reklama

Neprojdou! aneb Ženské alternativy kondomů

Různé formy ženské bariérové antikoncepce představují možné řešení pro ženy, které se chtějí vyhnout otěhotnění a zároveň se nebojí trochu experimentovat.

Foto: Isifa/Thinkstock

V poslední době se otevřeně diskutuje o možných rizicích spojených s užíváním hormonální antikoncepce. Mnoho žen, které tuto formu ochrany proti početí nechtějí nebo nemohou používat, hledají jiné, k tělu šetrné a přitom uživatelsky pohodlné metody antikoncepce.

Různé formy ženské bariérové antikoncepce představují možné řešení pro ty ženy, které se chtějí vyhnout otěhotnění a zároveň se nebojí trochu experimentovat.

Už staří Egypťané

Mužská bariérová antikoncepce, tedy kondom, je dobře známá. Ženská bariérová antikoncepce už o něco méně, přitom má přinejmenším stejně dlouhou a zajímavou historii jako její pánská obdoba.´

Čtěte také: Antikoncepce v době kojení: Mýty a fakta

Pesary vyrobené z krokodýlího trusu a medu se používaly už ve starém Egyptě. V Číně a Japonsku si ženy přikládaly na děložní čípek hedvábný papír a středověké Francouzky zase používaly smotek látky namočený ve víně.

Nehledě na použitý materiál zůstává základní myšlenka bariérové antikoncepce stále stejná, a to jak mužské, tak ženské: Cílem je mechanicky zabránit splynutí spermie a vajíčka. Následující přehled zahrnuje nejčastější metody ženské bariérové antikoncepce, které jsou dostupné i na českém trhu.

Ženský kondom

Vypadá podobně jako kondom mužský, je ale delší a vyrobený z pevnějšího materiálu, polyuretanové umělé hmoty. Na obou koncích má ohebné kroužky. Jeden z nich se zavádí hluboko do pochvy k děložnímu čípku, druhý zůstává u poševního vchodu. Celá pochva je tedy kondomem pokryta, a tak ženský kondom chrání nejen před otěhotněním, ale také proti přenosu pohlavních chorob.

Více o antikocepci se dozvíte na Babyweb.cz>>

Výhodou je, že může být zaveden až osm hodin před stykem a že ho mohou používat i alergici na latex, z něhož jsou obvykle vyráběny pánské kondomy. Méně příjemná už je cena, která je mnohonásobně vyšší než u kondomů pro muže. Některé uživatelky a jejich protějšky si také stěžují na určitou neestetičnost, obtížné zavádění, šustění a nekomfortní pocity při styku. I přes tyto výhrady zůstává ženský kondom jedinou ochranou před pohlavně přenosnými chorobami, nad kterou má plnou kontrolu žena. Jeho účinnost se pohybuje mezi 79 - 95 %.

Diafragma, poševní pesar

Gumový klobouček, jehož lem je vyztužen kovovou spirálou, byl objeven údajně už v roce 1881. V pochvě drží tak, že jeho zadní okraj leží v zadní poševní klenbě a přední okraj směřuje ke stydké sponě. Tím je pochva přepažena (diafragma vlastně znamená přepážka) na dvě části a sperma zadrženo před pesarem.

Diafragma se vyrábí nejčastěji z latexu a v několika velikostech - od 55 do 110 mm v průměru. Vhodnou velikost musí ženě pomoci vybrat gynekolog pomocí sady měřicích kroužků, protože rozměry pochvy se u každé ženy mění v závislosti na věku, počtech porodů a dalších faktorech. Je velmi důležité, aby pesar opravdu dobře přiléhal ke stěnám pochvy, a mohl tak plnit svůj antikoncepční účel. Zároveň by diafragma neměla být ani příliš velká, protože pak by utlačovala močové cesty.

Ani dokonale zavedená diafragma však neposkytuje dokonalou ochranu proti početí. Účinnost diafragmy samotné je 84 %, dramaticky se ale zvyšuje přidáním spermicidu, a to na cca 97 %.
Důležité rovněž je, že pesar musí v pochvě zůstat přinejmenším šest hodin po souloži. Tato doba by měla být dostatečná k tomu, aby spermie, které v poševním prostředí nemají tak dlouhou životnost, jako když se dostanou až k děložnímu hrdlu, ztratily schopnost doputovat k vajíčku.

Poševní pesar není možné používat při zakloněné děloze ani při prvním pohlavním styku. Výhodou je, že je to pomůcka pro opakované užití, při dobré péči vydrží zhruba rok až dva.

Cervikální klobouček

Cervikální klobouček, známý též jako FemCap podle firmy, jež ho vyrábí, je vlastně vylepšený druh pesaru. Zatímco klasický poševní pesar pokrývá spolu s čípkem také část poševní stěny, cervikální klobouček se přisává pouze na děložní čípek, kde mechanicky brání kontaktu spermie s vajíčkem. Vyrábí se ve třech velikostech z lékařského nealergického silikonu podobně jako menstruační kalíšek, jenom je mnohem tenčí a menší.

S výběrem správné velikosti si žena poradí i bez konzultace s lékařem. Nejmenší velikost je určená pro ženy, které nerodily, střední pro ty, které rodily císařským řezem, a největší pro ženy porodivší vaginálně.

Nasazení kloboučku na děložní čípek vyžaduje určitý cvik. FemCap má naštěstí tu výhodu, že může být zaveden až 48 hodin, takže není nezbytně nutné s jeho aplikací vyčkat na romantickou chvilku těsně před aktem, ale lze si ho v klidu zavést už o pár hodin dřív. Na druhou stranu - používání cervikálního kloboučku (stejně jako ostatních forem ženské bariérové antikoncepce) úplně nepřeje spontánním akcím.

V ostatních ohledech však FemCap přináší takřka samá pozitiva. Opakovaně ho lze používat rok až dva. Je vyroben z materiálu, který nevyvolává alergické reakce. Při styku ho necítí žena ani partner. Není škodlivý zdraví a nenarušuje přirozený ženský hormonální cyklus. Je vhodný i pro kojící ženy. Jeho spolehlivost je zhruba 96%. Účinnost lze ještě navýšit použitím spermicidu nebo kombinací s dalšími metodami ochrany proti početí, jako je sledování plodných dnů nebo přerušovaná soulož.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Darování spermatu? Klidně! Od mého muže? Nikdy!

Cítím, že mi odcházíš aneb Když sen zvěstuje smrt

Pesar: Je ještě vůbec k sehnání?

reklama
reklama
reklama