reklama

Příkrmy aneb Proč dnešní matky dětem nevaří...

Dříve bylo vaření příkrmů běžné, dnes si ale maminky tuto práci usnadňují. Je totiž časově náročná a drahá. Když chce mít maminka jistotu, že jídlo bude kvalitní, sáhne často raději po hotovém příkrmu z obchodu. Je to dobře?

Foto: Isifa/Thinkstock

Dříve bylo vaření příkrmů běžné, dnes si ale maminky tuto práci usnadňují. Je totiž časově náročná a drahá. Když chce mít maminka jistotu, že jídlo bude kvalitní, sáhne často raději po hotovém příkrmu z obchodu. Je to dobře?

Trávicí systém malých dětí je velmi citlivý. U kupovaných příkrmů máte alespoň předpoklad kontroly jakosti (i tak čtěte pro jistotu etikety). A jsou po ruce hned. Že byste raději dávali dítěti stravu domácí? Je to samozřejmě lepší cesta, ale chcete-li vařit, měla byste alespoň zpočátku sáhnout po potravinách z obchodů se zdravou výživou. Zelenina z běžných obchodů bývá totiž urychlována a často obsahuje dusičnany i další látky pro kojence a batolata nevhodné. A farmářské trhy? Tam leckdy není kontrola o mnoho lepší než v supermarketech.

Kdy s příkrmem začít?

U dětí na umělé výživě můžete začít už po ukončeném čtvrtém měsíci, vždy ale po dohodě s pediatrem. U plně kojených dětí se obvykle uvádí půl roku věku. To přestává mateřské mléko stačit a nemléčné příkrmy dodají živiny nutné k bouřlivému růstu, vývoji mozku a budování imunitního systému. Navíc už dítě spolehlivě udrží hlavičku nahoře, aby se dalo krmit lžičkou, a je natolik šikovné, že dokáže polknout i netekutou stravu.

Doporučujeme: Porodník říká: Rodíme špatně a nechceme to měnit!

Kojit klidně můžete dál, ale s rostoucím podílem pevné stravy je třeba navýšit i příjem tekutin - ideálně balenou kojeneckou vodu, ředěnou ovocnou šťávu nebo slabý bylinkový čaj. Do 10. měsíce by měly děti umět pít z hrníčku, stačí do 200 ml nemléčných tekutin denně.

Co jako příkrm dávat?

Začněte zeleninou. Je totiž méně sladká než ovoce, a kdyby dítě začalo sladším, mohlo by potom zeleninu odmítat. Zkuste třeba mrkvovou šťávu nebo mrkvičku ve formě pyré. Zelenina se dobře omyje, uvaří v kojenecké vodě doměkka, rozmixuje, případně rozmačká vidličkou najemno tak, aby vznikla řídká kaše. Jídlo dítěti zásadně nesolíme a nepřislazujeme.

Doporučená zelenina pro první příkrmy: mrkev, brambory, cuketa, špenát, brokolice, dýně. Začínáme vždy jedním druhem zeleniny a po několika dnech přidáme další druh - snadněji tak poznáte, jestli není dítě na něco alergické. Když si dítě zvykne na zeleninu, můžete zkusit přidat nadrobno nasekané nebo umleté vařené libové maso. Od sedmého měsíce můžeme přidat dostatečně uvařený žloutek.

Batolata špinavá až za ušima: Jak to může s krmením vypadat, se můžete podívat ZDE >>

Stejným způsobem se postupuje u druhého příkrmu - ovoce na svačiny. Doporučujeme začít banánem, který nevyžaduje skoro žádnou přípravu, stačí jen ho rozmačkat. Opět zkoušejte vždy jen jeden druh ovoce, ideálně sezónní. Doporučené ovoce pro první příkrmy: banán, jablko, meruňka. Kromě banánu ovoce z počátku vždy povaříme!

A pokud se miminko v noci často budí hladové, je na čase přikrmovat nemléčnou kaší, třeba rýžovou. Od ukončeného 8. měsíce dítě může v potravě přijímat i lepek, lze tedy pomalu zavádět piškoty, krupičné kaše a pečivo. Dejte mu do ruky rohlík nebo piškot, aby se postupně učilo kousat - ale hlídejte ho.

Jak příkrm nabízet?

Začněte v čase oběda. Dítě by mělo sedět ve své stoličce po vaší levé ruce a vy u něj přes roh stolu. Budete ho tak mít pravačkou dobře na dosah a ono zároveň uvidí, co mu nesete k ústům. Jídlo nabízejte v klidu, s mírným předstihem a ne ve chvíli, kdy už dítě řve hlady. To je na experimenty pozdě.

Příkrm podávejte malou, měkkou plastovou lžičkou s neostrými okraji. Vložte ji do úst na jazyk a lehce zatlačte - to přiměje dítě k posunu sousta horním rtem ze lžičky. Může to chvilku trvat, ale buďte trpělivá! Postupujte zlehka, sousto po soustu a rozhodně prcka do ničeho nenuťte. Krmení by nemělo trvat déle než půl hodiny. Jedna, dvě lžičky jsou pro začátek dobrý výsledek, dokrmit můžete mateřským mlékem.

Bude jídlo všude okolo? Tak tomu se určitě nevyhnete. Chce to pevné nervy a vydržet - stačí pět let a už to půjde skoro samo...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tchyně je zlatá, tchán mi otrávil život

Část mozku máme v břiše aneb Pocit hnusu zachrání život

Byl jsem šťastně ženatý. Než jsem potkal ji.


reklama
Doporučené recepty
    reklama