Příliš zodpovědným maminkám hrozí syndrom vyhoření
Psychické vyhoření hrozí nejvíc tam, kde citově investujeme, a tudíž se nás nejhlouběji dotýkají osobní zklamání, selhání, neporozumění a konflikty. Trpí jím i příliš zodpovědné maminky, pokud nedokážou brát svou roli s nadhledem.
Burn-out neboli syndrom vyhoření byl ještě před půl stoletím zcela neznámý pojem. Dnes je v moderní západní společnosti jsou doma.
Psychické vyhoření hrozí nejvíc tam, kde citově investujeme, a tudíž se nás nejhlouběji dotýkají osobní zklamání, selhání, neporozumění a konflikty. Postiženi proto bývají zejména lidé pracující v profesích založených na komunikaci.
Ale trpí i příliš zodpovědné maminky, pokud nedokážou brát svou roli s nadhledem. Mají k tomu dost dobrých důvodů: Více se v rodině angažují: Přestože pracují stejně jako muži, zůstává na nich většina práce v domácnosti a péče o děti. Mnohem intenzivněji prožívají kvalitu vztahů a cítí větší odpovědnost. Častěji než muži se nechávají vydírat. S menší asertivitou hájí své vlastní zájmy a nárokují si méně času a prostoru pro regeneraci. A někdy se jim to všechno jen málo v dobrém vrací.
Vyhořelý jako troud...
Syndrom vyhoření nejčastěji dopadá na lidi z takzvaných pomáhajících profesí: zdravotníky, terapeuty, pedagogy, sociální pracovníky. Trpí jím ale také policisté, vojáci či piloti, tedy lidé, jejichž povolání jsou spojena s mimořádným nasazením a odpovědností. A nevyhnou se ani profese, do nichž člověk vkládá hodně ze svého nejvnitřnějšího potenciálu - umělci, novináři, politici.
Doporučujeme: Jsem nervózní matka, ječím na své dítě
Důvodem selhání může být individuální psychika, zejména u těch, kdož původně oplývali největším nadšením a s danou činností spojovali i svůj smysl života. Vyhoření však může postihnout i vyrovnané jedince, kteří se ocitli pod tlakem dlouhodobého stresu a neúměrného zatížení, pokud tyto nejsou vyváženy odpovídajícím uspokojením, dostatečným oceněním a možností relaxovat.
Příběh Silvie: Nezvládnutá výchova
Do narození dcerky probíhal život Silvie přímo ukázkově: vystudovala vysněný obor, několik let v něm pracovala. Zamilovala se, vdala, porodila vytouženou dcerku Terezka. A začaly problémy.
Miminko hodně plakalo, takže ho máma nechtěla nikomu svěřit na hlídání. Když holčička povyrostla, matka se o ni skvěle starala, zatímco manžel trávil přesčasy v práci, aby vydělal na splácení hypotéky. Jenže časem přestávala máma zvládat komunikaci s dítětem.
U Terezky se začaly projevovat záchvaty vzdoru, s nimiž si máma nevěděla rady. Když jednou pozdě v noci zazvonila sousedka a požádala, ať Silvie dítě konečně zklidní, protože v tom rámusu nelze spát, přestala se Silvie ovládat a Terezce poprvé v životě nařezala. Přistihla se při tom, že k dceři cítí až nenávist pramenící z pocitu, že jí dítě ničí život....
Od té chvíle jako by se v Silvii něco zlomilo. Propukala v záchvaty zloby, za které se zpětně styděla. Přestalo jí na věcech záležet, o dítě se starala jen mechanicky. Ze všeho nejvíc se těšila, až přijde z práce Petr a bude se dcerce věnovat. Postupně rezignovala i na všechny aktivity mimo domov a nakonec nebyla schopná ničeho jiného než polehávání v posteli. Když nakonec vyhledala psychiatra, diagnostikoval syndrom vyhoření...
Kterým mámám burn-out syndrom hrozí?
- Těm, které se staly matkami nečekaně nebo nechtěně.
- Těm, které měly o rodičovství jen mlhavé představy.
- Těm, které nemají podporu partnera nebo zůstaly na rodičovství samy.
- Těm, které žijí v konfliktních vztazích nebo jiné nepříznivé životní situaci.
- Těm, které jsou na sebe příliš přísné a mají sklony k perfekcionismu.
- Těm, které mají sklon k přehnanému kritizování a potřebují se s někým srovnávat.
- Těm, které jsou příliš úzkostné a potřebují mít věci pod kontrolou.
- Těm, které chtějí dělat náročnou profesní kariéru.
- Těm, které neumí odpočívat a říci "ne".
Jak se před ním bránit?
Především je zapotřebí vytvořit přijatelné organizační a finanční podmínky pro fungování rodiny. Nepodléhejte také nereálným očekáváním a nedejte se zmát reklamami, které zobrazují ideální rodiny - tak přece život nefunguje! Udržujte si nadhled a nebuďte přehnaně náročná k sobě samotné. Trochu prachu na skříni ještě nikoho nezabilo... Ani mateřskou roli neprožívejte na doraz, ponechejte si prostor pro sebe samotnou, svou zábavu a odpočinek. Mějte na paměti, že kdo chce dávat, musí mít sám odkud brát!
Máte ohledne vyhoření své vlastní špatné zkušenosti nebo naopak dobré rady? Podějte se o ně s ostatními pod článkem!
zdroj: sancedetem.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak správně trestat děti, aby to splnilo účel?
Holení a klystýr před porodem? Zbytečné ponižování žen!
Je mi padesát: Jsem v práci už úplně odepsaná?
Burn-out syndrom
Jde o stav psychického vyčerpání, který se odráží v oblasti myšlení, motivace, emocí a vůbec celého prožívání. Projevuje se celkovou únavou, ztrátou zájmu, pocity bezmoci a negativním postojem k všemu. Postižený je nesdílný a náladový, vyhledává samotu a trpí sebelítostí. Může mít i somatické projevy: bolesti hlavy, břicha nebo zad, kolísání krevního tlaku, alergické záchvaty, snížení imunity, nechutenství, nespavost. Na rozdíl od deprese je syndrom vyhoření situační záležitostí - obvykle zabere dobrá psychoterapie.