reklama
 

Porodné 2013? Bude se škrtat!

Chcete založit rodinu? Pak si dobře přečtěte, jaké bude porodné pro rok 2013

Foto: Isifa/Thinstock

Máte pocit, že už je ten správný čas založit rodinu? Podívejte se, jaké jsou vyhlídky na porodné pro rok 2013. Už porodné pro letošní rok přineslo velké změny a bude se dál škrtat.

Porod je veliká věc a dítě přinese do rodiny další potřebu peněz. Po porodu pomáhá příspěvek od státu zařídit a dokoupit celou řadu věcí pro miminko. Porodné 2013 ale přinese změny.

Jak to bude vypadat?

V roce 2013 zřejmě porodné, jako samostatná dávka zůstane. Zatím se vládě nepodařilo prosadit úplné zrušení porodného pro příští rok. Ještě se objevují plány, začlenit porodné do rodičovského příspěvku. Pravda je, že v praxi půjde spíše o zrušení porodného, protože na něj dosáhne jen minimum rodin.

Kdo má nárok na porodné

Od roku 2011 stále platí, že na porodné mají nárok jen rodiny, jejichž čistý příjem je menší než 2,4 násobek životního minima. Tuto sociální dávku obdrží jen na první dítě.

  • Pro rok 2012 tato částka zůstává ve výši 13 tisíc korun.
  • Při dvojčatech se tato částka zvyšuje na 19 500 korun.

Pravidla a změny

Od roku 2012 nedošlo k žádným změnám pravidel. Zvýšilo se akorát životní minimum, ale díky tomu dosáhne na porodné o něco více rodin než dříve. Matka a otec, kteří žijí ve společné domácnosti dostanou porodné jen tehdy, když měsíční čistý příjem nepřesáhne 18 504 korun. U matky samoživitelky se kontroluje hranice čistého příjmu 11 712 korun.

Další novinkou je...

...že po prvním půlroce porodu si matky, které nemají nárok na peněžitou pomoc v mateřství, zejména nezaměstnané, vyberou jednorázově vyšší rodičovský příspěvek, který se sloučí s porodným, než podle dosavadních pravidel. Ale i tak dostanou méně peněz, než do teď. Politici stále chystají nové změny a škrty. Proto definitivní podoba porodného nebo případné zrušení se stále projednává.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Magický Karlův most drží pohromadě syrečky!

Pivo a ženy: Místo prsou roste břicho!

Pětiletá Charlotte je velká jako krabice od mléka!

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama