reklama

Co dělat, když dítě spolkne - kuličku, vosu, baterii...

Více než polovina dětských úrazů se stane doma. Ani nestihnete mrknout, natož tomu zabránit. Co teď? Záleží na tom, co spolklo.

Foto: Isifa/Thinkstock

Více než polovina dětských úrazů se stane doma. Ani nestihnete mrknout, natož tomu zabránit. Co teď? Záleží na tom, co spolklo.

Malé dítě strká do pusinky skoro všechno, ústa mu slouží nejen jako sídlo chuti, používá je také jako hmatový orgán. Zle je, když se tak do trávicího traktu dostane něco škodlivého, nebo když něco uvízne, kde nemá. Může to být pevný malý předmět - kulička, část hračky, velký, nedostatečně rozkousaný kus jídla. Ale také úklidová chemikálie, baterie z ovladače na autíčko nebo dokonce živá vosa. Každý ze zmíněných příkladů vyžaduje úplně jiný přístup. Víte jaký?

Pevná překážka

Pokud prcek spolkl drobný kulatý nebo oblý předmět, obvykle stačí sledovat obsah pleny. Při troše štěstí se v žaludku obalí zbytky potravy a do 24 hodin vyjde se stolicí. To se ovšem netýká ploché knoflíkové baterie. Na první pohled banální záležitost se může změnit v drama, kdy jde o život. Látky obsažené v baterii začnou leptat sliznice a dítěti hrozí otrava a vnitřní krvácení. Změny nastávají už po minutě. Je proto nutné dopravit ho co nejrychleji do nemocnice, nejlépe takové, která se specializuje na endoskopické výkony - ORL ve fakultních nemocnicích. Jestliže má předmět ostré hrany nebo si dítě stěžuje na bolesti bříška, je třeba vyhledat pomoc lékaře.

Spolknutá baterie může dítě zabít: Více se dozvíte ZDE >>

Pokud dítě začne lapat po dechu, sípat nebo vydávat hvízdavé zvuky, snaží se plakat, ale nejde mu to, a modrá kolem rtů, dusí se pevnou překážkou v dýchacích cestách. Jednejte ihned, záleží na tom jeho život. Vyndejte překážku z úst, pokud to jde. Nejde? Opřete dítě o své předloktí obličejem dolů a dlaní je několikrát silně a krátce uhoďte do zad. Je-li překážka vysoko v hrtanu, možná se vám ji tak podaří odstranit. Neposkočila dost vysoko? Položte dva prsty na dolní část hrudní kosti a párkrát zatlačte směrem k ústům. Nic nepomohlo? Hned volejte záchranku.

Otrava chemikáliemi

Základem je prevence - čisticí a prací prostředky, léky či hnojiva skladujte mimo dosah dětí a pod zámkem. Pokud k otravě přesto dojde, uschovejte zbytky látky nebo aspoň vzorek zvratků pro lékaře. Sledujte příznaky, abyste mohli informovat lékaře. Když dítě obtížně dýchá nebo je v bezvědomí, uložte ho do stabilizované polohy na boku  a okamžitě volejte rychlou záchrannou službu.

Doporučujeme: Část mozku máme v břiše aneb Pocit hnusu zachrání život

Množství látky, která se vstřebá do organismu, omezíte podáním živočišného uhlí nebo vyvoláním zvracení. Pozor - neplatí při poruchách vědomí nebo při poleptání, ať už kyselinou či louhem. To byste sliznici poškodili ještě víc. Při poleptání podejte vodu, ta naředí škodlivinu a zmírní účinky.

Vosa, včela, sršeň

Stačí vypít včelu nebo vosu ve sklenici šťávy, a je hodně zle. Otok po žihadle v dutině ústní, na jazyku, v krku či v hrtanu a jícnu může způsobit zúžení dýchacích cest a následné udušení. Ihned volejte rychlou lékařskou službu. Před jejím příjezdem nechejte postižené sedět ve stínu. Otok můžete zmírnit cucáním ledu nebo zmrzliny. Alergici by  vždy měli mít po ruce antihistaminikum a silní alergici, u kterých hrozí anafylaktický šok, by měli být vybaveni injekčním perem, které se snadno aplikuje do svalu a obsahuje dávku adrenalinu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dědičné prokletí: Mají sedm dětí, vědí že oslepnou

Chytřejší než Einstein - Nobelova cena ve 12 letech?

Nemůžete překonat únavu? Zkuste "zásadovat" tělo


reklama
reklama
reklama