reklama

Po porodu mi visí kůže: Manželovi jsem odporná!

"Jsem úplně zoufalá. Ještě před rokem jsem byla modelka spodního prádla. Teď mám prsa jako balóny a místo břicha další, ale vyfouklý," stěžuje si Irena, maminka tříměsíčního syna Petříka. Její obavy jsou možná z větší části zbytečné, ale to jim neubírá na intenzitě.

Foto: Isifa/Thinkstock

"Jsem úplně zoufalá. Ještě před rokem jsem byla modelka spodního prádla. Teď mám prsa jako balóny a místo břicha další, ale vyfouklý," stěžuje si Irena, maminka tříměsíčního syna Petříka.

"Můj muž na mě vždycky postavu obdivoval, teď mu musím být odporná. Sice to nedává najevo, ale já si tak připadám," dodává.

Její obavy jsou možná z větší části zbytečné, ale to jim neubírá na intenzitě. "Po porodu nic nebude jako dřív. Taková je pravda, nikoli ovšem důvod k panice. Prsa i bříško změní tvar, jestliže se však váš váhový přírůstek v těhotenství pohyboval v normálu, mělo by se k němu časem vrátit i tělo. Víceméně. I kdybyste nemohla pár kilo shodit hned, netrapte se tím - vaše tělo procházelo po celých devět obrovskými změnami měsíců, dopřejte mu alespoň stejně dlouhou dobu na to, aby se dalo zpět do pořádku," radí pražská psycholožka Vlasta Svobodová.

Čtěte také: Pomoc! Jsem těhotná a čím dál víc tlustá...

"A co se týká vašeho partnera - dala jsme mu dítě, to je královský dar. Když jste pro to dokonce na přechodnou dobu obětovala část své krásy, měl by to ocenit,"dodává.

Diastáza aneb Rozestup břišních svalů

Irena je možná trochu postižená touhou po dokonalosti kvůli své profesi modelky. Některé ženy však mohou mít skutečný problém. Nazývá se diastáza a jde o rozestup přímých břišních svalů.

Doporučujeme: Zbavte se povolené kůže na břiše snadno a se slevou ZDE >>

"Rodila jsem před třemi lety a po těhotenství mi zůstal propadlý pupík. Nevím, jak nejlépe to popsat: při lehu i stoji vypadá pupík a jeho okolí oproti zbytku břicha jako jáma. I kůži kolem něj mám jakoby o číslo větší, než by bylo potřeba. Mrzí mě to, protože ačkoli mám zase zpět štíhlý pas, bříško na ukazování ani trochu není," stěžuje si čtenářka na webu o plastické chirurgii.

Jak se takový rozestup pozná? Pouhým pohledem podle tvaru břicha: položíte se na záda, nadechnete a s výdechem se pomalu začnete zvedat do sedu - stačí jen trochu odlepit ramena, abyste viděla na bříško. V tu chvíli už zabírají břišní svaly a břicho by mělo být rovnoměrně - více či méně - oblé. Jestliže vám na něm ale podélně v linii od hrudní kosti přes pupík vystoupí hřeben, máte rozestup břišních svalů. Vystouplý hřeben je místem, kde se ochablým svalstvem tlačí ven obsah dutiny břišní. Někdy jde dokonce pozorovat i pohyb střevních kliček.

Jak se diastázy zbavit?

Jde o důsledek rychlého narůstání miminka v bříšku - pod jeho náporem se vaz zvaný linea alba, který spojuje pravý levý přímý břišní sval vytáhl a ztratil pružnost. Jeho síla ochabla. Po porodu se potom rozestoupí  a nedokáže správně fixovat polohu svalů.

Jak se diastázy zbavit? Hlavně moc necvičte! Stačí péče o miminko - ohýbání se k němu, jeho zvedání, přetáčení a nošení rozestup zhorší, natož klasické sedy-lehy nebo dokonce sklapovačky. Proto bříško co nejvíc šetřete, případně můžete použít stahovací pás. Zato vám pomohou šetrné dýchací cviky. Základem je dechová vlna, kdy šetrně procvičíte bránici: v lehu na zádech, nohy mírně pokrčené na šíři boků, nadechujete do břicha a pomalu až na doraz vydechujete, napřed z břicha, potom i z hrudníku. Pomůže také cvik na posílení pánevního dna.

A mažte - v podstatě je jedno čímkoli. Všechny krémy určené na zpevnění bříška po porodu fungují podobně, důležitá je pravidelná masáž. A kdyby bylo úplně nejhůř, zachrání vás plastická chirurgie. Při abdominoplastice chirurgové odstraní nadbytečnou kůži a vypnou ji, zůstane jen jizva v podbřišku na úrovni pubického ochlupení. Cena zákroku se pohybuje okolo padesáti tisíc korun.

Jak jste se smířila se změnami těla po porodu? Jste ten typ, který těhotenství skoro nepoznamenalo? Nebo jste naopak byla zaskočená rozsaehm "katastrofy"? Jaký je váš tip na to dostat se zpět do kondice? Poraďte ostatním pod článkem!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Manžel má peníze. Chce jen plodit, ale starat se odmítá

Proč muži podléhají ňaderné přitažlivosti?

Živá reportáž: Čtyřicítka na swingers party!

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama