Porod? Horor i nejlepší zážitek: Záleží hlavně na vás!
Představa porodu nebyla nikdy jednoduchá a většina vašich známých to potvrzuje. Jak se s nastávajícím porodem vyrovnat?
V sedmém měsíci svého prvního těhotenství se Markéta budí s oroseným čelem. Vybavuje si útržky snu, noční můry o nadcházejícím porodu a miminku, plná bezmoci a strachu. Podobný sen k ní nepřišel poprvé. Co s tím?
Představa porodu nebyla pro ni nikdy jednoduchá a většina známých chmurná očekávání víceméně potvrzuje. Jana, její švagrová, dokonce o porodu ani nechtěla mluvit a teď prý kvůli němu chodí na terapii. Markéta nyní tiše doufá v epidurál a napadá ji, že by možná nejlepší byl císařský řez.
Porod? Nejlepší zážitek!
Před pár týdny však porodila její dobrá kamarádka Soňa. Byl to prý pro ni nejkrásnější zážitek v životě, hned by si ho zopakovala a dodává skoro bez nadsázky, že porod byl ještě lepší než sex.
Doporučujeme video: Domorodý porod v džungli, přirozený jako dýchání
Markéta na ni nevěřícně zírá a napadá ji, jestli Soňa přece jen nebyla pod prášky. Zároveň si všímá, jak Soňa drží Julinku a jak se na sebe obě dívají. Na rozdíl od většiny známých miminek Julinka neleží v postýlce pod hracím strojkem nebo v autosedačce, ale tráví většinu času u mámy, v náručí nebo v šátku.
Kočárek, který Markéta pomáhala Soně vybrat, zatím parkuje ve sklepě. Markéta se chvilku cítí oslněná představou idylického porodu a mateřství a v přetrvávajících obavách se krátce objevuje trhlina. Co když je Soňa jen exotickou výjimkou?
Nakažlivé obavy
Podobné otázky řeší řada těhotných žen. V naší společnosti je porod vnímán hlavně jako nepříjemná, bolestivá zkušenost, za kterou dostaneme odměnou miminko. Obavy z porodu jsou nakažlivé a podobně jako u nemocí se uchytí tam, kde najdou živnou půdu.
Strach z porodu není dobré přehlížet - naše tělo při porodu reaguje na pocit ohrožení tak, že postup porodu zbrzdí, nebo jej dokonce zastaví, a nerozlišuje přitom, zda je ohrožení reálné, nebo jen v naší hlavě. Z obavy se tak stane sebenaplňující se proroctví.
Porod jako horor
Jsou obavy reálné? Co říkají o porodních prožitcích statistiky? Až třetina žen si podle výzkumů z porodu odnáší negativní zážitky a kolem 2 % žen se musí po porodu vyrovnávat s posttraumatickou stresovou poruchou.
Čtěte také: Které ženy bude porod bolet?
Na druhé straně spektra porodních prožitků jsou ženy jako Soňa, které hodnotí svůj porod velmi pozitivně, nebo dokonce ho popisují jako orgasmický. Převážná většina žen se potom pohybuje někde uprostřed.
Vypadá to tedy, skoro jako by si člověk mohl hodit korunou - možná bude porod úžasný, ale možná taky ne. Nemůžeme si ho sice naprogramovat (pokud tedy nerodíme plánovaným císařským řezem), ale přesto můžeme hodně ovlivnit, jak bude vypadat.
Recept na průšvih
Jak by tedy mohl vypadat úspěšný recept na traumatický porodní zážitek? Ignorujte své obavy z porodu v průběhu těhotenství, poslouchejte a čtěte co nejvíce hororových porodních příběhů, o porodu předem raději nic nezjišťujte, nebo naopak přečtěte všechno, co se píše v internetových diskuzích (o předporodním kurzu ani neuvažujte!), porodnici vybírejte jen podle toho, jak blízko je od vašeho bydliště nebo že tam rodí všichni, a rozhodně si ji nechoďte prohlédnout předem.
