reklama

Porodilas, už tě nechci: Když se z ženy stane madona

Nechutí k sexu mohou trpět také muži. Porucha dostala jméno po matce boží - Madonin komplex.

Foto: Thinkstock

Porod s milostným životem dvojice pořádně zatočí. Trvá to dlouho, než se tělo a mysl novopečené maminky vrátí zase k normálu.

Je známo, že víc než čtvrtina žen trpí i rok po porodu bolestmi při souloži a sex je neláká. O čem se už tak moc nemluví, je fakt, že nechutí k sexu mohou trpět také muži. Porucha dostala jméno po matce boží, symbolu mateřství a čistoty. Říká se jí Madonin komplex a symptomy popsal už Sigmund Freud.

U žen je nechuť k sexu běžná

Kvalitní prožitek z prvního sexu po porodu u žen omezují fyzické i hormonální změny. Negativní vliv může mít i snížené sebevědomí ženy, únava či bolesti. Problémy trpí devět žen z deseti a u každé čtvrté přetrvávají i rok a půl po porodu.

Doporučujeme: Takové krve aneb 10 nejpitomějších výroků otců u porodu


Potíže mají hlavně ženy, jež rodily císařským řezem. Z nejnovější australské studie, kterou provedl Murdochův dětský výzkumný ústav, vyplývá, že u nich je pravděpodobnost dlouhodobých bolestivých potíží dvojnásobná ve srovnání se ženami, které rodily přirozenou cestou.

"Ideální doba pro první poporodní sex je ve chvíli, kdy je žena připravena po fyzické i psychické stránce. To znamená, že jsou všechna poranění dohojena, nekrvácí z dělohy, nemá příznaky infekce, abnormální výtok, teploty a bolesti, necítí se momentálně unavená a chuť k sexu se jí vrací," uvedla Petra Vrzáčková z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské Fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Vhodná chvíle by ovšem měla nastat až po šestinedělí, jinak hrozí infekce.

Když se z milenky stane matka

Odpor k sexu se však může objevit i u silnějšího pohlaví. Nejde ani o samotnou přítomnost muže u porodu, mnozí z  postižených přestávají mít chuť na sex už v době, kdy je jejich partnerka těhotná. Nedokážou totiž pojit roli matky se svým pojetím sexuality.

Čtěte také: Vaginální mapování - víc než pouhá masáž

"Zásadní roli hraje jejich vztah k ženám a vnímání ženské a mužské role v partnerském vztahu. Přístup k ženám se odvíjí od vztahu muže s matkou, z toho pak lze usuzovat, jak bude muž reagovat na svou partnerku," konstatuje psycholožka Alexandra Hrouzková ze společnosti MyLife Studio.

Novopečený tatínek postiženým madoniným komplexem přestane vnímat svou ženu jako milenku a pohlíží na ni jen jako na matku svých dětí. Samozřejmě, že ji má stále rád. Je s ní šťastný a je hrdý na svého potomka. Ale manželka mu splyne s matkou - s maminkami se sexuálně neobcuje, ty se milují čistou, cudnou láskou!

Vůči ostatním ženám však milostná touha nevymizí, a muž, který má doma madonu, řeší svůj sexuální přetlak jinde. Jako protiváhu přitom překvapivě často zvolí lacinou, prvoplánově vyzývavou ženu.

Chce to odhodlání a trpělivost

Většina párů naštěstí náběh na podobný problém zvládne rozumnou domluvou ještě dřív, než vše dojde do krizového stadia. Je přitom třeba vyjít ze snahy o kompromis a na jejím základě sexuální apetit pomalu sjednocovat. Frekvenci styku by měl určovat ten, kdo má menší potřebu sexu, a není dobré na něj naléhat, aby se nezablokoval.

Na druhou stranu by si však ten "línější" měl být také vědom toho, že existují i jiné způsoby uspokojování: masáže, jemné mazlení a hlazení, nekoitální techniky. Vůbec se také nemusíte stydět za sexuální pomůcky.

"Zapojit erotické pomůcky do sexuálního života je dnes zcela přirozené. Rozmanitost těchto hraček je velmi vysoká a opírá se o účel, kterému mají sloužit. Ženský orgasmus podpoří například pulzátory, které stimulují silněji a intenzivněji než běžné vibrátory, či venušiny kuličky, které kromě vzrušení posilují pánevní dno," doporučuje Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon. Jak dodává, pomoci ženám dosáhnout kvalitního orgasmu mohou také vibrátory pro páry, vibrační kroužek, hřejivý masážní olej.

Návrat k plnohodnotnému milostnému životu prostě vyžaduje odhodlání a trpělivost. Pokud se nedaří déle než půl roku, je dobré vyhledat pomoc sexuologa - dřív, než bude pro vztah pozdě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sex po porodu. Jde to, ale dře to?

Táta spočítal, jaké škody způsobil malý syn: 250 000 Kč

3 základní chyby při domácím barvení vlasů

Co vidíte? Lidem zamotala hlavu optická iluze, zjistěte, jestli jste v menšině | Video: Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama