Povánoční zamyšlení: Jsou dětské domovy zlatá klec?
Jaká je opravdu situace dětí v dětských domovech? Peníze ani láska jim překvapivě nechybí. Jejich problém spočívá někde úplně jinde. Žijí totiž ve zlaté kleci: bez znalosti obyčejného života, bez vlastní odpovědnosti.
Jaká je opravdu situace dětí v dětských domovech? Peníze ani láska jim překvapivě nechybí. Jejich problém spočívá někde úplně jinde. Žijí totiž bez znalosti obyčejného života, bez vlastní odpovědnosti.
Informace, které kolují o dětech z dětských domovů mezi lidmi, jsou často velice zkreslené. Představa, že v dětských domovech děti trpí hmoutnou nouzí je úplně scestná a platila naposledy počátkem minulého století.
Zapomeňte na balíky obnošeného šatstva či hračky, které dosloužily vašim vlastním dětem! Situace se samozřejmě může domov od domova lišit, ale obecně platí, že děti žijící v dětských domovech hmotnou nouzí netrpí. Dokud jsou v domově samotném, mají vše zajištěno. Nemusí nic zařizovat a rozhodovat, ale přitom žijí v poměrném luxusu. Paradoxně právě tato skutečnost znesnadňuje jejich vstup do samostatného života. Dalo by to se nazvat syndromem zlaté klece.
Tety, strejdové a luxus
Naprostá většina dětských domovů neznalého člověka překvapí vysokou úrovní. Po materiální stránce je o děti mnohdy postaráno lépe než na úrovni běžné české rodiny. Společné ložnice s dvaceti lůžky jsou vzpomínkou na dobu Jany Eyrové! Dětem je v dětském domově často lépe než v nefunkčních rodinách, z nichž byly rozhodnutím soudu odebrány.
Mohlo by vás zajímat: Kojeňáky jsou pozůstatek bolševiků, chceme velký třesk!
Žijí v rodinných skupinách, které mají maximálně osm členů. Každý "rodinka" obývá samostatnou bytovou jednotku 4+1. Ta má obývací pokoj, kuchyň s jídelnou, příslušenství a odpovídající počet dětských ložnic. Kmenoví vychovatelé - tety a strejdové - se kolikrát o své svěřence starají jako o vlastní děti. Ale...
Tvrdý střet s realitou
Jakmile dítě oslaví osmnáctiny, nastane zlom. Po opuštění dětského domova zůstane bez jakéhokoli dohledu, pomoci a rady, odkázáno jen samo na sebe. Přestože se pracovníci dětských domovů snaží děti v posledních letech jejich pobytu v dětském domově na tento okamžik připravit, zůstává start do samostatného života pro tyto mladé lidi nesmírně složitým obdobím. Jsou sice formálně dospělí, fakticky však mají sociální psychiku dětí.
Neumí rozplánovat nákup na týden, hospodaření je pro ně velká neznámá, pojem rodinné finance je jim cizí. Často netuší, jak si nalézt ubytování či práci, jak založit bankovní účet, zaevidovat se u zdravotní pojišťovny, na sociální správě nebo úřadu práce. Chybí jim rodinné zázemí a pomoc dospělých, nemají kam jít, na koho se obrátit o radu. Na cestu dostanou ze zákona 15 000 korun - a starej se! Dovedete si představit svoje děti v jejich situaci?
Dejme dětem šanci!
Proto pomáhá dětem "z děcáků" s úspěšným začleněním do společnosti občanské sdružení Dejme dětem šanci. Umožňuje jednotlivcům či rodinám podpořit konkrétní dítě formou, která je přijatelná po stránce lidské i finanční - v podstatě se jedná o jakousi obdobu adopce na dálku v rámci ČR. Další možností je podpora při studiu, při vybavení domácnosti nebo splnění opodstatněného přání dítěte spojeného se smysluplným trávením volného času či zdravotním handicapem, který nehradí pojišťovna. Pokud chcete udělat dobrý skutek, můžete prostřednictvím sdružení pomoci i vy.
zdroj: dejmedetemsanci.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Rozvedená? To je špatná matka - a může si za to sama!
Skutečný příběh: Nechte mě pohřbít moje dítě!
Jaký je ideální věkový rozdíl partnerů? Spočítejte si ho!
Věděli jste, že...
- některé děti se do dětského domova dostanou na vlastní žádost? Obvykle se jedná o děti starší, které jsou již schopny si uvědomit, že se o ně jejich rodiče nedokážou dobře postarat.
- pěstounská péče je vhodná především pro mladší děti? Ty starší děti často ani nemají zájem o umístění do náhradní rodiny. Pobyt v dětském domově je pro ně přijatelnější alternativou.
- jednou z patronek organizace Dejme dětem šanci je herečka Lucie Benešová? Nejde o náhodu, Lucie už 6 let vychovává v pěstounské péči dceru Sáru.