Při porodu se na nic neptejte, nechte o všem rozhodovat lékaře a porodní asistentky (měla byste je vidět poprvé v životě), doprovod nechte na chodbě nebo raději rovnou doma a při porodu se soustřeďte na to, jak jsou kontrakce nepříjemné a ohrožující a jak vám dítě procházející porodními cestami ubližuje a určitě vás pořádně natrhne. Za to ho po narození nechte pěkně rychle odnést na novorozenecké oddělení.
Více o přirozeném porodu se dozvíte na Babyweb.cz>>
To vše dokonale vylepšíte, když navíc žijete v nefunkčním partnerství, v minulosti jste se potýkala s psychickými obtížemi a nemáte dostatečné ekonomické zázemí.
Nemůžete kontrolovat všechno
Ani druhý extrém - zarputilý boj a potřeba kontrolovat zdravotníky při porodu - není východiskem. Při porodu je důležité, aby se žena cítila bezpečně a obklopena lidmi, kterým důvěřuje. Když jde do porodu s velmi konkrétní představou a je připravená překonávat jakýkoli odpor při jejím prosazování, nejspíš se na porodním sále vytvoří nepřátelská atmosféra, která postup porodu nepodporuje.
Porod se navíc často odvíjí jinak, než žena očekává. Proto je dobré se realisticky podívat na to, co a jak můžeme při porodu ovlivnit, a pokusit se věcmi pohnout ve svůj prospěch.
Recept na pohodu
V první řadě začněte u sebe. Psychika těhotné však k mateřství dozrává stejně jako její tělo a je vhodné jí věnovat stejnou pozornost. Když žena cítí, že své prožitky už přestává zvládat anebo že některé myšlenky či obavy se jí stále vracejí, může být psychologická nebo psychoterapeutická pomoc užitečnou prevencí proti komplikacím při porodu.
Dále je dobré zajistit si co nejlepší podporu při porodu: přítomnost blízké osoby, duly či vlastní porodní asistentky představuje nespornou výhodu.
Navažte před porodem i při něm kontakt s personálem porodnice - konstruktivní, pozitivní komunikace jim pomůže vnímat vás jako partnera. Komunikací navíc získáte větší kontrolu nad tím, co se s vámi v průběhu porodu děje.
Porod není jako trhání zubu, které stačí přetrpět a prostě vydržet. Je to chvíle, kdy se z ženy stává matka a kdy se narodí její dítě. Výzkumy přesvědčivě prokazují, že vzpomínky na tento den mají moc ovlivnit, jak žena prožívá sebe jako matku a jaký vztah si vytvoří k dítěti. Dobrý porodní prožitek posiluje rodičovské sebevědomí, a pomáhá překonávat obtížné období prvních týdnů a měsíců mateřství. Proč tedy pro sebe a své dítě něco neudělat už na začátku vaší společné cesty?
Babyweb.cz, Aperio
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Mají syna s půlkou hlavy. Na civění lidí si zvykli
5 nejdražších panenství světa: Prodaly se za miliony?
Zajímavosti o mužích, které překvapí i manželku
Desatero pro dobrý porodní zážitek
- Zpracování vlastních obav ohledně porodu a mateřství.
- Přiměřeně pozitivní, realistická a široká očekávání.
- Kvalitní předporodní kurz.
- Pozornost věnovaná výběru porodnice a doprovázející osoby.
- Pozitivní a konstruktivní komunikace před porodem a při něm.
- Aktivní zapojení do rozhodování o tom, jaké zákroky budou provedeny.
- Porod s co nejméně rutinními intervencemi.
- Vědomá spolupráce s kontrakcemi a dítětem v průběhu porodu.
- Nerušený kontakt s novorozeným dítětem tělo na tělo.
- Integrace porodního zážitku do vašeho životního příběhu.