reklama

Nejčastější letní nástrahy, které číhají na děti

Léto přináší dětem kromě radovánek také nástrahy. Přestože se o nich všude píše, často bývají podceňované.Konce jsou pak velmi nemilé. V tom lepším případě průjem, nevolnost a horečka, v tom horším zranění nebo dokonce smrt.

Foto: Isifa/Thinkstock

Léto přináší dětem kromě radovánek také nástrahy. Přestože se o nich všude mluví a píše, často bývají podceňované.

Konce jsou pak velmi nemilé. V tom lepším případě průjem, nevolnost a horečka, v tom horším zkolabování, zranění nebo dokonce smrt.

Lahodná zmrzlina

Zvlášť nebezpečná je točená zmrzlina, u které hrozí salmonelóza. Toto těžké infekční onemocnění provázené průjmem, nevolností, zvracením a teplotami mají na svědomí střevní bakterie typu salmonela. Hrozí po požití syrových vajec či mléčných výrobků a trvá několik týdnů. Na salmonelózu v ČR ročně zemře přes dvacet lidí.

Doporučujeme: Udělejte si v horkých dnech vlastní domácí zmrzlinu

Problémy může způsobit i nedostatečná hygiena přímo při prodeji nebo nevhodné skladování. Posledně jmenované se týká i zmrzlin balených. Pokud při skladování rozmrznou a opět zmrznou, stanou se rájem pro bakterie. Špatnou manipulaci navíc nepoznáte na první pohled.

Náš tip: Kupujte hluboko zmrazenou zmrzlinu od ověřených výrobců, případně nakupujte v supermarketech, kde máte ověřeno, že se o zboží dobře starají. U stánků a pochybných obchodů si raději nechejte zajít chuť.

Koupaliště, kde to kvete

Kde jinde trávit léto než u vody! V horku se však v rybnících a jezerech už v červnu volně vznášejí mikroorganismy, které mohou způsobovat nemilé zdravotní problémy: řasy a sinice. Při koupání nechtěně vypijete až 2 dl vody včetně mikroorganismů. A děti vypijí při hraní rybniční vody ještě víc, přičemž jejich tělesná hmotnost je menší.

Pozor: Na koupalištích číhají plísně, červi i mikrobi

Sinice způsobují alergie a mohou produkovat jedovaté oxiny. U člověka se po koupání mohou objevit vyrážky, zarudlé oči i rýma, ale může také dojít k akutní otravě, projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy až po vážnější jaterní problémy.

Jak poznáte, že voda vhodná ke koupání? Už pouhým zrakem. Pokud se ve vodě vznášejí drobné zelené částečky, případně se na hladině hromadí zelená kaše zvaná vodní květ, koupání nelze doporučit. Informace o kvalitě vody ke koupání najdete na webu ministerstva zdravotnictví nebo příslušných hygienických stanic.

Náš tip: Nedokážete-li odolat a do znečištěné vody v horku stejně vlezete, neměli byste se v ní zdržet více než deset minut - pak už rozmočená kůži začne přijímat z okolí více škodlivých látek. A měli byste se hned po koupání osprchovat čistou vodou.

Koupaliště s chlorovanou vodou

Vsadíte raději na „čistou" vodu chlorovaných bazénů? Tak to si moc nepomůžete... Většina bazénů je totiž ošetřena chlorem, takže vaše děti čeká vlastně chemická lázeň. Podle České pediatrické společnosti trpí děti koupající se v chlorované vodě častěji chronickou bronchitidou, která v pozdějším věku může vyústit až v astma. Častými následky koupání v chlorovaných bazénech jsou pak podrážděné sliznice, obzvláště oční spojivky, či riziko vzniku atopických ekzémů.

Pozor na to: Vlastní bazén? Místo luxusu zničené zdraví!

Náš tip: Choďte se dětmi do bazénů, kde se k čištění využívají UV lampy. V Praze je to třeba moderní bazén na Šutce. A pokud máte zahradu, můžete si pořídit soukromý bazén s bezchlorovou dezinfekcí, která funguje na bázi polymerů.

Otravný hmyz

Klíšťata a komáři vám též mohou pěkně zavařit. Především nákaza lymskou boreliózou je stále vyšší, odhaduje se, že letos je infikovaná až pětina klíšťat. U klíšťové encefalitidy se pak riziko pohybuje okolo 5 %. Obě nemoci mohou mít celoživotní následky.

Čtěte také: Poznáte boreliózu? Červená skvrna být nemusí!

Náš tip: nechejte se očkovat, používejte repelenty, děti v kočárku chraňte moskytiérou.

Sluneční paprsky

Až 80 % celoživotní dávky nebezpečného UV záření proniká do kůže v útlém věku. Dětská pokožka je totiž mnohem citlivější a navíc má paměť, která se později může připomenout zhoubnými kožními melanomy, o úpalu a úžehu ani nemluvě.

Náš tip: Děti sluníčku pokud možno vůbec nevystavujte, zejména okolo poledne a po něm. Nezapomínejte se pravidelně mazat opalovacími krémy s faktorem vyšším než 30. Oči chraňte slunečními brýlemi s ochranným UV filtrem. Samozřejmostí by měla být pokrývka hlavy. A posledním hitem je lehké a vzdušné oblečení s UV faktorem.

Dehydratace

Ve vysokých teplotách je důležité dodržovat pitný režim, hlavně u dětí, aby nedošlo k celkové dehydrataci organismu. Při nadměrném úbytku tekutin, hlavně mimobuněčných, může člověk zkolabovat a dokonce zemřít.

Dehydrataci poznáte podle sucha na dásních, jazyku a po celém těle, podle pocitu žízně, nevolnosti a slabosti, případně dle zvýšené teploty. V horku proto omezte tělesnou zátěž a nepobývejte na přímém slunci. Vyvarujte se alkoholu.

Náš tip: Ale hlavně pijte spoustu neslazených, nealkoholických, neperlivých nápojů bez kofeinu, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Denně aspoň 3 litry.

Nezvyklý pohyb

Děti jsou soutěživé a rády se předvádějí, takže letní úrazy z nezvyklého pohybu pravidelně plní čekárny lékařských pohotovostí. Předejít tomu lze jedině informovaností: Do neznámé vody se neskáče, a už vůbec ne po hlavě nebo rozpaření, cyklista má mít helmu, únava je také nepřítel...

Náš tip: Odmala s dětmi sportujte a učte je znát hranice svých možností.

zdroj: Zdrave.cz, Praha-levne.cz, Sinice.cz, Skibi.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Příběh chlapce bez nohou: Plakali byste. On se směje

Holčička přežila potrat - matka ji teď zbožňuje

Intimní rovnoprávnost: Vyholit se? Jen když ty taky!

reklama
Doporučené recepty
    reklama