reklama

Nesnesitelná muka při kojení: Jak tomu předejít?

Kojení může být neopakovatelná intimní a něžná záležitost nesdělitelná nikomu kromě maminky a jejího děťátka. Stejně tak se však může změnit v noční můru - zvlášť pokud ženu začnou trápit popraskané bradavky. Jak tomu předejít?

Foto: Isifa/Thinkstock

Kojení může být neopakovatelná intimní a něžná záležitost nesdělitelná nikomu kromě maminky a jejího děťátka. Stejně tak se však může změnit v noční můru - zvlášť pokud ženu začnou trápit popraskané bradavky. Jak tomu předejít?

Zkušenost s bolestivými nebo rozpraskanými bradavkami má téměř každá maminka, která své miminko alespoň chvíli kojila. Právě tato potíž bývá jednou z nejčastějších příčin, proč ženy přestávají kojit hned v prvních týdnech po narození. A to je škoda. Důvodem rozpraskaných bradavek totiž často bývá pouze špatné přiložení nebo nesprávná technika kojení.

Už jsem chtěla skončit

"Poprvé mi bradavky popraskaly hned druhý den v porodnici. V kombinaci s nalitými prsy to byl opravdu horor. Těšila jsem se, jak si budeme kojení užívat já i moje dcerka a místo toho jsem se bála každého jejího probuzení, protože kojení mne opravdu hodně bolelo. Pomohla mi až laktační poradkyně, kterou jsem si zavolala, když už jsem byla opravdu zoufalá a zvažovala jsem, že kojení po dvou týdnech nepředstavitelných muk ukončím," říká maminka šestiměsíční Agátky.

Nakonec stačilo, aby holčičku přikládala k prsu v jiné poloze a kontrolovala, že má v pusince celou bradavku včetně dvorce.

Základem je správná technika

Mnoho maminek si také myslí, že příčinou popraskaných bradavek bývá dlouhé sání miminek. Podle odborníků však délka sání vliv na vznik rozpraskaných bradavek nemá. Snad jedině tehdy, pokud si vaše děťátko zvykne usínat při kojení s vámi v posteli a v noci vás používá místo dudlíku... Tomu se snažte předcházet - jak kvůli vám, tak i kvůli miminku.

Jak jsme již zmínili na začátku, nejdůležitější z hlediska prevence je správná technika kojení. Od samotného začátku se snažte při kojení střídat různé polohy, aby tlak na bradavku byl vždy v jiném místě. Důležité je také kontrolovat, zda se miminko správně přisaje - tedy uchopí celou bradavku.

Více o kojení se dozvíte na Babyweb.cz

"Svým maminkám také radím, aby si po kojení prsa neomývaly, a rozhodně ne mýdlem, které ještě více vysušuje, ale naopak je nechaly na vzduchu oschnout, nejlépe s kapkou mateřského mléka," říká laktační poradkyně Lucie Stavárková. "Někdy také brání správnému přiložení příliš nalité prsy. Pokud cítíte, že jste již připravená na další kojení a miminko spinká, zkuste trochu odstříkat, ale pouze do pocitu uvolnění, abyste zbytečně nepodporovala zvýšenou tvorbu mateřského mléka."

Na vložky do podprsenky pozor

"Jakmile chcete kojení ukončit a miminko se bradavky samo nepustí, násilím jej neodtrhávejte, ale vsuňte mu do vnitřního okraje koutku úst malíček a teprve poté ho od prsu odtáhněte," radí laktační poradkyně. Vhodné je také nabídnout miminku nejdříve nebolavý prs a teprve až ve chvíli, kdy se mléko začne z bolavého prsu samo uvolňovat, prsa vyměnit, miminko nebude muset tak silně sát.

"Vložky do podprsenky sice pomáhají udržovat prs v suchu, ale ty méně kvalitní mohou pouštět vlas a jemnou pokožku bradavky tak ještě více dráždit," upozorňuje Lucie Stavárková.

4 tipy pro rozbolavělé bradavky

  • Vyzkoušejte šalvějové zábaly, které přiložíte na prsy po kojení - stačí 10 až 15 minut.
  • S mastičkami zacházejte opatrně, ne všechny pomáhají a nemusí "chutnat" vašemu miminku. Spíše si zkuste bolavou bradavku pomazat vlastním mateřským mlékem, které má samo o sobě léčivé účinky.
  • Před kojením prsa lehce rozmasírujte a nahřejte. Mléko se bude lépe uvolňovat a miminko nebude muset tak silně sát.
  • Pro rychlé hojení popraskaných bradavek se také doporučuje hydrogel, buď ve formě náplasti nebo gelu. Jde o vlhké hojení, které nejenže je rychlejší, ale také při něm nevzniká strup.

Stříbro zničí bakterie

Pokud vám na rozpraskané bradavky nic nepomáhá, můžete vyzkoušet také novinku, kterou jsou tzv. stříbrné kloboučky. Jde o kloboučky ze stříbra, které se přikládají mezi kojením na podrážděnou bradavku.

Je-li bradavka poškozená, popraskaná nebo jen začervenalá, znamená to, že na jejím povrchu se množí nežádoucí bakterie, které znesnadňují hojení. Kationt stříbra je tak malý, že pronikne až do DNA bakterie a přeruší její životní funkce. Jakmile jsou díky stříbru zničeny, kůže se tak může mnohem rychleji hojit. Zlepšení lze vidět již po prvních hodinách používání.

Velkou výhodou těchto stříbrných kloboučků je fakt, že mají téměř neomezenou životnost. I když je jejich pořízení finančně náročnější (stojí přes 1000 Kč), můžete je schovat pro dceru nebo později půjčit kamarádce.

zdroj: Babyweb.cz, dulakporodu.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rodit ženy musí, ale do porodů nemají co mluvit!

Vážné varování: Nesahejte těhotným na břicho!

Diagnóza z jazyka je snadná

Diaby: Nesla jsem si domů nože a řešila, jak to skončit. Bylo úlevné to pojmenovat | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama