reklama
 

5 kroků, jak děti zbavit vší přírodním způsobem

Týká se to všech a těch, které vši ještě nepotkaly, se to jednou bude týkat také. Poprvé je to vždycky nejhorší...

Foto: iStock

Když mi volali ze školky, že syn má hlavu plnou hemžících se potvor, udělalo se mi mdlo. Dostát všem hygienickým opatřením, praní, žehlení, čištění hlavy i bytu, dá opravdu zabrat. Ale nejtěžší je samozřejmě dostat vši a hnidy z vlasů a doufat, že to nepotkalo víc "šťastlivců" v okolí.

Přípravky z lékárny plus babské rady

Nám osobně se nejvíc osvědčil šampon z lékárny, zábal z olivového oleje v kombinaci s Francovkou a vyčesávání hnid všiváčkem. Se vší dětskou lidé bojují, co svět světem stojí. Nejstarším nálezem jsou její vajíčka objevená ve zbytcích vlasů člověka, který žil před devíti tisíci lety. A od té doby se vším daří. Jejich výskyt se stále radikálně zvyšuje a vši jsou k běžným odvšivovacím přípravkům čím dál rezistentnější.

"Běžné produkty navíc obsahují nejrůznější toxické látky jako organofosfáty či insekticidy. Zkuste tedy tentokrát vsadit na přírodní preparáty. Fungují spolehlivě, bez toxických látek a není nutné mít je na hlavě příliš dlouho," říká Jiří Pantůček ze společnosti Topvet.

1) Vyčesávejte

Po aplikaci kúry a umytí hlavy pročešte ještě postupně pramen po prameni všechny vlasy speciálním hustým hřebínkem, všiváčkem. Manuálně tím odstraníte jak mrtvé hnidy, tak larvy i dospělce.

2) Všechno vyperte

Mimo tělo člověka může veš přežít až osmačtyřicet hodin. Všechny kúry jsou tudíž k ničemu, když večer dítě lehne do stejného povlečení jako včera. Dejte tedy vyprat všechno ložní prádlo, ručníky, plyšáky, ale i "roznošené" bundy nebo mikiny. Tam všude se může nějaká ta zákeřná veška schovávat a čekat na svou příležitost. Perte na nejvyšší možnou teplotu, kterou daný typ oblečení unese. Byt lze sanovat i pouhou vaší nepřítomností. Pokud to jen trochu půjde, odjeďte někam třeba na víkend. Parazit bez příjmu potravy nepřežije.

3) Nechte věci v "karanténě"

Stejně jako vysoké teploty nesnášejí vši ani ty extrémně nízké. Takže pokud nemůžete vyprat nějakou tu hračku nebo třeba cyklistickou helmu či vlněný svetr, zabalte je neprodyšně do igelitu a dejte na osmačtyřicet hodin do mrazáku. Kolikrát stačí dát jen věci do pytle, utěsnit jej a nechat dostatečně dlouho v "karanténě" - třeba někde v komoře.

4) Luxujte a čistěte byt

Jsou místa, která by vás ani nenapadla, ale nějaká zmatená, vypadlá či vyčesaná veš se může schovávat i tam. Vyluxujte tedy i čalounění sedací soupravy, čelo postele či autosedačku.

5) Prohlídněte si sami vlasy

Samozřejmě pokud žijete v blízkosti nositele vší, je dobré si nechat vlasy prohlédnout a udělat jedno preventivní mytí šamponem proti vším. Pokud nějaké parazity objevíte, bohužel vás čeká stejná cesta jako u vašeho dítěte. 

TIP: Vyzkoušeli jsme 

Osvědčil se nám Pedicap OL obsahující kokosový olej, tea tree oil, hřebíček a další aktivní látky, které si s nevítanými parazity poradí. Přípravek nanesete na suché vlasy i povrch hlavy a necháte 10 minut působit. Poté cizopasníky vyčešete speciálním hřebenem, který je součástí balení. Celou kúru zakončíte důkladným opláchnutím šamponem Pedicap ED, který dětskou pokožku i vlasy náležitě ošetří.

Související

reklama

Komerční tip

reklama