reklama

Otravy dětí jedem: Kdy pomůže černé uhlí a kdy škodí?

Co uděláte, když vaše dítě spolkne prášek na praní, list z jedovaté kytky nebo léky určené babičce?

Foto: Thinkstock

Nejvíce ohroženou skupinou obyvatelstva z hlediska náhodných otrav jsou děti ve věku do pěti let. A převážná většina dětských otrav se přihodí přímo v domácnosti, nejčastěji v kuchyni. Na vině je téměř vždy nepozornost dospělých.

Když už dojde na nejhorší, znáte první pomoc? Víte, jak se zachovat? Co uděláte, když vaše dítě spolkne prášek na praní, list z jedovaté kytky nebo léky určené babičce?

V první řadě - nepropadejte panice. První pomoc při otravách se totiž mění podle druhu požité látky. A může zachránit život, zatímco nevhodná opatření postiženému ještě přitíží. Proto pozorně čtěte dál.

Uhlí hodně pomůže

Důležitou roli při záchraně hraje tzv. aktivní uhlí (lidově černé uhlí), které má schopnost vázat na svůj povrch velké množství jedovaté látky. Účinným pomocníkem je především u nehod s léky a rostlinami. Není ale všespasitelné a nefunguje jako univerzální lék na všechny otravy.

Čtěte také: Co spolklo vaše dítě: Hovínko, psí žrádlo, žvýkačku?

Pokud už se nehoda stala, mějte na paměti, že včasná identifikace látky umožní cílenou léčbu a zvýší vyhlídky na brzké uzdravení. Snažte se zajistit materiál, který dítě požilo:

  • U komerčních přípravků schovejte obal, etiketu či zbytek látky. Vypláchněte ústa, ale bez porady s lékařem nevyvolávejte zvracení! Pokud budete podávat nápoj, potom nejlépe vlažný čaj nebo vodu.
  • V případě léků uchovejte nejlépe celé balení se zbytkem léků i krabičku s příbalovým letákem, v nouzi aspoň samotnou tabletku. Kontaktujte lékaře. Bez porady s ním nevyvolávejte zvracení.
  • U rostliny s sebou vezměte pokud možno reprezentativní vzorek - nejen samotné plody, ale celou rostlinu, kterou dítě ochutnalo. Vyndejte zbytky z úst, vypláchněte je a podejte několik tablet aktivního uhlí. Kontaktujte lékaře.
  • Při podezření na otravu houbami je třeba vzít k lékaři na rozbor zbytek jídla, případně vzorek zvratků či průjmovité stolice.

Co bude chtít lékař vědět?

  • Kdy se nehoda stala?
  • Jaký je věk a jaká hmotnost postiženého?
  • Jaká látka je příčinou otravy?
  • Jaké bylo množství požité látky?
  • Jaké má postižený příznaky?
  • Jaká opatření byla provedena?

Nejnebezpečnější škodiči

Odstraňovače usazenin v odpadech, čističe potrubí (Krtek, Fredy): Často obsahují různé množství hydroxidu sodného. Tato silná zásada způsobí v dotyku s vlhkostí poleptání dutiny ústní, v případě polknutí pak hrozí poleptání a postižení jícnu, eventuelně i žaludku. Ústa důkladně vypláchněte, nabídněte dítěti k pití sklenku vody nebo mléka, ale nevyvolávejte zvracení ani nepodávejte aktivní uhlí. To by znesnadnilo hodnocení lékařského nálezu. Ale nenuťte ho do pití, pokud nechce. Ihned kontaktujte lékaře!

Doporučujeme: Co dělat, když dítě spolkne - kuličku, vosu, baterii...

Odstraňovače vodního kamene (Dekalko, Kronstar, Kamenožrout): Celá řada těchto přípravků obsahuje silné anorganické kyseliny, které mohou dráždit až leptat sliznice. První pomoc je stejná jako v předchozím případě.

Přípravky s čistícím a dezinfekčním účinkem (Savo, Larrin, Domestos, Cif): Některé mohou obsahovat kyselinu chlorovodíkovou, fosforečnou, alkoholy, chlornan sodný, saponáty ale i hydroxid sodný. Pokud se objeví po požití potíže, je třeba vždy zjistit název a pokud možno přesné složení produktu a kontaktovat lékaře.

Nemrznoucí kapaliny (Fridex): Kapaliny do chladičů automobilů, brzdové tekutiny a kapaliny do topných soustav většinou obsahují etylenglykol, který je zodpovědný za jejich toxicitu. Požití poškozuje ledviny. Kvůli příjemné nasládlé chuti může dojít k vypití velkého množství látky s následkem těžké, eventuelně smrtelné otravy! Jako protijed se podává zředěný alkohol.

Muchomůrka zelená: Otravu , nejjedovatější českou houbou mají na svědomí toxiny, které způsobují závažné postižení jater a ledvin. Těžké otravy houbami mohou končit smrtí. Jakmile vznikne podezření na otravu, nelze váhat. Pokuste se vyvolat zvracení, podat co nejvíce tablet aktivního uhlí (klidně i deset) a hodně tekutin. Uchovejte zbytky jídla, zvratky nebo průjmovitou stolici postiženého a dopravte je spolu s postiženým co nejrychleji do nemocnice.

Zmije obecná: V našich podmínkách jediný volně žijící jedovatý had. Uštknutí je nebezpečné zvláště pro děti a oslabené dospělé. Ránu nikdy nevysávejte ani nerozřezávejte. Postiženou končetinu podložte dlahou a znehybněte, místo vpichu je možné desinfikovat. Vždy zajistěte transport do zdravotnického zařízení.

zdroj: Toxikologické informační středisko

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Největší omyly rodičů při péči o miminko

Posmrtné zkušenosti: Existuje nejen nebe, ale i peklo!

Poznáte otravu z hub? Příznaky, prevence a rady!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama