reklama

Darování spermatu? Klidně! Od mého muže? Nikdy!

Darování spermatu není úplně špatný kšeft, ale co vědomí, že někde třeba pobíhá skvělý kluk nebo krásná malá princezna, kteří jsou vaši, a přitom je nikdy nepoznáte? A co na to vaše žena?

Foto: Isifa/Thinkstock

Darovat můžete leccos: srdce, játra, rohovku... ovšem až po smrti. Za života snad jen párovou ledvinu, krev - a sperma. Poslední jmenované není úplně špatný kšeft, s vynaložením minimální námahy si vyděláte okolo 500 Kč za půl hodiny. Ale...

Jde sice o plat renomovaného advokáta za činnost, na kterou má patent každý mužský, má to však několik zádrhelů. Jednak není moc důstojné vydělávat si intimitou. Chlapečky odmalička učí, alespoň v osvícených rodinách, že sebeuspokojení sice není hanba, ale že jde o věc soukromou, která nepatří ke stolu. A teď - objednáváte se u sestřičky, plastový kelímek vám dává do ruky jiná sestřička, další ho potom naplněný přebírá... A všem je jasné, co jste mezitím dělali.

Čtěte také: Darování spermatu: Co za to? A co je třeba vědět?

Ale hlavně - co vědomí, že někde třeba pobíhá skvělý kluk nebo krásná malá princezna, kteří jsou vaši, a přitom je nikdy nepoznáte? Je to povznášející pocit být rozsévačem, nebo spíš pěkná depka? A jak velké je riziko incestu, když se do sebe zamilují nositelé vašich genů, aniž by měli tušení, že jsou sourozenci?

Jak to probíhá?

Napřed muže čeká spousta zdravotnických testů a rozbory krve i spermatu, aby byla naprostá jistota zdravého vzorku. Možná vás to překvapí, ale projde asi každý desátý zájemce. Docela dost mužů přitom bývá zaskočeno upozorněním, že by si místo darování měli spíš nechat sperma zamrazit na horší časy pro sebe, protože jejich spermiogram je špatný a za pár let se ještě zhorší. To je totiž trend současnosti - kvalitní sperma se stává velmi nedostatkovým zbožím.

Pokud muž projde zdravotními testy, musí alespoň tři dny před odběrem sexuálně abstinovat, aby bylo ve vzorku co nejvíc spermií. Kvůli dostatečnému množství se chodí opakovaně třikrát i víckrát. Pokaždé dostane dárce minimálně 500 Kč.

Ani samotný odběr není žádná velká zábava: malá místnost s věšákem, toaletou, židličkou, televizorem s DVD a spoustou pornočasopisů představuje všechno možné, jen ne vzrušující atmosféru. Tím víc se ozývá stud. Hlavně nezapomenout zamknout!

Jak se na to dívají ženy?

Většinou chápou druhou stranu mince - touhu jiné ženy po miminku. Pokud je dárce anonymní, je jim jedno, kolik a čích dětí kde běhá. Když si ale představí, že by tím dárcem byl jejich manžel, rázem vše cítí úplně jinak. Nejde přitom o samotný, byť nepříliš důstojný akt. Nelíbí se jim myšlenka, že by jejich dítě mohlo mít někde nevlastní sourozence, byť zcela anonymní. Závěr je jednoznačný: Darování spermatu? Z obecného hlediska velmi užitečná záležitost. Od mého vlastního muže? Nikdy!

Jaké jsou požadavky?

Ani pro páry, které nemohou mít děti, není oplodnění cizím spermatem lehká volba. Zjišťování příčin neplodnosti mívá většinou podobný průběh. Nejdřív obíhá lékaře žena, přestože její vyšetření jsou mnohem nepříjemnější a náročnější a přestože skoro dvakrát častěji bývá problém na straně muže. Teprve po zjištění, že je žena zdravá, přijde na řadu partner. Ten vyšetření dlouho odkládá - a když se nakonec zjistí, že problém je opravdu v něm, odmítá tento fakt přijmout: To přece není možné, abych já! Teprve po dlouhém přemlouvání souhlasí s oplodněním manželky cizím spermatem.

Argumentem bývá rezignace: Pořád je lepší anonymní dárce než atraktivní šéf od manželky z práce! Tak má aspoň šanci, že mu dítě bude podobné. Při darování spermatu totiž převládají dva základní požadavky: aby byl dárcem vysokoškolák a aby se co nejvíc podobal manželovi.

Vyberte si on-line!

Jak si vybrat? Klidně po internetu. V češtině třeba z databáze společnosti SpermBank International, která nabízí anonymizované informace. Zahrnují věk, krevní skupinu, údaje o výšce a hmotnosti dárce, jeho vzhledu a dosaženém vzdělání. Stačí do tabulky on-line zadat své požadavky: rasa, národnost, barva očí, barva a typ vlasů, astrologické znamení a vyskočí vám Adonis, Baldr, Boreas, Juan, Diego, Erik, Ferda, Odin, Thor, Zeus... Modrooký, hnědooký, velký, malý, s vlasy světlými či tmavými, vlnitými či rovnými - jen si račte vybrat!

Tak co, šli byste do toho? Nebo je podle vás snadnější cestou adopce? Či se snad obejdete bez dětí, když už to matka příroda tak chtěla? O tom všem můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Syndrom týraného tatínka aneb Máte doma tyranosaura?

Pamatuji si na život v děloze! Je to vůbec možné? Ano!

Bolest v podbřišku: Pozor, může být nebezpečná

Víte, že...

  • ... v západním světě se nedaří počít dítě přirozenou cestou každému 6. páru?
  • ... v 50 % případů je problém u muže a toto číslo roste?
  • ... ve 30 % případů je problém u ženy a toto číslo se nemění?
  • ... běžně mají muži 20 - 40 mil. spermií v 1 ml ejakulátu?
  • ... ejakulát vhodný k zamražení obsahuje minimálně 70 mil. spermií v 1 ml?
  • ... v ČR může vzniknout z jednoho vzorku maximálně 5 dětí?
  • ... sperma lze darovat pouze páru, který prokazatelně nemůže mít děti?


 

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama