí penězi

Přijímačky a maturity: Vše, co potřebujete vědět

Akné u dospělých? Nesahejte si na obličej

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama