reklama

Nejlepší dětská koloběžka: Poradíme s výběrem

Obliba koloběžek poslední dobou rychle roste. Z dětské zábavy se stala aktivita, kterou si oblíbila řada lidí bez ohledu na věk. Jak ji ale vybrat, aby opravdu seděla?

Foto: Profimedia.cz

Obliba koloběžek poslední dobou rychle roste. Z dětské zábavy se stala aktivita, kterou si oblíbila řada lidí bez ohledu na věk.

Koloběžky se totiž ukázaly jako ideální dopravní prostředek do města. Oproti in-line bruslím se lépe ovládají a zvládnou horší povrchy. Jsou sice pomalejší než kola, ale díky absenci šlapek a způsobu jízdy jsou daleko pružnější - snadno se z nich přechází do chůze a vyhýbá kolizím.

Navíc jsou daleko skladnější. S koloběžnou se v pohodě vejdete mezi cestující MHD i do malého bytu. Jak ji ale vybrat, aby opravdu seděla?

Malá i velká kolečka

Nejmobilnější jsou menší skládací koloběžky s polyuretanovými kolečky, které znáte z in-line bruslí. Ty představují ideálního společníka na cestu k zastávce MHD, kde je jednoduše složíte. Nevýhodou je nutnost dobrého terénu, malá gumová kolečka neposkytují na dlažebních kostkách příliš velký komfort. A navíc hrozí, že sportovní táta si bude od prcka koloběžku půjčovat. A kdo by se chtěl dělit, že?

Doporučujeme: Jak vybrat kolo sobě i dětem na míru

Lepší zážitek z jízdy poskytnou větší koloběžky s nafukovacími pneumatikami. Ty krásně vykryjí terénní nerovnosti a poskytnou komfort, na jaký jste zvyklí z jízdních kol.

Jak nastavit řídítka

Řídítka by neměla být výrazně širší než ramena jezdce a výškově měla se měla pohybovat v úrovni kyčlí. Jejich výška se u dospělých pohybuje v rozmezí 90 až 130 cm. Pro děti je vhodná výška od 50 cm. Nízko nastavená řídítka způsobují křečovitý předklon, který škodí zádům. Příliš vysoká řidítka znemožňují správné řízení. Výhodné je výškové nastavení a aretace pomocí rychloupínáku - jednak nastavíte výšku na míru, jednak může koloběžka růst spolu s dítětem i několik let.

Na silnicích a ve městech, kde nehrozí žádné velké nerovnosti, postačí koloběžky s menší nosností, ocelovým rámem, hliníkovými řídítky a vidlicí. Při jízdě v náročnějších terénech jsou vhodnější koloběžky, které více unesou. Sportovci pak ocení pevné a lehké koloběžky z odlehčeného hliníku nebo karbonu.

Čtěte také: Jak vybrat dítěti in-line brusle?

Stupátko by nemělo být příliš vysoko nad zemí, jízda se pak stává poměrně obtížnou. Příliš nízký podvozek zase hrozí zadrháváním. Chce to zlatou střední cestu.

Jaké vybrat brzdy

Zcela zásadním parametrem jsou brzdy. Na trhu naleznete tři základní typy: nášlapné, čelisťové a kotoučové. Liší se stavbou, funkčnosti i cenou. Ve městech postačí nášlapná zadní brzda. Těžší jezdci ocení brzdy čelisťové. Kotoučové brzdy jsou pak vhodné pro sportovce, kteří na koloběžkách závodí.
 
Ať už jste začátečník nebo pokročilý, měli byste vždy myslet na zdraví a bezpečnost. Stejně jako u kola platí, že by děti neměly vyrážet bez helmy. Zároveň se dají dokoupit i nejrůznější chrániče kolen, zápěstí a loktů, které snižují riziko pohmožděnin a zlomenin. A pokud se často vracíte z výletu za tmy, nezapomeňte se vybavit alespoň zadním červeným světlem.

zdroj: Hervis, nejlevnejsisport.cz, insportline.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Twerk: Ruské školačky kroutily zadečkem, šly za mříže!

Učitelka svedla dvanáctiletého. Slaví 10. výročí svatby

Chcete zhubnout? Kupte si koloběžku!

reklama
Doporučené recepty
    reklama