reklama

Nejpodivnější dětská jména: Jablko, Mauglí a Přikrývka

Jestliže máte čtvrtou generaci Josefů Novotných, je to jednoduché: Prostě přivítáte dalšího Pepíka - a hotovo. Problém je, když se rozhodnete být originální jako hollywoodské hvězdy.

Foto: Isifa/Thinkstock

Vymyslet jméno pro dítě se může stát jednou z nejzapeklitějších záležitostí, na které se budoucí rodiče budou muset shodnout. V některých případech vítězí rodinná tradice, jindy národní zvyk, někdy originalita.

Jestliže máte čtvrtou generaci Josefů Novotných, je to jednoduché: Prostě přivítáte dalšího Pepíka po tátovi, dědovi, pradědovi - a hotovo.Shlížíte-li se v národních světcích, budete mít doma Vaška nebo Barunku. Matrika bude spokojená a vy i vaše děti také.

Doporučujeme: Hubert, nebo Pětiletka? Jaké jméno vybrat miminku?

Problém nastává, když se rozhodnete být originální jako hollywoodské hvězdy nebo když jimi skutečně jste. Pak totiž nejspíš trpíte pocitem, že se od vás čeká originalita za každou cenu - obvykle k opravdové zkáze svých dětí. Protože zatímco slavní dospělí jsou zvyklí na to, že přitahují pozornost, kam vkročí, jejich potomky teprve čeká růst, poznávání sama sebe, hledání si místa mezi ostatními. Přílišná pozornost okolí kvůli jménu jim tohle všechno usnadňovat rozhodně nebude.

Modrý Břečťan

Některé celebrity na to šly od lesa. Přečtěte si o světě hvězdných křestních jmen, který nezná hranic stejně jako jejich sláva či přilehlý vesmír. Začneme zlehka.

Více o výběru jmen pro děti si přečtete na Babyweb.cz

Zpěvačka Beyoncé se svým manželem, raperem a producentem Jay-Z pojmenovali svou dcerku Blue Ivy. Po oznámení jména si média často pokládala otázku - proč? Teorií se objevilo hned několik, od posměšných (Blue Ivy je ve skutečnosti tajný kód odhalující členy starobylé sekty) po realističtější (slovo Blue pochází z názvu Jay-Z alba Blueprint a druhé slovo, Ivy představuje římskou číslici čtyři IV, což je oblíbené číslo Beyoncé). Výklad jmen holčičky se také odvozuje spirituálně. Blue symbolizuje nebesa, Ivy představuje věčný život. No a my nabízíme prostý český překlad: Jak by se vám líbilo volat  na dcerku: Modrý Břečťane, pojď k večeři!

S inspirací neměli problém ani Victoria a David Beckhamovi. Jednoho ze svých synů pojmenovali Brooklyn podle známé newyorské čtvrti, další synové obdrželi jména Romeo a Cruz. Sestřičku slavní rodiče pojmenovali Harper Seven. Jméno Harper se pyšní staroanglickým původem a vykládá se jako „harfistka". O druhém jméně Seven Victoria řekla: „Číslo sedm je mystické a šťastné, navíc se Harper narodila v sedmém měsíci v sedm hodin." Takže opět pěkně po česku: Harfo Číslo Sedm, pojď k večeři!

Mauglího patří do Kiplingova eposu

Veřejnost nevěřícně kroutila hlavou nad netradičním výběrem herečky Gwyneth Paltrow a zpěváka Chrise Martina. Jejich dcera se jmenuje Apple, tedy Jablko. Volba tohoto neobvyklého jména zajímala i Oprah Winfrey, která si Gwyneth pozvala do své show. „Byl to nápad mého muže, když ho navrhl, pomyslela jsem si, jak skvěle to zní a navíc vyvolává příjemné představy: jablka jsou sladká a zdravá. Když se ale Apple narodila, veřejnost byla jménem pobouřena. A to mě velmi překvapilo, protože je přece spousta jmen jako například Rose, Lily nebo June, tak proč by moje dcera nemohla být Apple," bránila herečka svůj vkus. Zkusíme-li si opět pohrát s překladem, není to tentokrát tak strašné: Jablíčko, pojď k večeři! To docela jde, ne?

Pro jméno z velké literatury se rozhodla zpěvačka Ashley Simpson, jejíž syn nese jméno Bronx Mowgli. První jméno Bronx je stejně jako v případě Brooklyna Beckhama názvem newyorské čtvrti. Druhé jméno Mowgli odkazuje k oblíbené Knize džunglí. V médiích se objevil v souvislosti s tímto objevil vtipný postřeh: „Miluji pohádku Lví král, ale to mě zdaleka neopravňuje k tomu, abych svého syna pojmenoval Hakuna Matata jen proto, že je to moje oblíbená postava." A my si také myslíme, že Mauglí z Bronxu se hodí víc do literatury než do života.

Trocha zeměpisu neuškodí?

Lurdy jsou francouzské městečko, kde se roku 1858 zjevila ve skále Panna Marie, tedy Madonna. A zpěvačka Madonna tak dlouho toužila toto místo navštívit, až po něm alespoň pojmenovala dceru: Lourdes.

Též zpěvačka Alicia Keys se nechala inspirovat zeměpisem: syna pojmenovala Egypt. „Měla jsem období, kdy jsem potřebovala změnu, byla jsem unavená a nešťastná. A tak jsem se sbalila a sama odjela do Egypta. Ta země mi učarovala, a když jsem se vrátila, můj manžel poznamenal, že Egypt byl důležitým bodem v mém životě. Změnil můj život. A tak jsem si řekla - nebylo by to úžasné jméno pro naše dítě?" My si myslíme, že nebylo. Africká země je možná místem přerodu Alicie, leč nikoli jejího syna.

Jména, kterými se rodiče pomstili osudu

Nyní už skutečně přituhuje. Následující jména se pravidelně umisťují v žebříčcích o nejpitomější jména, jaká celebrity dokázaly vymyslet. Tradičně v nich vede světoznámý kuchař Jamie Oliver: syn se jmenuje Buddy Bear Maurice, dcery Poppy Honey, Daisy Boo a Petal Blossom Rainbow. To už je vysloveně pomsta na neviňátkách!

Konkurovat tomu směle může Michael Jackson blahé paměti, který svého syna Prince Michaela Jacksona II. neoficiálně pojmenoval Blanket, tedy přikrývka. „Blanket je výraz, který používám nejen já, ale i má rodina a moji zaměstnanci, a to ve smyslu požehnání. Je to způsob jak vyjádřit lásku a péči," prozradil někdejší král popu. Čecha to ovšem budetahat za uši: Místo fráze „máš mé požehnání", Michael říkal „máš mou deku"...

And the winner is...

Zvláštní uznání za nejpekelnější jméno vůbec získává Kim Kardashian s manželem Kanyem Westem. Ti po pečlivé úvaze zvolili pro svou dceru jméno North West, tedy Severozápad. Ideální jméno třeba pro GPS, ale pro holčičku. No aspoň nebude snad mít v životě problémy s orientací v terénu!

A co vy? Považujete vybraná jména za hororová nebo byste některá z nich vzali na milost? Máte nějaký vlastní seznam pekelných českých jmen, která byste svému dítěti nikdy nedali? O tom můžete diskutovat pod článkem.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Narodil se nepřítel anbe Druhé dítě v rodině

Je jí čtrnáct let aneb Lolitku je třeba seřezat včas

3 problémy kancelářských krys: Stres, zád, zápěstí

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama