reklama

Nejkrásnější české betlémy: Kam za nimi vyrazit?

Betlémy mohou být lecjaké: lipové, bukové, malované, slaměné, keramické, foukané ze skla, pečené z perníku či vizovického těsta, z křišťálu nebo mramoru a polodrahokamů. Kam vyrazit za těmi nejznámějšími?

Foto: Isifa/Thinkstock

Tradice betlémů se váže k roku 1223 a k italské hoře Alverno, kde František z Assisi sloužil půlnoční mši. A při této příležitosti vznikl prý v blízké jeskyni i první živý betlém s opravdovým oslíkem a miminkem.

Poté začali lidé tento zvyk napodobovat a vyrábět si malé betlémky doma, až z toho vznikla pěkná tradice. V Českém království tento zvyk zavedli jezuité. Jako první byl vystaven betlém v roce 1560 v kostele sv. Klimenta na Starém městě Pražském. Dnes se betlémy se staví na počátku adventu, těší diváky až do nového roku. Mohou být lecjaké: lipové, bukové, malované, slaměné, keramické, foukané ze skla, pečené z perníku či vizovického těsta, ale také z křišťálu nebo polodrahokamů. Kam vyrazit za těmi nejznámějšími?

Proboštův betlém, Třebechovice pod Orebem

Nejcennější a nejobdivovanější ze všech českých betlémů je zřejmě unikátní mechanický betlém lidových řezbářů Josefa Probošta a Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla. Jako jediný v ČR byl prohlášen národní kulturní památkou.

Doporučujeme: Kdy prozradit dětem, že Ježíšek neexistuje?

Třebechovický betlém byl vyroben ze dřeva před více než sto lety. Na ploše 7 × 3 × 2 metry se nachází tři stovky vyřezaných postaviček, z nich se více než sto pohybuje. Figurky uvádějí do pohybu skryté mechanismy (řemenice, kladky, ozubená kola) - původně hnené ruční klikou, nyní už elektromotorkem. Betlém byl v roce 1967 hlavním exponátem výstavy Expo v Montrealu a nadchl třeba Roberta Kennedyho nebo Marlene Dietrich.

  • vstupné: 60 Kč
  • otevřeno: celoročně úterý - neděle 9 - 16 hod., 21. prosince 2015 - 1. ledna 2016 9 - 17 hod. s výjimkou 24. prosince 9 - 12 hod.

Krýzovy jesličky, Jindřichův Hradec

Krýzovy jesličky z muzea v Jindřichově Hradci jsou zapsány v Guinnessově knize rekordů jako největší lidový mechanický betlém na světě. Celkem sedmnáct metrů dlouhý artefakt vyrobil punčochářský mistr Tomáš Krýza a pracoval na něm více než šedesát let. Jeho betlémskou krajinu zalidňuje 1398 figurek lidí a zvířat, z toho 133 pohyblivých. Figurky vysoké okolo 16 cm jsou z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, nyní rozvádí pohyb elektromotoru.

  • vstupné: 60 Kč (celé muzeum)
  • otevřeno: celoročně, 24. a 31. prosince 2015 8.30 - 12 hod., 15. prosince 2015 - 6. ledna 2016 denně 8.30 - 12 a 13 - 17 hod.

Betlémáři v Třešti

Na Vysočině v městečku Třešť nemají muzeum - výstavní síní jsou přímo místní domácnosti. V Třešti totiž sahá tradice amatérských rodinných betlémářů až do 18. století a trvá dodnes. Jde už o několikátou generaci, a tak můžete o Vánocích navštívit na dvě desítky klasických dřevěných betlémů. Seznam domácností, které umožní prohlídky, najdete tady. Několik betlémů si můžete prohlédnout i v Schumpeterově domě v budově místního turistického centra, které je otevřeno celoročně.

  • vstupné: 30 Kč
  • otevřeno: 26. prosince 2015 - 2. února 2016

Muzeum betlémů v Karlštejně

Karlštejnské muzeum nabízí shlédnutí padesáti betlémů: od miniaturních výjevů ve skořápce kokosového, vlašského či dokonce lískového oříšku, přes rarity jako betlémy z chleba, cínu, perníku, cukru či vosku až po největší český loutkový betlém zvaný Královský. Nejstarším exponátem je potom betlém z konce 18. století, zachycující poněkud neobvyklou scénu obřízky Ježíška.

Čtěte také: Varování pro veřejnost: Andělíčci dneska lítaj nízko!

Nejvíc ovšem návštěvníky zajímá Královský betlém, který se rozkládá v podkroví na 80 metrech čtverečních. Kulisu betléma tvoří hrad Karlštejn a jeho podhradí a čtyřicítka loutek velkých okolo půl metru v něm předvádí děj, který plynule spojuje historické události s fantazií tvůrců: Ježíškovi nesou dárky nejen tři králové, ale také císař Karel IV., prezident Tomáš G. Masaryk nebo legionáři.

  • vstupné: 50 Kč
  • otevřeno: celoročně, 24. prosince 2015 10 - 15 hod., 23. prosince a ostatní dny od 25. prosince 2015 do 3. ledna 2016 denně 10 - 17 hod.

Kryštofovo údolí: betlémy a husa

Kryštofovo údolí proslulo nejen výbornou pečenou husou. O Vánocích sem turisty láká i výstava betlémů v prvním patře obecního hostince U Kryštofa. Zde je možno spatřit více než dvacet betlémů, z nichž nejstarší pochází z roku 1846. Najdete tu i betlémy v orientálním či tyrolském stylu, ale také betlém, jehož figurky se nacházely v cikorce v době adventu a další betlémy dřevěné, keramické i mechanické. Od začátku adventu do tří lednových králů je potom pod širým nebem, na svahu Kostelního vrchu naproti hostinci vystaven a nasvětlen dřevěný betlém výtvarníka Josefa Jíry s postavami v nadživotní velikosti.

  • vstupné: 50 Kč (muzeum)
  • otevřeno: muzeum 15. prosince 2015 - 1. ledna 2016 denně, jinak soboty a neděle 13 - 16 hod., orloj denně 8 - 22 hod., Jírův betlém 16 - 22 hod.

Nejkrásnější pražské betlémy

Jesličky s Ježíškem najdete ve spoustě pražských kostelů. Jmenujme jen namátkou: katedrála sv. Víta na Hradčanech, klášterní kostel Panny Marie Andělské v sousedství Lorety (barokní kapucínský betlém), kostel Panny Marii Vítězné (Pražské Jezulátko), kostel Panny Marie před Týnem a kostel Panny Marií Sněžné. Jesličky zdobí o Vánocích též spoustu kostelů v jednotlivých pražských městských částech. A potom jsou tu výstavy betlémů, které probíhají jen v čase vánočním. Nejznámější z nich se pravidelně koná ve sklepení Betlémské kaple a letos bude probíhat od 28. listopadu 2015 do 3. ledna 2016.

  • vstupné: 60 Kč
  • otevřeno: 24. a 31. prosince  9 - 14 hod., 25. prosince a 1. ledna 13 - 18 hod., ostatní dny denně 9 - 18 hod.

zdroj: praha-levne.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Na malostranském hřbitově leží svatá holčička

Táta spočítal, jaké škody způsobil malý syn: 250 000 Kč

Domácí vánoční punč: Zahřeje na těle i na duši

Proč právě betlém?

Asi dvanáct kilometrů od Jeruzaléma, na samém okraji Judské pouště, leží město zvané hebrejsky Bejt lechem (město chleba). V izraelské historii hraje velkou roli: zde byl korunován David, největší z hebrejských králů, z jehož rodové linie pocházel i Ježíš. I ten se narodil v Betlémě.

Od 4. století je Betlém poutním místem. Tím ale romantika starobylého města končí. Poselství pokoje zničil konflikt mezi Židy a Palestinci. Město totiž leží na západním břehu Jordánu a dlouho žilo intifádou - povstáním palestinských Arabů proti okupaci Izraelem. Dopoledne byly otevřené obchody a fungovaly školy, odpoledne si mladí Palestinci vyřizovali s izraelskou policií účty střelbou a kameny. Roku 1995 přešel Betlém pod palestinskou samosprávu, čímž se situace zklidnila, i když intifáda zůstala v srdci betlémských obyvatel stále živá. V dnešním Betlémě žije asi 38 000 obyvatel, většina z nich jsou muslimové.

reklama
Doporučené recepty
    reklama