reklama

Přijímačky a maturity: Vše, co potřebujete vědět

Už za týden zahájí přijímací zkoušky na střední školy. Za dva týdny pak odstartují maturitní zkoušky. Testy a písemné práce se budou psát od 2. do 9. května. Ve druhé polovině měsíce se pak budou konat ústní zkoušky. Nastává nejvyšší čas, aby její aktéři začali s důkladnou přípravou.

Foto: Isifa/Thinkstock

Už za týden zahájí přijímací zkoušky na střední školy. Za dva týdny pak odstartují maturitní zkoušky. Testy a písemné práce se budou psát od 2. do 9. května. Ve druhé polovině měsíce se pak budou konat ústní zkoušky.

Nastává nejvyšší čas, aby její aktéři začali s důkladnou přípravou. Co se dá ještě pro úspěšné zvládnutí stihnout? Jak se efektivně naučit středoškolskou látku hned z několika předmětů, nezabývat se zbytečnými detaily a přitom neopomenout nic podstatného?

Středoškolští učitelé radí využít souhrnné publikace a ke každé otázce přidat jednu zajímavost. "Před komisí stačí znát povinné minimum, k tomu se vyplatí připravit si pár perliček, kterými student přesvědčí zkoušející o svém zájmu a hloubce studia," radí autoři doprovodných učebnic série Příprava na státní maturitu a Maturitní otázky z nakladatelství Fragment. A my nabízíme některé základní informace.

Státní maturita a vše o ní

Státní maturity se letos budou skládat na 1191 školách po celé ČR. Celkem se letos pokusí u zkoušky z dospělosti uspět bezmála 100 000 žáků. I letos se bude státní maturitní zkouška skládat ze dvou částí: ze státní , a ze školní. Státní je pro všechny společná a povinně se v ní maturuje z češtiny. Jako druhý předmět si studenti mohou vybrat cizí jazyk, nebo matematiku. Ve školní části jsou pak dvě až tři povinné zkoušky, stanoví je ředitel školy.

Doporučujeme: Test - Znáte klasiky světové literatury? Udělali byste maturitu?

Většinou jde o odborné předměty. Studenti musí uspět u obou, oproti loňsku si už ale nemusí vybírat, jestli chtějí lehčí, či těžší verzi. Dostanou jen jednu variantu. Aby se předešlo dohadům o kvalitě testů a jednotlivých úloh, bude po skončení maturit zveřejněno nejen zadání a klíče správných řešení, ale také závěry a složení komise, která bude testy posuzovat.

Cvičné testy k maturitě najdete zde:

Přihlášky na střední školy

Pro prvé kolo přijímacího řízení se stanoví jednotně termín přijímací zkoušky ve středních školách v pracovních dnech od 22. dubna do 30. dubna 2013 (týká se i nižšího stupně víceletých gymnázií). Konkrétní den stanoví ředitelé středních škol.

Žáci základních škol mohou podat dvě přihlášky na střední školy. Uchazeči podávají přihlášky přímo řediteli příslušné střední školy, o kterou mají zájem, nikoli prostřednictvím základní školy jako to bylo v minulých letech.

Výsledky přijímacího řízení ke střednímu vzdělávání u přijatých uchazečů se vyhlašuji formou vydání seznamu přijatých uchazečů do 3 pracovních dnů po termínu stanoveném pro přijímací zkoušky. Po ukončení prvního kola přijímacího řízení ředitel školy může vyhlásit další kola přijímacího řízení k naplnění předpokládaného stavu žáků.

Jak a do kdy se odvolat?

Nepřijatým uchazečům se jako dosud oznamuje výsledek přijímacího řízení zasláním rozhodnutí písemně. Na veřejných středních školách se lze odvolat do tří dnů od doručení rozhodnutí o nepřijetí. Odvolání podávají rodiče uchazeče. O odvolání rozhodne krajský úřad nejpozději do třiceti dnů. Právo na odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí na jinou než veřejnou střední školu je plně v kompetenci ředitele této školy.

zdroj: Aktuálně.cz, MŠMT ČR, Fragment, novamaturita.cz, stredniskoly.cz, ceskaskola.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pražská jazyková gymnázia: Kolik zaplatíme za studium?

Výchova asijských rodičů: Krutost a ponižování!

Stát nám zasahuje i do sexu. Co všechno reguluje?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama