reklama

Nesnesitelná tchyně? Oddělte ji pevným plotem!

Možná vás příliš kritizuje, možná vyžaduje příliš pozornosti anebo chce, aby všechno bylo po jejím. Nemáte ji ráda, ale nějak s ní vyjít musíte, vždyť je to matka vašeho muže a babička vašich dětí.

Foto: Isifa/Thinkstock

Možná vás příliš kritizuje, možná vyžaduje příliš pozornosti anebo chce, aby všechno bylo po jejím. Nemáte ji ráda, ale nějak s ní vyjít musíte, vždyť je to matka vašeho muže a babička vašich dětí.

Spousta zralých žen je úžasnými babičkami a svoji roli v rodině zvládají s grácií a milou vstřícností. Většina babiček vyjde mladým rodičům alespoň občas vstříc. No a pak jsou ty, o nichž kolují zlé vtipy. Není jich moc, ale když se nepovedou, dokážou partnerům a partnerkám svých dětí pořádně zatopit i v horkém létě. Nesnesitelné tchýně bohužel také existují. Kde se berou?

Matka matky mojí matky

Zlé tchýně se rodí z problémových matek. Problémy vznikají všude tam, kde matky vnitřně nepropustily své dospělé děti do samostatného života. Mohou za to nejen ony, ale i jejich „děti" - pokud nepochopily, že musí žít život po svém nezávisle na rodičích.

Více o tchyních všeho druhu se dozvíte na Babyweb.cz

Psychologové tomu říkají nedokončená separace. Jde o jev poměrně častý, který se obvykle táhne v rodině po několik generací. Když se podíváte, jakou matku měla vaše nesnesitelná tchyně, obvykle objevíte nesnesitelnou starou dámu na zabití... Jaké jsou nejčastější typy problémových tchyní? Proč nám vlastně tak komplikují život? A co se s tím dá dělat? 

Zasloužilá matka

Má příliš mnoho lásky k synovi. Její životní role je být matkou. Perfektní mateřství jí dává pocit vlastní hodnoty, proto se ho nedokáže vzdát ani v době, kdy už je jejímu synovi čtyřicet. Nemá moc kamarádek a už vůbec ne koníčky či vlastní kariéru. Stará se o syna, seč může, a věčnou péčí si ho zavazuje.

Doporučujeme: Hitparáda nejstrašnějších tchyní, skutečné příběhy

Všechno umí nejlíp a velmi ráda kritizuje snachu, která jí chlapečka „ukradla". Ona přece má svíčkovou vždycky svíčkovější! V nejhorším případě se může stát, že tchyně začne snachu z její mateřské role vytlačovat.

Rodinná diktátorka

Má příliš mnoho lásky sama k sobě. Je dominantní a agresivní, odpor nesnese. Ráda se hádá a vždycky musí být po jejím. Tchán žije obvykle pod pantoflem. Rozumná dohoda není možná. Aby se okolí vyhnulo konfliktům, raději ustoupí. Na první pohled působí dojmem silné osobnosti, ve skutečnosti jsou to úzkostné charaktery, které manipulací a kontrolou bojují proti vlastní nejistotě. Do stabilního repertoáru takových matek patří ponižování.

Citová vyděračka

Vyžaduje příliš mnoho lásky od ostatních. Je citově vyhladovělá, nerozhodná, často dlouhodobě bez partnera. Potřebuje neustálou péči, podporu a pozornost. Působí dojmem ušlápnuté chudinky. Věší se psychicky na ostatní, zejména na své děti. Je mistryní ve vyvolávání pocitů viny. Tyto matky často emočně postaví syna na místo partnera, což je nejen forma zneužívání, ale samozřejmě to vyvolává konflikty - snacha je pro ně jasnou konkurentkou.

Jak se bránit? Postavte plot!

Základem je mít podporu partnera. Váš protějšek si musí uvědomit, že je v první řadě manžel a otec a až potom syn. Pak nebude řešení závislé na tchyni, ale na vás dvou.

Čtěte také: Nejlepší vtipy o tchyních - proč ty paní nikdo nemá rád?

Na všechny tchyně platí zdravé hranice - postavte té vaší pomyslný plot. Ať je to plot pevný, který jednoznačně oddělí vaše a její území. Jasně, ale v klidu stanovte pravidla: třeba že maminka bude chodit na návštěvy k vám po předchozí dohodě, nikoli si odemykat vlastním klíčem, kdykoli ji to napadne. Zároveň ale musíte respektovat její teritorium. Pokud ona hlídá vnuka, neříkejte jí, jak to má dělat. Už to umí - vašeho muže přece vychovala dobře, jinak byste ho nemilovala.

A nechejte uprostřed plotu velkou branku s panty hladce naolejovanými dobrou vůlí. Vždy poděkujte mamince svého muže za hlídání vnoučat, pochvalte ji, že vám moc pomáhá. Buďte na ni hodná - určitě vám to vrátí.

Nebo snad ne? Existují notorické semetriky, se kterými se nelze po dobrém shodnout? O tom můžete diskutovat pod článkem.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tchyně je zlatá, tchán mi otrávil život

Část mozku máme v břiše aneb Pocit hnusu zachrání život

Byl jsem šťastně ženatý. Než jsem potkal ji.


Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama