reklama

Pokud chce člověk dosáhnout pokroku, musí být tvořivý a pokud možno „pátrač“. Ten, kdo takový není, je alespoň zvědavý, a tak se rád podívá na to, co někdo jiný vytvořil, objevil, případně získal i nelegálně… Na touhu po poznání či obyčejnou lidskou zvědavost sází výstavy.Jedna nebo vícero výstavních místností je zasvěcena uměleckým výtvorům, starým technickým artefaktům, památkám rozdílných kultur nebo pozůstatkům minulé i současné fauny a flóry.
V obecném měřítku lze výstavy označit za veřejnosti přístupné platformy umění nebo vědy. S vystavenými položkami a jejich popiskami se jim daří doplňovat školní výklad a dvojrozměrné obrázky nejen v učebnicích.Výstavy lze dle jejich trvání rozdělit na stálé expozice galerií a muzeí, nebo (což si většina lidí pod tímto pojmem představí především) dočasné akce, které se mohou odehrávat ve výše zmíněných institucích, ale mohou se často konat prakticky kdekoliv.
Čím více postupuje kupředu audiovizuální technika, tím více mohou dnešní výstavy zprostředkovat návštěvníkovi plastičnost a reálnost předmětů, přiblížit historii, umění, přírodní vědy, případně ho přenést do jiných časů a míst.Výstava je vizitka určitého jevu, tématický soubor se společným jmenovatelem, představení jednotlivých artefaktů či děl na jednom místě. Jde tak o velice prospěšný kulturní jev, na který jsme si již zvykli a rádi se s ním budeme setkávat i nadále.

Nejznámější galerie výtvarného umění
Národní galerie
Galerie Rudolfinum
Galerie Jaroslava Fragnera
a další

Nejdůležitější muzea
Národní muzeum
Uměleckoprůmyslové muzeum
Národní technické muzeum
a další

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama