reklama

Nejoblíbenější dětská jména roku 2013: Tipnete si?

Pojďte se s námi podívat na favority loňského roku. U prvních deseti nás nečeká velké překvapení, v nepatrných obměnách se stále opakují. Zajímavé je však sledovat trendy, kterým vládne móda.

Foto: Isifa/Thinkstock

Pojďte se s námi podívat na favority loňského roku. Mezi prvními deseti sice nečeká velké překvapení, zajímavé je však sledovat trendy. U kluků jsou třeba v kurzu Matýskové všeho druhu, u holčiček zase Emičky. I když jich ještě není nejvíc, dynamika obliby těchto jmen je velmi silná.

Víc fantazie se projevuje při výběru dívčích jmen, jejichž obliba častěji podléhá změnám. Maminky totiž dají na módu, takže holčičky dostávají různorodější jména. I když se pořadí těch nejoblíbenějších moc nemění, počet holek pojmenovaných jedním z deseti nejfrekventovanějších jmen je obvykle nižší než stejné číslo u kluků. Zato celkem mají malé slečny více různých jmen.

Doporučujeme: Odolen, Háta, Dobroš aneb Česká jména v průběhu staletí

Nicméně také u chlapečků jsou vidět "skokani", kteří se v posledních několika letech náhle vyšvihli na výsluní zájmu. Mezi kluky je to Matyáš i obdoba jména Matěj, na popularitě nabývají také Šimon, Dominik, Štěpán, Patrik, Sebastian a Tobiáš. U holčiček jsou sice vidět stálice, nicméně ty nemohou dynamikou obliby konkurovat Emě. Přibývá také hodně Viktorií a Sofií. Pojďme se na loňská jména podívat podrobně.

Nejoblíbenější chlapečkové: Jakub, Jan, Matyáš

Některá jména jsou tak oblíbená, že by se do rodných listů mohla psát přes kopírák. Zejména u chlapečků se v první desítce drží stále ti stejní. Mezi nejoblíbenějšími chlapeckými jmény vede trvale Jakub následován Janem. Na třetí místo se loni dostal Matyáš, který z této pozice vytlačil předloňského Tomáše o dvě místa níže. Pořadí prvních deseti:

Jakub  1385
Jan  1290
Matyáš  1035
Adam  977
Tomáš  948
David  823
Lukáš  820
Ondřej  791
Filip  773
Vojtěch 710

Stabilně si drží oblibu také jména Matěj, Daniel, Martin, Petr a Jiří. Nově se pak stávají populárními Šimon, Dominik, Štěpán, Patrik, Sebastian, Tobiáš, Oliver či Samuel. A z výsluní mizí dříve oblíbený Josef, Pavel nebo Jaroslav.

Nejoblíbenější holčičky: Eliška, Tereza, Adéla

U holčiček je to jednoduché: Už druhým rokem vedou stejná tři jména:  Eliška následovaná Terezou a na třetí pozici Adéla. Tradiční Aničku, Barborku, Karolínku a Kristýnku doplňují zahraniční Lucinka, Natálka a Nelinka. Pořadí prvních deseti:

Eliška  1068
Tereza  1001
Adéla  888
Anna  811
Natálie  738
Karolína 643
Nela  613 
Barbora 611
Lucie  577
Kristýna 525

Stálé oblibě se těší také Veronika s Kateřinou. Skokankou roku se potom stala Ema (nejpopulárnější loňské dívčí jméno v USA), objevuje se i hodně Viktorií, Sofií či Vanes. A naopak ustupují kdysi oblíbené Marušky a Jany.

ZDE můžete srovnat nejkrásnější a nejoblíbenější jména s loňskem>>

zdroj: mvcr.cz

--------------------------------------------------------------------------------

Náš tip: Nahlédněte i na další oblíbená jména pro děti v ČR.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejpodivnější dětská jména: Jablko, Mauglí a Přikrývka

Jak účinně zbavit dítě vztekání: Opravdu to funguje!

Peníze jsou zlo: Dědictví zničilo celou naši rodinu

Nekonečná řada českých umělců. Dostavba katedrály sv. Víta trvala dlouhá staletí | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama